• Slider 3
 • Slider 4
 • Slider 5

Dębno

 • By © Marek i Ewa Wojciechowscy

  By © Marek i Ewa Wojciechowscy

Dębno jest miejscowością położoną nad Jeziorem Czorsztyńskim pomiędzy rzeką Dunajec a Białką. Pierwsze informacje o wsi pochodża z XIII wieku. Największą atrakcja tej miejscowości jest bez wątpienia drewniany gotycki kościół pw. Św. Michała Archanioła z wieku XV. Budowla ta wpisana jest na listę zabytków UNESCO i uważana za jeden z najpiękniejszych kościółków drewnianych na całym świecie. 

Kościółek w Dębnie jest najbardziej wartościowym obiektem w Dębnie Podhalańskim. Drewniany kościół pw. św. Michała Archanioła został wpisany 3 lipca 2003 roku na listę zabytków UNESCO. Pierwszy kościół został zbudowany tam prawdopodobnie około XIII wieku. Obecna budowla pochodzi z około 1490-1500 roku a jej wnętrze praktycznie nie zostało zmienione do dzisiaj. Budynek kościoła wzniesiono, w głównych częściach, z drewna iglastego: modrzewiowego i jodłowego, bez użycia gwoździ, a belki, ułożone na zrąb, umacniane były drewnianymi kołkami. Kościół otoczony jest niskim, drewnianym ogrodzeniem o kształcie owalu oraz wieńcem starych, wysokich drzew. Ogrodzenie przerywają dwie bramki: od zachodu i od południa. Na tym terenie, między budynkiem kościoła a ogrodzeniem, jeszcze dziś można zauważyć resztki starego cmentarza. Wewnątrz gotycko-renesansowa polichromia pochodzi najprawdopodobniej z około 1500 roku i pokrywa sufit świątyni, ściany , parapet chóru, ambonę i koronkowo wycinane deski. W całości wykonana jest ona w drewnie, wykonana jest z 33 kolorów i 77 motywów. Motywy tej polichromii to głównie rośliny ale pojawiają się także zwierzęta i ornamenty geometryczne. Dodatkowo zwiedzający mogą poczuć dominujący wewnątrz intensywny zapach starego drewna. Dach kościółka, ściany wieży pokryty jest gontem a wnętrze zdobią rzeźby i obrazy gotyckie. Ołtarz główny pochodzi z początku XVI wieku i jest tryptykiem w skład którego wchodzi wizerunek św. Michała Archanioła z mieczem jako symbolem gniewu Bożego i wagą jako wyobrażenia ważenia duszy ludzkiej, Matka Boża z Dzieciątkiem i wizerunek św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Postacie te znajdują się w środkowej części tryptyku. Na skrzydle prawym św. Jan Chrzciciel i św. Mikołaj a skrzydło lewe to wizerunek św. Jana Ewangelisty i św. Stanisława. Po zamknięciu tryptyku oglądający mogą zobaczyć sceny pasyjne na których uwidacznia się już wpływ epoki renesansu. Wnętrze kościoła stanowią także dwa ołtarze boczne wykonane w stylu barokowym oraz tabernakulum z XIV wieku w całości wykonane z malowanego drewna. Do najstarszych zabytków kościółka zaliczyć należy krucyfiks z około 1380 roku wykonany z gałęzi drzewa do których przymocowane są tarcze z godłami Ewangelistów. Oprócz tego w świątyni znajdują się : posąg Św. Mikołaja, kopia malowidła sztalugowego najstarszego w Polsce, archaiczne elementy wyposażenia kościółka, chorągiew prawdopodobnie pozostawiona przez wojska Jana III Sobieskiego wracające po zwycięskiej bitwie spod Wiednia w 1683 roku.

Modlitwa do św. Michała Archanioła
Święty Michale Archaniele,
broń nas w walce,
a przeciw niegodziwości
i zasadzkom złego ducha
bądź nam obroną.
Niech go Bóg poskromić raczy,
pokornie prosimy,
a Ty, książę wojska niebieskiego,
szatana i inne złe duchy,
które na zgubę dusz ludzkich
po tym świecie krążą,
Mocą Bożą strąć do piekła.
Amen.

 • Ostatnie wpisy na blogu

  Co spakować, gdy planujesz nocleg na campingu, na polu namiotowym?

  Wyjazd pod namiot może być świetną przygodą oraz sposobem na odpoczynek na świeżym powietrzu. Wystarczy znaleźć pole namiotowe w ciekawym miejscu oraz zaopatrzyć się w odpowiednie rzeczy, aby zrealizować ten pomysł. W tym artykule dowiesz się, co spakować, gdy planujesz nocleg na campingu.

  Podróżowanie z ograniczonym budżetem: 5 rzeczy, na które nie warto wydawać pieniędzy

  Im więcej wydajesz, tym więcej dostajesz. Tak powinien działać świat, zwłaszcza w podróży. W domyśle więc wyższe koszty powinny oznaczać lepsze doświadczenia. Niestety, nie zawsze tak jest. Niektóre wakacyjne luksusy mogą być warte każdych pieniędzy, ale wiele innych nie. 

 • Wyszukiwarka obiektów
  Wyszukiwarka
 • Nasi Partnerzy

   

  fdp.net.pl Podhale24.pl pienart.pieniny.com

   

  gckkroscienko.pl

   

  przewodnicy-tatry.pl

   

   

  uzdrowiskoszczawnica.plastraia.pl

  Podhalanka.pl

   

  Pieninyinfo.pl

 • Mapa Pienin

 • Pogoda w Pieninach