Kwatery prywatne
1.jpg
2.jpg
foto-left.png
foto-right.png

Leszek Kuzaj odkrył w Niedzicy największe malowidło przestrzenne w Polsce

from 2011-04-01 to 2011-04-01

1 kwietnia w Niedzicy odsłonięto największe malowidło przestrzenne, zlokalizowane bezpośrednio na trakcie najwyższej zapory ziemnej w Polsce. Efektownego odsłonięcia, dokonał jeden z najlepszych kierowców rajdowych w kraju – Leszek Kuzaj.

Obraz „Moc Żywiołów” jest dziełem artysty malarza Ryszarda Paprockiego oraz rzeźbiarza Zbigniewa Wojkowskiego, którzy przez okres ponad dwóch miesięcy, w szczelnie zamkniętym namiocie, stanowiącym zarówno ochronę przed okiem ciekawskich jak i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, tworzyli swe malowidło. Całe dzieło mierzące 34 metry długości, obrazuje zapadniętą strukturę zalewaną wodospadami z odsłoniętymi w głębi turbinami i sylwetkami ludzi, widzianymi z odległości 50 metrów. Najlepszy efekt trójwymiarowości obrazu można uzyskać stojąc w ściśle określonym miejscu, oznaczonym na malowidle.
Pomysł na powstanie dzieła, powstał w ZEW Niedzica S.A. w połowie ubiegłego roku, a wziął się głównie z chęci przedstawienia turystom dydaktycznych aspektów funkcjonowania elektrowni wodnej w niecodzienny, bardziej przemawiający do wyobraźni sposób. Sądząc po opiniach i odzewie medialnym, z jakim spotkało się wydarzenie, osiągnęliśmy zamierzony efekt. Nowa atrakcja Niedzicy zrobiła duże wrażenie zarówno na publiczności zgromadzonej na samym otwarciu jak i na pierwszych turystach, którym już udało się zobaczyć dzieło na własne oczy.

Sama uroczystość inauguracji „Mocy Żywiołów”, przygotowana w formule prima aprilisowego żartu, do ostatniego momentu utrzymywana była w atmosferze tajemnicy. Zaproszeni Goście przy dźwiękach Kapeli Spiskiej i lampce wina cierpliwie oczekiwali na przebieg zdarzeń a gdy wreszcie Leszek Kuzaj usiadł za kierownicą niewielkiego, ekologicznego samochodu i wyjeżdżając z „rykiem silnika” odsłonił przy jego pomocy folię, którą zasłonięte było dzieło, wszystkim nareszcie ukazała się niezwykła ekspozycja.
Wydarzenie zgromadziło wielu znamienitych gości, m.in. Stanisława Kracika – Wojewodę Małopolski, Starostę nowotarskiego - Krzysztofa Fabera, Burmistrza Miasta Nowego Targu - Marka Fryźlewicza, Rektora PWSZ Stanisława Hodorowicza, Wójtów Gminy Czorsztyn, Krościenko, Szaflary i Nowego Targu, Primatora Spiskiej Starej Wsi i Starostę Czerwonego Klasztoru. Zaszczycili nas swą obecnością również przedstawiciele świata sztuki, biznesu i mediów.

Aby samemu dowiedzieć się, jak artystyczna wizja malowidła ma się do rzeczywistości, wystarczy przyjechać do Niedzicy i po obejrzeniu dzieła na koronie zapory, wybrać się z przewodnikiem na wycieczkę do prawdziwego wnętrza elektrowni.

Źródło: ZEW Niedzica S.A.
Gallery
Choose language
Current language: Language


Accommodation
Willa Kinga
Prices 35 - ..
check more 
Accommodation
Willa Małgośka
Prices 25 - ..
check more 
Accommodation
Góralski domek w Pieninach "POD PSTRĄGIEM"
check more 
show all
SEARCHER
Pieniny on the map
pieniny-mapa.gif
Weather in Pieniny
Pogoda w Pieninach - meteoprog.pl pogoda-w-pieninach.jpg


Nasi partnerzy

 

 

gckkroscienko.pl

 

 

Podhalanka.pl

 

Pieninyinfo.pl

Kwatery prywatne
table-left-bottom.png
table-right-bottom.png
Accommodation in Pieniny Tourist services Mountains in Poland Accommodation in region Various websites

Hotele w Szczawnicy

Noclegi w Czorsztynie

Noclegi w Grywałdzie

Noclegi w Krościenku

Pensjonaty w Niedzicy

Noclegi w Kluszkowcach

Noclegi w Maniowach

Kwatery w Ochotnicy

Noclegi w Sromowcach

Noclegi

Gastronomia

Transport - busy

Sport i rekreacja

Regionalne

Karczmy regionalne

Restauracje

Góry Pieniny

Pieniny mapa

Beskid Sądecki

Beskid Sądecki mapa

Góry Gorce

Gorce mapa

Tatry Polskie i Słowackie

Tatry mapa

Beskidy i Pogórze

Nocowanie.pl

Kroscienko.com

Pieninynoclegi.pl

Sromowce-nizne.pl

 

Portal Małopolski

Pieniny & Dunajec

Busy - transport

DMOZ Directory

Spływ Dunajcem

Mapa strony

24 Leadergorce-pieniny.pl czorsztyn.png niedzica-zamek.png noclegi-w-pieninach.png

 

Projekt realizowany w ramach działania Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich z zakresu „Małe Projekty”, zrealizowany dzięki wdrażaniu Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Gorce-Pieniny”. Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Copyright © s.m.art since 2004

Pieniny Szczawnica Krościenko Czorsztyn noclegi

Pieniny Szczawnica Sromowce noclegi

Czorsztyn Niedzica Sromowce hotele pensjonaty