Kwatery prywatne
1.jpg
2.jpg
foto-left.png
foto-right.png

Legenda o dębie niedzickim

 

Jednego razu panował na zamku niedzickim okropnie zły pan, nazwiskiem Horvath-Palocsy. Barz to był nieludzki człowiek. Czy chory, czy nie chory: sićkie z domu musieli iść na pańskie robić. A jak kto nie fciał - to walono mu dom i musiał się wynieś. To się pomalućku doniosło do zbójników. Zbójnicy zlitowali się i jednego wieczoru sprzątli okrutnego pana. Co się potem działo! Dwanaścioro ludzi za to zamknięto, męczyli if i katowali. Panowie nie dali se wytłumaczyć, że to zbójnicy zabili Horvatha. Gadali: jak z suchego kija wyrośnie dąb, to uwierzymy, żeście niewinni. Pośród tyf hareśtantów był jeden gajowy i panowie go posądzili, bo był w niełasce u tamtego pana. Wte on posadził kij dębowy, no i on się przyjon, ale nigdy nie puścił wielkif gałęzi, a te konary, co wyrosły, to po jednym odpadały, jak miał fto z niedzickich panów umrzeć, albo zginąć na wojnie. Tak sićkie konary z tego dębu poodpadały i ostał się ino sam pniak.

 

 

W Pieninach krążą jeszcze trzy inne wersje podania o dębie: 

 

I. Jan Horvath był człowiekiem kapryśnym i mściwym. Przeszedłszy na luteranizm, nie mógł pojąć za żonę szlacheckiego rodu katoliczki, ożenił się więc z mieszczką z Lewoczy, Anną Zipserówną. Pewnego razu zobaczył na łące obok zamku tańczącą Cygankę. - Co tak tańczysz? - spytał zdziwiony. - Posadziłam żołądź i tańczę, a dopóki będzie on ciągnąć z ziemi soki, dopóty będzie panował twój ród: Z żołędzia wyrósł dąb, który usechł w roku śmierci ostatniego męskiego potomka Palocsy'ów. 

 

II. Pewnego razu zbójnicy zabili przez pomyłkę syna właściciela zamku, Michała, a bojąc się odpowiedzialności, podrzucili trupa pod pustelnię. Niewinnego pustelnika stracono i kiedy duch ofiary ukazał się zabójcy przyznał się on do winy i za pokutę zbudował kaplicę św. Michała, a obok posadził dąb. Dąb ten wyrósł z suchego kija, który zbójca podlewał wodą noszoną w ustach z Dunajca. 

 

III. opowiadają, że to sprawili robotnicy, którzy nie podoławszy ciężkiej pracy przy wykuwaniu w kamieniu studni na niedzickim zamku, zbiegli, za co Horvath wytoczył im proces i powiedział, że wtedy dopiero daruje zbiegom winę, gdy drzewo wyrośnie do góry korzeniami I rzeczywiście wyrósł przed zamkiem taki dąb. 

Gallery
Choose language
Current language: Language

Accommodation
Góralski domek w Pieninach "POD PSTRĄGIEM"
check more 
Accommodation
Willa Szarotka
check more 
Accommodation
Schronisko Orlica Szczawnica
Prices 35 - 72
check more 
show all
SEARCHER
Pieniny on the map
pieniny-mapa.gif
Weather in Pieniny
Pogoda w Pieninach - meteoprog.pl pogoda-w-pieninach.jpg

Nasi partnerzy

 

 

gckkroscienko.pl

 

 

Podhalanka.pl

 

Pieninyinfo.pl

Kwatery prywatne
table-left-bottom.png
table-right-bottom.png
Accommodation in Pieniny Tourist services Mountains in Poland Accommodation in region Various websites

Hotele w Szczawnicy

Noclegi w Czorsztynie

Noclegi w Grywałdzie

Noclegi w Krościenku

Pensjonaty w Niedzicy

Noclegi w Kluszkowcach

Noclegi w Maniowach

Kwatery w Ochotnicy

Noclegi w Sromowcach

Noclegi

Gastronomia

Transport - busy

Sport i rekreacja

Regionalne

Karczmy regionalne

Restauracje

Góry Pieniny

Pieniny mapa

Beskid Sądecki

Beskid Sądecki mapa

Góry Gorce

Gorce mapa

Tatry Polskie i Słowackie

Tatry mapa

Beskidy i Pogórze

Nocowanie.pl

Kroscienko.com

Pieninynoclegi.pl

Sromowce-nizne.pl

 

Portal Małopolski

Pieniny & Dunajec

Busy - transport

DMOZ Directory

Spływ Dunajcem

Mapa strony

24 Leadergorce-pieniny.pl czorsztyn.png niedzica-zamek.png noclegi-w-pieninach.png

 

Projekt realizowany w ramach działania Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich z zakresu „Małe Projekty”, zrealizowany dzięki wdrażaniu Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Gorce-Pieniny”. Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Copyright © s.m.art since 2004

Pieniny Szczawnica Krościenko Czorsztyn noclegi

Pieniny Szczawnica Sromowce noclegi

Czorsztyn Niedzica Sromowce hotele pensjonaty