Kwatery prywatne
1.jpg
2.jpg
foto-left.png
foto-right.png

Červený Kláštor

Czerwony KlasztorCzerwony Klasztor, w języku słowackim Červený Kláštor, ufundowany został w 1319 roku przez Kokosza Berzewiczego. Ów magnat węgierski został ukarany za zabójstwo Chyderyka od Gyorgów przykazem ufundowania sześciu obiektów klasztornych i zamówienia czterech tysięcy mszy. Sama miejscowość Czerwony Klasztor (powstała w 1948 roku w efekcie połączenia dwóch wsi; Śmierdzonka (nazwa pochodzi od źródła mineralnego o silnym zapachu siarkowodoru) i Niżne Szwaby oraz osady Czerwony Klasztor z okolicznymi przysiółkami), słynie właśnie z zabytkowego klasztoru, który na początku był siedzibą zakonu kartuzów i kamedułów. Na terenie klasztoru znajduje się gotycki kościół pw. Św. Antoniego budowany od 1360 do 1400 roku. Kościół był rozbudowywany od 1496 do 1506 roku.

 

 

Czerwony Klasztor muzeum

Miejscowość leży nad rzeką Dunajec, przy ujściu Lipnika które tworzy tak zwaną Dolinę Św. Antoniego. Po wschodniej stronie góruje nad okolicą Klasztorna Góra 657 m n.p.m. (należąca do Pienin), od zachodu mniejsza Klasztorna Górka 539 m n.p.m. (należąca do Magury Spiskiej). Najlepiej do Czerwonego Klasztoru dojechać drogą z Niedzicy, przejeżdżając przez Starą Spiską Wieś. W sierpniu 2006 roku otwarta została kładka przeznaczona dla ruchu pieszego i rowerowego ze Sromowiec Niżnych. Pieszo i rowerem można także dotrzeć do klasztoru Drogą Pienińską ze Szczawnicy, biegnącą wzdłuż malowniczego Przełomu Dunajca – taka wycieczka jest alternatywą dla spływu tratwą.

 

 

Miejscowość od dawna jest odwiedzana przez turystystów. Sprzyja temu bardzo atrakcyjne położenie z widokiem na Trzy Korony. Przy klasztorze znajduje się restauracja Pod Lipą, bufety, sklepy z regionalnymi pamiątkami i oscypkami. Tuż obok znajduje się autocamping plus pole namiotowe. Największą coroczną imprezą organizowaną w muszli koncertowej przy polu namiotowym jest festiwal Zamagurské Folklorné Slávnosti. Na brzegu Dunajca znajduje się przystań flisacka, początek słowackiego Spływu Przełomem Dunajca - (Splav Dunajca na Pltiach) i pawilon PIENAP-u odpowiednika polskiego Pienińskiego Parku Narodowego. Także nad Dunajcem rośnie 15 bardzo starych lip, uznanych oficjalnie w 1972 roku za pomniki przyrody, ich wiek szacuje się na 200-350 lat!

 

Czerwony Klasztor - legendy o mnichach

 

Czerwony Klasztor wikipedia

Gallery
Choose language
Current language: Language

Accommodation
Willa Kinga
Prices 35 - ..
check more 
Accommodation
Willa Małgośka
Prices 25 - ..
check more 
Accommodation
Willa Szarotka
check more 
show all
SEARCHER
Pieniny on the map
pieniny-mapa.gif
Weather in Pieniny
Pogoda w Pieninach - meteoprog.pl pogoda-w-pieninach.jpg

Nasi partnerzy

 

 

gckkroscienko.pl

 

 

Podhalanka.pl

 

Pieninyinfo.pl

Kwatery prywatne
table-left-bottom.png
table-right-bottom.png
Accommodation in Pieniny Tourist services Mountains in Poland Accommodation in region Various websites

Hotele w Szczawnicy

Noclegi w Czorsztynie

Noclegi w Grywałdzie

Noclegi w Krościenku

Pensjonaty w Niedzicy

Noclegi w Kluszkowcach

Noclegi w Maniowach

Kwatery w Ochotnicy

Noclegi w Sromowcach

Noclegi

Gastronomia

Transport - busy

Sport i rekreacja

Regionalne

Karczmy regionalne

Restauracje

Góry Pieniny

Pieniny mapa

Beskid Sądecki

Beskid Sądecki mapa

Góry Gorce

Gorce mapa

Tatry Polskie i Słowackie

Tatry mapa

Beskidy i Pogórze

Nocowanie.pl

Kroscienko.com

Pieninynoclegi.pl

Sromowce-nizne.pl

 

Portal Małopolski

Pieniny & Dunajec

Busy - transport

DMOZ Directory

Spływ Dunajcem

Mapa strony

24 Leadergorce-pieniny.pl czorsztyn.png niedzica-zamek.png noclegi-w-pieninach.png

 

Projekt realizowany w ramach działania Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich z zakresu „Małe Projekty”, zrealizowany dzięki wdrażaniu Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Gorce-Pieniny”. Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Copyright © s.m.art since 2004

Pieniny Szczawnica Krościenko Czorsztyn noclegi

Pieniny Szczawnica Sromowce noclegi

Czorsztyn Niedzica Sromowce hotele pensjonaty