Kwatery prywatne
1.jpg
2.jpg
foto-left.png
foto-right.png

Legendy o mnichach z Czerwonego Klasztoru

Działo się to dawno temu, zanim świat usłyszał cokolwiek o aerostatach i samolotach. W Czerwonym Klasztorze nad Dunajcem żył brat Cyprian, mąż wielce uczony, ale duchem niespokojny, który długo przemyśliwał nad sposobem latania w powietrzu. Obserwował życie orłów l wkrótce sporządził skrzydła, na których pewnej księżycowej nocy wzniósł się ze szczytu klasztornych murów na wierzchołek góry Trzy Korony. Prowadziła go w przestworzach zjawa cudnej pasterki, którą mu we śnie pokazał w lustrzanym odbiciu szatan, przebrany za anioła. Po udanym pierwszym locie Cyprian wrócił do klasztoru i tu miał ponownie sen, w którym zjawili się prawdziwi aniołowie przestrzegając go przed dalszymi próbami latania. Nadaremnie jednak. Pewnej ciemnej nocy wyniósł Cyprian swoje skrzydła na wierzchołek Trzech Koron i uniósł się na nich, lecąc w stronę południową (inne źródła podają ściśle, że działo się to w roku 1753). Tak dotarł do Tatr przy sprzyjającym wietrze. Gdy przelatywał nad Morskim Okiem, ujrzał go Anioł i poraziwszy błyskawicą, strącił w przepaść nad brzeg jeziora. W tym miejscu zamieniony w skałę podobną do ludzkiej postaci w mnisim kapturze stoi brat Cyprian do dziś i pilnuje z rozkazu Anioła skarbów ukrytych pod ziemią. Gdy nadciąga burza, mnich zasnuwa się chmurami i zrzuca kamienie na natręta, który o tym czasie zjawi się w górach. Inni powiadają, że to nie było tak, że to morska boginka zakochała się w przelatującym mnichu i aby go mieć stale przy sobie, zaklęła go w głaz.

 

Legenda pasująca Cypriana na polskiego Ikara oparta jest na kilku przesłankach. Pierwszą był zakorzeniony w fantazji ludowej, także wśród mieszkańców Spisza, motyw latającego człowieka (Spiszacy opowiadają o Gasparku handlarzu win z Lubowli, który unosił się na siwym koniu). Drugą była: wyjątkowo podatna na legendowe mitotwórstwo postać autentycznego mnicha Cypriana, alchemika i zielarza uzdrawiającego chorych. Trzecią wreszcie jest możliwość, że legendarny lot to zdarzenie prawdziwe; legenda powstała bowiem wkrótce po śmierci Cypriana, zapisał ją przeor z Kieżmarku Krystian Genesisch w 1807 roku, jako wiadomość autentyczną o locie z klasztoru na Trzy Korony. Wkrótce literat spiski Ernest Linder osnuł wokół tego wydarzenia opowiadanie i balladę, do której wprowadził znane niemieckie wątki romantyczne, szczególnie faustyczny motyw zwierciadła z odbiciem pięknej kobiety. Łacińska kronika magistra z Rymavskiej Soboty podaje, że po udanej próbie lotu biskup z Nitry kazał spalić "diabelski wóz" Cypriana na granicy, w Spiskiej Białej a mnicha ukarał przeniesieniem do klasztoru na Węgry. 

 

Pod koniec XIX wieku jedno z czasopism zamieściło artykuł opatrzony technicznym rysunkiem i opisem latającej machiny brata Cypriana, poruszanej jakoby dzięki napędowi przekazywanemu za pomocą pedałów. do ruchomych nasadek piór. Podobne opowieści legendowe o latającym mnichu spotkano w Szwabii, gdzie tego rodzaju eksperyment przeprowadzić miał o Kasper Mohr z klasztoru premonstrantów w Schufenried (Oberschwaben). Skrzydła Mohra do XIX wieku przechowywano w bibliotece tamtejszego klasztoru, wcześniej powstało malowidło ścienne z przedstawieniem lecącego zakonnika. Nie wykluczone więc, że ta niemiecka legenda dotarła na Spisz wraz z osadnikami niemieckimi, których cesarz Józef II skierował do Lechnicy i okolic w latach 1786-1788. Motywy kulturowo odległe połączyły się z podaniami miejscowymi, trafiając na grunt przygotowany przez rozmaite wydarzenia rzeczywiste. Warto dodać, że bliskie wyczynowi mnicha Cypriana w czasie były trzy tragicznie zakończone, próby lotów ludowego rzeźbiarza z Odporyszowa w  Tarnowskiem Jana Wnęka - A. Minorski "Ikar znad Dunajca". 

 

 

Gallery
Choose language
Current language: Language

Accommodation
Góralski domek w Pieninach "POD PSTRĄGIEM"
check more 
Accommodation
Willa Małgośka
Prices 25 - ..
check more 
Accommodation
Dom Wypoczynkowy Vena
check more 
show all
SEARCHER
Pieniny on the map
pieniny-mapa.gif
Weather in Pieniny
Pogoda w Pieninach - meteoprog.pl pogoda-w-pieninach.jpg

Nasi partnerzy

 

 

gckkroscienko.pl

 

 

Podhalanka.pl

 

Pieninyinfo.pl

Kwatery prywatne
table-left-bottom.png
table-right-bottom.png
Accommodation in Pieniny Tourist services Mountains in Poland Accommodation in region Various websites

Hotele w Szczawnicy

Noclegi w Czorsztynie

Noclegi w Grywałdzie

Noclegi w Krościenku

Pensjonaty w Niedzicy

Noclegi w Kluszkowcach

Noclegi w Maniowach

Kwatery w Ochotnicy

Noclegi w Sromowcach

Noclegi

Gastronomia

Transport - busy

Sport i rekreacja

Regionalne

Karczmy regionalne

Restauracje

Góry Pieniny

Pieniny mapa

Beskid Sądecki

Beskid Sądecki mapa

Góry Gorce

Gorce mapa

Tatry Polskie i Słowackie

Tatry mapa

Beskidy i Pogórze

Nocowanie.pl

Kroscienko.com

Pieninynoclegi.pl

Sromowce-nizne.pl

 

Portal Małopolski

Pieniny & Dunajec

Busy - transport

DMOZ Directory

Spływ Dunajcem

Mapa strony

24 Leadergorce-pieniny.pl czorsztyn.png niedzica-zamek.png noclegi-w-pieninach.png

 

Projekt realizowany w ramach działania Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich z zakresu „Małe Projekty”, zrealizowany dzięki wdrażaniu Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Gorce-Pieniny”. Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Copyright © s.m.art since 2004

Pieniny Szczawnica Krościenko Czorsztyn noclegi

Pieniny Szczawnica Sromowce noclegi

Czorsztyn Niedzica Sromowce hotele pensjonaty