• Slider 3
  • Slider 4
  • Slider 5


  • rafting

Co to są termy? Wszystko, co warto wiedzieć o basenach termalnych

Fanom historii termy zawsze będą się kojarzyć z łaźniami w starożytnym Rzymie, gdzie pełniły funkcję higieniczną, społeczną oraz zdrowotną. Dziś termy to przede wszystkim obiekty rekreacyjne. W Polsce zapanowała moda na kąpiele w basenach termalnych, której trzeba przyklasnąć – to świetny sposób nie tylko na relaks, ale też zadbanie o swoje zdrowie. Chcesz wiedzieć, co to są termy? Najważniejsze fakty i ciekawostki na ich temat omawiamy w naszym artykule.

Termy, czyli właściwie co?

W Polsce pod pojęciem „termy” rozumiemy kompleksy basenowe zasilane wodą termalną. Są one ogólnodostępne (komercyjnie), z czego korzysta coraz więcej osób. Woda termalna to nic innego, jak woda pozyskiwana z bardzo głębokich pokładów ziemi, naturalnie podgrzana przez magmę. Uznaje się ją za jeden z najcenniejszych płynów występujących na naszej planecie.

Ciekawostka

Na Podhalu, a dokładnie w Zakopanem, wodę termalną stosuje się również do ogrzewania części gospodarstw domowych. W przyszłości skala wykorzystania złóż geotermalnych w naszym kraju może być znacznie większa.

Więcej o tym, co to są termy, możesz przeczytać w artykule na stronie https://www.termybukovina.pl/blog/co-to-sa-termy-wyjasniamy.

Właściwości wody termalnej

Woda termalna jest bardzo zasobna w najcenniejsze składniki mineralne. Można tutaj wymienić m.in. potas, magnez, wapń, żelazo, chrom, mangan czy krzemionkę. Taki skład gwarantuje duży potencjał terapeutyczny wody termalnej. Nieprzypadkowo kąpiele w takiej wodzie są podstawowymi zabiegami, z których korzystają kuracjusze w uzdrowiskach. Wodę termalną dodaje się również do kosztownych kosmetyków pielęgnacyjnych dla dzieci oraz dorosłych.

Obecnie jednak z dobrodziejstwa wody termalnej korzystają nie tylko osoby mające różnego rodzaju problemy zdrowotne, ale także te, które chcą się po prostu maksymalnie zrelaksować. Woda termalna, z uwagi na bezcenny skład i naturalnie wysoką temperaturę, ma zbawienny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Takie kąpiele działają uspokajająco, odprężająco, rozluźniają całe ciało oraz stymulują mózg do zwiększonej produkcji serotoniny, czyli tzw. „hormonu szczęścia”.

Nie do przecenienia są również właściwości kosmetyczne i kosmetologiczne wody termalnej. To jeden z najcenniejszych naturalnych kosmetyków, mający doskonały wpływ na całe ciało, w szczególności na skórę.

Woda termalna świetnie nawilża, wykazuje działanie antyseptyczne (ważne w przypadkach różnych dermatoz, w tym trądziku), łagodzi podrażnienia, przyspiesza gojenie się ran oraz ujędrnia skórę, czym przyczynia się do spłycenia zmarszczek. Regularne kąpiele w wodzie termalnej mogą być więc bardzo skutecznym i przyjemnym zabiegiem anti-aging.

Które termy w Polsce warto wybrać?

W naszym kraju w ostatnich kilkunastu latach obrodziło kompleksami basenowymi zasilanymi wodą termalną. Ich zagłębie znajduje się na Podhalu i to właśnie w tym kierunku warto planować wypad na termy. Dlaczego? Z kilku powodów:

  • najwyższa jakość wody termalnej, co ma związek z jej znakomitym składem,
  • atrakcyjna lokalizacja obiektów termalnych, dzięki czemu nie brakuje atrakcji także poza samymi termami,
  • dość komfortowy dojazd z każdego regionu Polski,
  • wysoki standard kompleksów basenowych, które są dostosowane do potrzeb nie tylko kuracjuszy, ale też rodzin z dziećmi.

Jeśli mieszkasz w północnej Polsce i trochę przeraża Cię podróż na termy aż na Podhale, to mamy propozycję: zafunduj sobie wypad weekendowy. W ten sposób maksymalnie wykorzystasz potencjał zdrowotny i terapeutyczny wody termalnej, solidnie naładujesz baterie, odpoczniesz i spędzisz świetny czas w bardzo atrakcyjnym miejscu.

Nasz wybór to Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej. To jeden z najnowocześniejszych i najlepiej ocenianych kompleksów termalnych w Polsce i w całej Europie Środkowej. Obiekt oferuje kilkadziesiąt basenów, w tym zewnętrznych, wypełnionych cenną wodą termalną zawierają aż 28 minerałów, o korzystnym bilansie jonowym.

Mocną stroną Term BUKOVINA jest zachwycająca lokalizacja – Bukowina Tatrzańska jest jedną z najwyżej położonych wsi w Polsce, co gwarantuje, że relaksując się w gorącej wodzie możesz podziwiać panoramę Tatr oraz okoliczne lasy reglowe.

W Termach BUKOVINA zdecydowanie warto zaplanować pobyt weekendowy lub nawet dłuższy, zatrzymując się w czterogwiazdkowym Hotelu BUKOVINA, którego goście mają nieograniczony dostęp do basenów termalnych oraz mogą korzystać z zabiegów w centrum Wellness BUKOVINA.

Wiesz już, co to są termy. W takim razie koniecznie znajdź wolny weekend, aby móc skorzystać z dobrodziejstwa wody termalnej – najlepiej z drugą połówką lub z całą rodziną.