Kwatery prywatne
1.jpg
2.jpg
foto-left.png
foto-right.png

Dębno

Dębno jest miejscowością położoną nad Jeziorem Czorsztyńskim pomiędzy rzeką Dunajec a Białką. Pierwsze informacje o wsi pochodża z XIII wieku. Największą atrakcja tej miejscowości jest bez wątpienia drewniany gotycki kościół pw. Św. Michała Archanioła z wieku XV. Budowla ta wpisana jest na listę zabytków UNESCO i uważana za jeden z najpiękniejszych kościółków drewnianych na całym świecie. 

 

Kościółek w Dębnie jest najbardziej wartościowym obiektem w Dębnie Podhalańskim. Drewniany kościół pw. św. Michała Archanioła został wpisany 3 lipca 2003 roku na listę zabytków UNESCO. Pierwszy kościół został zbudowany tam prawdopodobnie około XIII wieku. Obecna budowla pochodzi z około 1490-1500 roku a jej wnętrze praktycznie nie zostało zmienione do dzisiaj. Budynek kościoła wzniesiono, w głównych częściach, z drewna iglastego: modrzewiowego i jodłowego, bez użycia gwoździ, a belki, ułożone na zrąb, umacniane były drewnianymi kołkami. Kościół otoczony jest niskim, drewnianym ogrodzeniem o kształcie owalu oraz wieńcem starych, wysokich drzew. Ogrodzenie przerywają dwie bramki: od zachodu i od południa. Na tym terenie, między budynkiem kościoła a ogrodzeniem, jeszcze dziś można zauważyć resztki starego cmentarza. Wewnątrz gotycko-renesansowa polichromia pochodzi najprawdopodobniej z około 1500 roku i pokrywa sufit świątyni, ściany , parapet chóru, ambonę i koronkowo wycinane deski. W całości wykonana jest ona w drewnie, wykonana jest z 33 kolorów i 77 motywów. Motywy tej polichromii to głównie rośliny ale pojawiają się także zwierzęta i ornamenty geometryczne. Dodatkowo zwiedzający mogą poczuć dominujący wewnątrz intensywny zapach starego drewna. Dach kościółka, ściany wieży pokryty jest gontem a wnętrze zdobią rzeźby i obrazy gotyckie. Ołtarz główny pochodzi z początku XVI wieku i jest tryptykiem w skład którego wchodzi wizerunek św. Michała Archanioła z mieczem jako symbolem gniewu Bożego i wagą jako wyobrażenia ważenia duszy ludzkiej, Matka Boża z Dzieciątkiem i wizerunek św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Postacie te znajdują się w środkowej części tryptyku. Na skrzydle prawym św. Jan Chrzciciel i św. Mikołaj a skrzydło lewe to wizerunek św. Jana Ewangelisty i św. Stanisława. Po zamknięciu tryptyku oglądający mogą zobaczyć sceny pasyjne na których uwidacznia się już wpływ epoki renesansu. Wnętrze kościoła stanowią także dwa ołtarze boczne wykonane w stylu barokowym oraz tabernakulum z XIV wieku w całości wykonane z malowanego drewna. Do najstarszych zabytków kościółka zaliczyć należy krucyfiks z około 1380 roku wykonany z gałęzi drzewa do których przymocowane są tarcze z godłami Ewangelistów. Oprócz tego w świątyni znajdują się : posąg Św. Mikołaja, kopia malowidła sztalugowego najstarszego w Polsce, archaiczne elementy wyposażenia kościółka, chorągiew prawdopodobnie pozostawiona przez wojska Jana III Sobieskiego wracające po zwycięskiej bitwie spod Wiednia w 1683 roku.

 

Modlitwa do św. Michała Archanioła
Święty Michale Archaniele,
broń nas w walce,
a przeciw niegodziwości
i zasadzkom złego ducha
bądź nam obroną.
Niech go Bóg poskromić raczy,
pokornie prosimy,
a Ty, książę wojska niebieskiego,
szatana i inne złe duchy,
które na zgubę dusz ludzkich
po tym świecie krążą,
Mocą Bożą strąć do piekła.
Amen.


Choose language
Current language: Language

Accommodation
Willa Kinga
Prices 35 - ..
check more 
Accommodation
Dom Wypoczynkowy Vena
check more 
Accommodation
Góralski domek w Pieninach "POD PSTRĄGIEM"
check more 
show all
SEARCHER
Pieniny on the map
pieniny-mapa.gif
Weather in Pieniny
Pogoda w Pieninach - meteoprog.pl pogoda-w-pieninach.jpg

Nasi partnerzy

 

 

gckkroscienko.pl

 

 

Podhalanka.pl

 

Pieninyinfo.pl

Kwatery prywatne
table-left-bottom.png
table-right-bottom.png
Accommodation in Pieniny Tourist services Mountains in Poland Accommodation in region Various websites

Hotele w Szczawnicy

Noclegi w Czorsztynie

Noclegi w Grywałdzie

Noclegi w Krościenku

Pensjonaty w Niedzicy

Noclegi w Kluszkowcach

Noclegi w Maniowach

Kwatery w Ochotnicy

Noclegi w Sromowcach

Noclegi

Gastronomia

Transport - busy

Sport i rekreacja

Regionalne

Karczmy regionalne

Restauracje

Góry Pieniny

Pieniny mapa

Beskid Sądecki

Beskid Sądecki mapa

Góry Gorce

Gorce mapa

Tatry Polskie i Słowackie

Tatry mapa

Beskidy i Pogórze

Nocowanie.pl

Kroscienko.com

Pieninynoclegi.pl

Sromowce-nizne.pl

 

Portal Małopolski

Pieniny & Dunajec

Busy - transport

DMOZ Directory

Spływ Dunajcem

Mapa strony

24 Leadergorce-pieniny.pl czorsztyn.png niedzica-zamek.png noclegi-w-pieninach.png

 

Projekt realizowany w ramach działania Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich z zakresu „Małe Projekty”, zrealizowany dzięki wdrażaniu Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Gorce-Pieniny”. Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Copyright © s.m.art since 2004

Pieniny Szczawnica Krościenko Czorsztyn noclegi

Pieniny Szczawnica Sromowce noclegi

Czorsztyn Niedzica Sromowce hotele pensjonaty