Kwatery prywatne
1.jpg
2.jpg
foto-left.png
foto-right.png

Czorsztyn

Czorsztyn

Czorsztyn znajduje się w południowej części województwa małopolskiego. Zajmuje obszar około 6 ha, w prawie połowie jest to teren pokryty lasami. Cała Gmina Czorsztyn się z siedmiu sołectw: Czorsztyna, Huby, Kluszkowiec, Maniów, Mizernej, Sromowiec Niżnych i Sromowiec Wyżnych rozciągniętych wzdłuż doliny Dunajca zamieszkałych przez ok. 7 tys. mieszkańców. Północna część gminy powyżej drogi wojewódzkiej łączącej Nowy Targ z Nowym Sączem, należy do pasma Gorców charakteryzującego się łagodnymi, falistymi dolinami potoków. Południowo - wschodnia część leży na terenie Pienin Właściwych wraz ze słynnym Przełomem Dunajca i masywem Trzech Koron. Dużą atrakcję stanowi również powstałe w 1997r. Jezioro Czorsztyńskie z zaporą wodną Czorsztyn - Niedzica - Sromowce Wyżne. Podziwiać je można z platform widokowych zamku Czorsztyn oraz ze statków i gondoli dostępnych w ofercie turystycznej regionu.

 

Czorsztyn został założony w połowie XIV w. od samego początku była bezpośrednio związana z Czorsztyńskim zamkiem i wiodącym tędy historycznym traktem handlowym z Węgier do Polski. Pierwotna nazwa Wronin w staropolskim języku kolor wroni odpowiadał czarnemu. Sprowadzenie niemieckojęzycznych mieszkańców Spisza spowodowało zmienienie nazwy na Schorstein, czyli stercząca skała, która z biegiem czasu uległa spolszczeniu na Czornsztyn a następnie Czorsztyn. Po wybudowaniu sztucznej zapory w 1997 roku większość mieszkańców została przesiedlona do wsi Maniowy i teren wsi został w większej części zalany. Niedaleko wsi znajdują się ruiny gotyckiego zamku do XIV w. gród ziemno-wałowy; za rządów Kazimierza Wielkiego zamieniony w murowaną twierdzę, stanowiący siedzibę czorsztyńskich starostów. Z zamkiem związani byli między innymi rycerz Zawisza Czarny i wielki buntownik Kostka Naopierski. Około 1795 r. spłonął od pioruna i nigdy nie został odbudowany W 1811r. dobra czorsztyńskie przeszły pod panowanie Austro-węgier. W 1918r. wykupiła je rodzina Drohojewskich. W 1921 r. Stanisław, Konstanty Drohojowski utworzył tu pierwszy prywatny rezerwat Już na początku XIX wieku Czorsztyn pełnił funkcję ośrodka letniskowego. Powstawało wówczas wiele budynków nawiązujących swą architekturą do XIX wiecznych kurortów. Popularność Czorsztyna rosła - już w 1933 roku gościł on około tysiąca wczasowiczów. Dopiero prace przy budowie zapory wodnej wypłoszyły turystów, a mieszkańcy wybudowali swoje domostwa w pobliżu zamku, na terenach zwanych - Nadzamcze. Jednak po latach Czorsztyn znów staje się dużym ośrodkiem wypoczynkowym. Stanowi świetną bazę wypadową w Pieniny oraz Gorce, a także w Tatry i na Słowację. Ruiny Zamku, Jezioro Czorsztyńskie, wyciągi narciarskie i wspaniałe krajobrazy oraz gościnność mieszkańców przyciągają z roku na rok coraz więcej turystów. Obecnie ruiny zamku są dostępne dla zwiedzających, z platformy widokowej na zamku można podziwiać piękno tutejszych krajobrazów. Ruiny można zwiedzać w czasie od paŸdziernika do kwietnia w godz. 10.00 do 15.00 z wyjątkiem poniedziałku od maja do września w godz. 9.00 do 18.00 każdego dnia. Zamek jest niedostępny dla turystów od dnia 1 stycznia , 1 listopada, 25 i 26 grudnia oraz w Święta Wielkanocne.

Gallery
Choose language
Current language: Language

Accommodation
Schronisko Orlica Szczawnica
Prices 35 - 72
check more 
Accommodation
Willa Szarotka
check more 
Accommodation
Dom Wypoczynkowy Vena
check more 
show all
SEARCHER
Pieniny on the map
pieniny-mapa.gif
Weather in Pieniny
Pogoda w Pieninach - meteoprog.pl pogoda-w-pieninach.jpg

Nasi partnerzy

 

 

gckkroscienko.pl

 

 

Podhalanka.pl

 

Pieninyinfo.pl

Kwatery prywatne
table-left-bottom.png
table-right-bottom.png
Accommodation in Pieniny Tourist services Mountains in Poland Accommodation in region Various websites

Hotele w Szczawnicy

Noclegi w Czorsztynie

Noclegi w Grywałdzie

Noclegi w Krościenku

Pensjonaty w Niedzicy

Noclegi w Kluszkowcach

Noclegi w Maniowach

Kwatery w Ochotnicy

Noclegi w Sromowcach

Noclegi

Gastronomia

Transport - busy

Sport i rekreacja

Regionalne

Karczmy regionalne

Restauracje

Góry Pieniny

Pieniny mapa

Beskid Sądecki

Beskid Sądecki mapa

Góry Gorce

Gorce mapa

Tatry Polskie i Słowackie

Tatry mapa

Beskidy i Pogórze

Nocowanie.pl

Kroscienko.com

Pieninynoclegi.pl

Sromowce-nizne.pl

 

Portal Małopolski

Pieniny & Dunajec

Busy - transport

DMOZ Directory

Spływ Dunajcem

Mapa strony

24 Leadergorce-pieniny.pl czorsztyn.png niedzica-zamek.png noclegi-w-pieninach.png

 

Projekt realizowany w ramach działania Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich z zakresu „Małe Projekty”, zrealizowany dzięki wdrażaniu Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Gorce-Pieniny”. Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Copyright © s.m.art since 2004

Pieniny Szczawnica Krościenko Czorsztyn noclegi

Pieniny Szczawnica Sromowce noclegi

Czorsztyn Niedzica Sromowce hotele pensjonaty