• Slider 3
 • Slider 4
 • Slider 5


 • rafting

Czym Małopolska kusi turystów? Poznaj największe atuty regionu!

 • Jakie szlaki turystyczne w Małopolsce warto zobaczyć?

1. Malownicze szlaki turystyczne – który z nich wybierzesz?

Województwo małopolskie obfituje w różnorodne szlaki turystyczne. Tutaj znajdą coś dla siebie wielbiciele długich spacerów, malowniczych krajobrazów i przyrody w jej najpiękniejszej odsłonie. Jeśli zastanawiasz się, na który szlak wyruszyć, cennym źródłem inspiracji będzie z pewnością artykuł „Szlaki turystyczne w okolicach Nowego Sącza”, w którym zamieszczono aż 5 interesujących propozycji dla miłośników pieszych wycieczek. To m.in. szlak „Południowy” z pałacem Stadnickich oraz szlak „Zachodni”, na którym poznać można nieco bliżej historię regionu. Droga przebiega tutaj bowiem w okolicy cmentarza, na którym pochowano żołnierzy, walczących w bitwie pod Marcinkowicami. A wszystko to w pięknym otoczeniu natury, która zapewni ciszę i spokój, pozwalając jednocześnie oderwać się choć na chwilę od problemów i trosk dnia codziennego.

2. Zamki i warownie – gdzie szukać śladów historii?

Małopolska proponuje turystom również cały wachlarz miejsc, pozwalających na powrót do przeszłości. To przede wszystkim zamki i warownie, które odegrały niezwykle istotną rolę w historii naszego kraju. O tych najważniejszych przeczytasz w artykule „Top 10 zamków w okolicach Nowego Sącza”, którego autor opisał aż 10 obiektów, wartych odwiedzenia. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim:

 • zamek w Niedzicy, położony malowniczo nad brzegiem Dunajca,
 • zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce, odnowiony i udostępniony dla ruchu turystycznego,
 • zamek w Wiśniczu, uchodzący za jedną z najpiękniejszych budowli rezydencjalno-fortecznych.

Mówiąc o małopolskich zamkach, nie należy pomijać również Zamku Królewskiego na Wawelu, gdzie rezydowali książęta i królowie Polski, począwszy już od połowy XI stulecia, aż do przełomu XVI i XVII w., gdy stolica kraju przeniesiona została do Warszawy. 

Co warto zobaczyć w województwie małopolskim?

3. Ciekawe zabytki – które atrakcje Małopolski znajdują się na liście UNESCO?

Turyści, odwiedzający województwo małopolskie, zachwycają się nie tylko zamkami, ale również i innymi zabytkami, wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. To przede wszystkim:

 • Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni,
 • niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau,
 • Stare Miasto w Krakowie.

Na liście UNESCO nie zabrakło również wyjątkowych zabytków architektury drewnianej. Mowa tutaj m.in. o świątyniach w Binarowej, Sękowej, Owczarach, Kwiatoniu czy Dębnie Podhalańskim.

4. Dziedzictwo kulinarne – które smaki z pewnością pokochasz?

Południowy region kraju to nie tylko ciekawe zabytki, zamki i warownie, ale również i niepowtarzalne smaki i aromaty najlepszych potraw. Turystów przyciąga tutaj kuchnia, w której rozsmakują się z pewnością nie tylko pasjonaci tradycyjnych rozwiązań, ale również i ci, którzy nastawieni są na kulinarne eksperymenty. Wśród dań, cieszących się największą popularnością, wymienić można chociażby:

 • kućmok, czyli babkę ziemniaczaną,
 • gulasz czorsztyński, powstający z warzyw, wieprzowiny i baraniny,
 • maczankę, czyli małopolski odpowiednik hamburgera,
 • prażuchy, czyli gotowane ziemniaki ze skwarkami i cebulą.

Turyści, odwiedzający tę część kraju, z chęcią kosztują również obwarzanków krakowskich, oscypka czy chleba prądnickiego. Nic dziwnego, bowiem to właśnie Małopolska zajmuje zaszczytne I miejsce, jeśli chodzi o liczbę regionalnych produktów, zarejestrowanych w Unii Europejskiej. 

Najpopularniejsze miasta w Małopolsce

5. Tętniące życiem miasta – które z nich musisz odwiedzić?

Województwo małopolskie przyciąga turystów, poszukujących bliskości z naturą, pasjonatów historii, ale również i tych, którzy chcą rozerwać się nieco, poznając wyjątkowy klimat i atmosferę tutejszych miast. A jest w czym wybierać! Na pierwszym miejscu listy z pewnością należy umieścić Kraków – dawną stolicę naszego kraju, tętniącą życiem, niezależnie od pory dnia czy nocy. Wśród innych kierunków, wybieranych przez podróżników, znajduje się również Nowy Sącz z uroczym rynkiem i Sądeckim Parkiem Etnograficznym oraz Tarnów, kuszący zabytkową starówką i określany przez wielu „perłą renesansu”.

6. Kultura – w których wydarzeniach warto uczestniczyć?

Małopolska tętni życiem kulturalnym! Stwierdzenie to dotyczy nie tylko wielkich miast, ale również i znacznie mniejszych miasteczek, oferujących dla turystów cały wachlarz spotkań i wydarzeń. Ci z kolei najchętniej uczestniczą w Jarmarku Kasztelańskim w Oświęcimiu, Festiwalu Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju czy Łemkowskiej Warcie w Zdyni. Całe rzesze turystów przyciągają tutaj również większe wydarzenia jak Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego „Off Plus Camera” czy Festiwal Kultury Żydowskiej, organizowany już od lat na ul. Szerokiej na krakowskim Kazimierzu.