Kwatery prywatne
1.jpg
2.jpg
foto-left.png
foto-right.png

Kościół Św. Katarzyny w Sromowcach Niżnych

Sromowce Niżne KościółKościół Św. Katarzyny w Sromowcach Niżnych - pierwsza wzmianka o kościole parafialnym w Sromowcach Niżnych pochodzi z 1350 r. Drewniany kościółek wystawiono w r.1513 i następnie przebudowano w XVII w. po powodziach w 1534 - 1608. Pierwotny jego wygląd stanowił jeden z najwcześniejszych przykładów układu jednoprzestrzennego, który założony jest na rzucie trójbocznym zamkniętym prostokąta. Wieżę kościoła wzniesiono XVII w., a około 1894r. dobudowana została zakrystia i składziki. Kolejne przeróbki polegające na wydłużeniu kościoła miały miejsce w 1910 i 1924 r.

 

Kościół od strony północnej połączony jest z przybudówką, która dzieli się na 3 części. W jednej znajduje się zakrystia, w drugiej składzik a część trzecia jest częścią otwartą do wewnątrz co powiększa przestrzeń kościoła. Wieża kościelna ma kształt iglicy. Ściany i wieża są szalowane deskami, hełm wieży pokryty jest gontem tak samo jak jednokalenicowy dach. W wewnątrz kościoła ściany obite są deskami. Światło pada od strony południowej przez trzy półkoliste okienka. Większość wyposażenia została przeniesiona do nowo wybudowanej w latach 80-tych świątyni. Niektóre z zabytków zwłaszcza rzeźby gotyckie można obejrzeć w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie. Najwyższą wartość zabytkową, która nadal znajduje się w Sromowcach ma tryptyk stanowiący główny ołtarz w nowej świątyni. W części środkowej tryptyku znajduje się ponad metrowej wysokości figura kopia Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Oryginał przeniesiono do wspomnianego wyżej muzeum. Rzeźba zaliczana jest do dzieł snycerskich powstałych w środowisku krakowskim. Obok rzeźby znajdują się malowane postacie św. Barbary i św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Skrzynia ołtarzowa ozdobiona jest baldachimem rozpiętym nad świętymi postaciami. Na skrzydłach tryptyku ukazują się chóry świętych w grupach. Na skrzydle lewym, w górnej części widnieją apostołowie ze św. Piotrem i Janem. W dolnej części postacie papieży i biskupów. Skrzydło prawe przedstawia święte dziewice Małgorzatę, Apolonię, Agnieszkę. Na dole tej części widnieją męczennicy Szczepan, Wawrzyniec, Jerzy, Florian. Po zamknięciu skrzydeł widzimy postać Matki Boskiej Bolesnej oraz Jezusa . Ponad tryptykiem widać krucyfiks autorstwa Władysława Borzęckiego rzeźbiarza oraz wykonane dla kościoła także stacje drogi krzyżowej. W bocznej wnęce nowego kościoła zawieszono skrzydła niekompletnego tryptyku na którym widnieją postacie św. Barbary i Katarzyny Aleksandryjskiej a po zamknięciu ich ukazuje się nam scena Zwiastowania z postaciami archanioła Gabriela i Maryi. Kolorystyka obejmuje tu głownie kolor czerwony, zielony, biały i brązowy. W nowym kościele znajduje się także chrzcielnica. Ma ona kształt sześciobocznego kielicha z ostrosłupową nakrywką zakończoną krzyżem. Pochodzi ona z 16 wieku. W starym kościółku pozostały obrazy św. Antoniego Paderewskiego i św. Katarzyny oraz ambona z 18 wieku. Cenne są także naczynia liturgiczne a głównie Monstrancja z 16 wieku a także rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego z czasów baroku oraz rokokowe drewniane rzeźbione lichtarze. 

Gallery
Choose language
Current language: Language

Accommodation
Willa Małgośka
Prices 25 - ..
check more 
Accommodation
Willa Kinga
Prices 35 - ..
check more 
Accommodation
Schronisko Orlica Szczawnica
Prices 35 - 72
check more 
show all
SEARCHER
Pieniny on the map
pieniny-mapa.gif
Weather in Pieniny
Pogoda w Pieninach - meteoprog.pl pogoda-w-pieninach.jpg

Nasi partnerzy

 

 

gckkroscienko.pl

 

 

Podhalanka.pl

 

Pieninyinfo.pl

Kwatery prywatne
table-left-bottom.png
table-right-bottom.png
Accommodation in Pieniny Tourist services Mountains in Poland Accommodation in region Various websites

Hotele w Szczawnicy

Noclegi w Czorsztynie

Noclegi w Grywałdzie

Noclegi w Krościenku

Pensjonaty w Niedzicy

Noclegi w Kluszkowcach

Noclegi w Maniowach

Kwatery w Ochotnicy

Noclegi w Sromowcach

Noclegi

Gastronomia

Transport - busy

Sport i rekreacja

Regionalne

Karczmy regionalne

Restauracje

Góry Pieniny

Pieniny mapa

Beskid Sądecki

Beskid Sądecki mapa

Góry Gorce

Gorce mapa

Tatry Polskie i Słowackie

Tatry mapa

Beskidy i Pogórze

Nocowanie.pl

Kroscienko.com

Pieninynoclegi.pl

Sromowce-nizne.pl

 

Portal Małopolski

Pieniny & Dunajec

Busy - transport

DMOZ Directory

Spływ Dunajcem

Mapa strony

24 Leadergorce-pieniny.pl czorsztyn.png niedzica-zamek.png noclegi-w-pieninach.png

 

Projekt realizowany w ramach działania Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich z zakresu „Małe Projekty”, zrealizowany dzięki wdrażaniu Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Gorce-Pieniny”. Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Copyright © s.m.art since 2004

Pieniny Szczawnica Krościenko Czorsztyn noclegi

Pieniny Szczawnica Sromowce noclegi

Czorsztyn Niedzica Sromowce hotele pensjonaty