• Slider 3
  • Slider 4
  • Slider 5


  • rafting

Buty barefoot do trekkingu – zadbaj o zdrowie stopy podczas wycieczki!

Szeroko pojęty trekking coraz bardziej zyskuje na popularności. Może on przyjmować wiele form, ale z reguły chodzi w tym wszystkim o to, by zażyć aktywności fizycznej poprzez wędrówkę określonym szlakiem (niekoniecznie górskim). Jednak aby wszystko przebiegło zgodnie z planem, trzeba się do takiej wycieczki przygotować – w tym wybrać odpowiednie obuwie. Ostatnio coraz częściej spotykamy w sklepach buty barefoot trekkingowe. Czym są? Jakie są ich atuty? I czy rzeczywiście nadadzą się do tego typu aktywności? Sprawdźmy!

Czy buty barefoot nadadzą się do trekkingu?

Ogólna odpowiedź brzmi – tak. Choć są oczywiście pewne wyjątki. Jeśli nasz trekking to tak naprawdę mocny maraton chodu w ekstremalnych warunkach (na przykład po stromych górskich zboczach), to wtedy rzecz jasna lepszym wyborem będą solidne buty górskie. Natomiast co się tyczy wysiłku umiarkowanego, z jakim najczęściej mamy do czynienia w przypadku standardowego trekkingu, to obuwie barefoot nada się doskonale.

Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że ten rodzaj butów łączy w sobie dwie kwestie, które – jak by się mogło wydawać – są nie do pogodzenia. Z jednej strony buty barefoot do trekkingu są lekkie, elastyczne, doskonale przylegają do stopy, a ich podeszwa jest bardzo cienka, co doskonale wspiera naturalny chód człowieka (takie zresztą jest założenie butów z rodzaju barefoot – mamy się w nich czuć, jakbyśmy chodzili boso, co zawsze jest najlepszą formą chodu dla zdrowia naszych stóp). Z drugiej jednak są niezwykle wytrzymałe, mają bardzo solidną podeszwę i najczęściej świetnie regulują temperaturę i wilgoć w obrębie stopy (zwłaszcza jeśli użyjemy odpowiednich materiałów).

Czy buty barefoot są dobre do trekkingu?

Podsumowując, należy stwierdzić, że barefoot buty trekkingowe to bardzo dobra opcja do tego typu aktywności – pod warunkiem że nie jest ona wykonywana w wyjątkowo wymagających warunkach i że same buty są solidne, trwałe, wykonane z dobrych materiałów.

Przykładem takiego właśnie obuwia są buty minimalistyczne barefoot merino znanej z produkcji wysokiej klasy odzieży termoaktywnej marki Brubeck. Poza wszystkim, co zostało wyżej wspomniane, buty barefoot do trekkingu od Brubecka zostały jeszcze wyposażone w szereg innowacji, które czynią je doskonałą opcją także na co dzień.

O czym dokładnie mowa? Między innymi o technologii Ground Feel, które dzięki wytrzymałej, ale cienkiej podeszwie pozwala stopie czuć podłoże, co ma niebagatelny wpływ na jej prawidłowe ułożenie podczas wysiłku fizycznego (a ten, jak wiadomo, obciąża stawy, dlatego każdy element wspierający naturalną biomechanikę stopy jest tutaj na wagę złota). Poza tym buty te zostały wykonane w oparciu o technologię Zero Drop, co sprawia, że pięty i palce stopy znajdują się dokładnie na tym samym poziomie. A jakby jeszcze tego było mało, buty barefoot do trekkingu od Brubecka zawierają wełnę merynosów, co czyni je świetnymi termoregulatorami – nawet podczas wymagających wędrówek nasza stopa pozostanie sucha.