Kwatery prywatne
1.jpg
2.jpg
foto-left.png
foto-right.png

Przełom Białki pod Krempachami

Rezerwat Przełom Białki pod Krempachami to niedługi przełom rzeki Białki, pomiędzy skałkami Kramnicą 688 m n.p.m. i wysokości względnej 65 m, na prawym brzegu i Obłazową 670 m n.p.m., wysokości względnej 47 m, na lewym. Oprócz dwóch dużych skał są jeszcze dwie mniejsze jedna z nich to Okrągła Skałka. Formalnie rzecz biorąc rezerwat należy do dwóch regionów Kramica znajduje się w Pieninach Spiskich a Obłazowa w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej. Granicę stanowi rzeka Białka. W rzeczywistośći obydwie te skały są tego samego pochodzenia i były kiedyś jeden masyw. Białka przez wieki przecięła je na pół tworząc 100 m przełom. Kory Białki wyścielone jest przyniesionymi z Tatr podczas otoczakami granitowymi. W 1931 utworzono w tym regionie rezerwat przyrody  na powierzchni 7,5 hektarów w 1959 potwierdzono jego status prawny i zwiększając powierzchnię do 8,51 hektara. Rezerwat utworzono ze względu na unikalne walory przyrodnicze, krajobrazowe i naukowe tego niesamowitego miejsca. Występuje tutaj reliktowa roślinność naskalna oraz archeologiczne zabytki.

 

Skały zbudowane są białych wapieni krynoidowych i czerwonych wapieni bulastych poprzetykanych ceglastoczerwonymi marglami. Występują w nich dwa groty oraz 9 metrowa Jaskinia Obłazowa. Badania archeologiczne prowadzone w latach 1985 - 1992 doprowadziły do odkrycia w Jaskini Obłazowej śladów człowieka z różnych epok - od środkowego i górnego paleolitu po średniowiecze. Są to najstarsze odnalezione ślady obecności człowieka w Pieninach pochodzą one sprzed 40 tysięcy lat. Podczas badań prowadzonych w latach 1989-1995 w jaskini znaleziono między innymi dobrze zachowany, pochodzący sprzed 30 tysięcy lat bumerang z ciosu mamuta jest to najstarszy bumerang na świecie. Znaleziono także szczątki zwierząt z owego okresu między innymi nosorożca włochatego, lwa jaskiniowego, hieny jaskiniowej. Wejście do jaskini jest niestety zamknięte. Ponadto na ścianach Obłazowej widoczne są skamieniałości, głównie jurajskie amonity.

 

 

Źródło: Przełom Białki pod Krempachami

Gallery
Choose language
Current language: Language

Accommodation
Willa Małgośka
Prices 25 - ..
check more 
Accommodation
Willa Kinga
Prices 35 - ..
check more 
Accommodation
Dom Wypoczynkowy Vena
check more 
show all
SEARCHER
Pieniny on the map
pieniny-mapa.gif
Weather in Pieniny
Pogoda w Pieninach - meteoprog.pl pogoda-w-pieninach.jpg

Nasi partnerzy

 

 

gckkroscienko.pl

 

 

Podhalanka.pl

 

Pieninyinfo.pl

Kwatery prywatne
table-left-bottom.png
table-right-bottom.png
Accommodation in Pieniny Tourist services Mountains in Poland Accommodation in region Various websites

Hotele w Szczawnicy

Noclegi w Czorsztynie

Noclegi w Grywałdzie

Noclegi w Krościenku

Pensjonaty w Niedzicy

Noclegi w Kluszkowcach

Noclegi w Maniowach

Kwatery w Ochotnicy

Noclegi w Sromowcach

Noclegi

Gastronomia

Transport - busy

Sport i rekreacja

Regionalne

Karczmy regionalne

Restauracje

Góry Pieniny

Pieniny mapa

Beskid Sądecki

Beskid Sądecki mapa

Góry Gorce

Gorce mapa

Tatry Polskie i Słowackie

Tatry mapa

Beskidy i Pogórze

Nocowanie.pl

Kroscienko.com

Pieninynoclegi.pl

Sromowce-nizne.pl

 

Portal Małopolski

Pieniny & Dunajec

Busy - transport

DMOZ Directory

Spływ Dunajcem

Mapa strony

24 Leadergorce-pieniny.pl czorsztyn.png niedzica-zamek.png noclegi-w-pieninach.png

 

Projekt realizowany w ramach działania Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich z zakresu „Małe Projekty”, zrealizowany dzięki wdrażaniu Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Gorce-Pieniny”. Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Copyright © s.m.art since 2004

Pieniny Szczawnica Krościenko Czorsztyn noclegi

Pieniny Szczawnica Sromowce noclegi

Czorsztyn Niedzica Sromowce hotele pensjonaty