• Slider 3
  • Slider 4
  • Slider 5


  • rafting

Bezpieczny transport sprzętu na autolawecie. Jak wybrać lawetę?

  • laweta

Każda maszyna ulega z czasem awariom, co musi wiązać się z jej nieuchronną naprawą. Nie inaczej jest z samochodami, które mogą odmówić posłuszeństwa w najmniej spodziewanym momencie, np. na autostradzie lub w miejscu znacznie oddalonym od najbliższego miasta. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi usługa autolawety. Jak bezpiecznie przeprowadzać transport tego rodzaju pojazdem? Na co zwracać uwagę podczas wyboru takiego samochodu? Podpowiadamy!

Transport pojazdów na autolawecie, bezpieczeństwo i podstawowe zasady

Transport różnego rodzaju pojazdów za pomocą autolawety to bardzo specyficzna czynność, która wymaga od osoby zajmującej się tym tematem czujności, wiedzy i przestrzegania zasad oraz zachowania pełnego bezpieczeństwa. Ma to na celu wyeliminowanie zagrożeń, które czyhają zarówno na kierowców autolawet, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Przed załadunkiem konkretnego pojazdu należy sprawdzić ich stan techniczny pod kątem luźnych części czy wycieków płynów eksploatacyjnych, które mogą stwarzać zagrożenie na drodze. Ponadto autolaweta musi być dostosowana do wielkości i masy przewożonych pojazdów.

Transportowane samochody powinny być umieszczane na lawecie w taki sposób, aby rozkład masy był możliwie najbardziej równomierny. Ma to na celu uniknięcia przeciążenia jednej ze stron, co mogłoby mieć wpływ na prowadzenie i stabilność na drodze całego zestawu. Przewożone pojazdy za pomocą autolawety muszą zostać odpowiednio zabezpieczone z wykorzystaniem specjalnych pasów lub łańcuchów, tak aby nie było możliwości ich przemieszczania się podczas transportu. 

Należy także pamiętać o konieczności dostosowania naszego stylu jazdy. Pojazd z ładunkiem reaguje inaczej niż bez niego. Konieczne jest zatem dostosowanie prędkości do obowiązujących przepisów, zwłaszcza na zakrętach i podczas hamowania.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie autolawety?

Jeżeli mamy w planach zakup autolawety i znamy już podstawowe zasady przewozu, jak również bezpieczeństwa, możemy przejść do poszukiwań odpowiedniego pojazdu. Przede wszystkim pod uwagę należy wziąć parametry techniczne i jakość wykonania całej zabudowy. Autolaweta musi być w pełni sprawna i wystarczająco mocna, aby w odpowiedni sposób wykonywać swoje zadania.

Jeżeli stan techniczny konkretnego pojazdu jest w porządku, możemy przejść do weryfikacji zabudowy. Musi ona posiadać wymagane zabezpieczenia, które będą gwarantem bezpieczeństwa przewozu. Różnego rodzaju wytrzymałe mocowania i blokady wyeliminują potencjalne zsunięcia się samochodu podczas jego transportu. Nie bez znaczenia jest także wyposażenie dodatkowe w postaci np. wyciągarki. Takie urządzenie znacząco poprawi efektywność i bezpieczeństwo podczas pracy.

Sama zabudowa musi charakteryzować się przemyślaną i mocną konstrukcją pod postacią solidnych spawów oraz materiałów użytych do jej produkcji. Nie bez znaczenia jest również zabezpieczenie całej zabudowy. Powinna być pokryta odpowiednim lakierem lub cynkiem hutniczym, co wyeliminuje zagrożenie w postaci rdzy. Już teraz znajdź idealną autolawetę na Truck1, aby rozkręcić nowy biznes!