• Slider 3
  • Slider 4
  • Slider 5


  • rafting

Dlaczego empatia jest ważna w naszym życiu?

  • psychoterpia

Dlaczego empatia jest ważna w naszym życiu? Każdy człowiek niekiedy odczuwa głęboką chęć podzielenia się z bliską osobą dotykającym go problemem i towarzyszącymi mu uczuciami. Pozostanie wysłuchanym i zrozumianym to naturalna potrzeba ludzka, obecna w naszym życiu niezależnie od temperamentu czy charakteru. W taki sposób sięgamy po niezbędne wsparcie i nawiązujemy głębsze relacje z innymi. Jednak, aby były one jakościowe, taka forma oparcia powinna działać w obie strony - jest to kluczowe dla budowania zdrowych związków i znajomości.

Rodzaje empatii

Empatię dzielimy na trzy główne rodzaje, takie jak: emocjonalna, poznawcza oraz współczująca. Pierwsza polega na współodczuwaniu, czyli zdolności czucia, a przynajmniej zrozumienia tych samych emocji co inni, niekiedy także fizycznie. Poznawcza z kolei to taka, która opiera się na przyjmowaniu perspektywy i rozumieniu aktualnych przekonań innych, ale niekoniecznie się z nimi utożsamianie. Ostatnia zaś, nie tylko rozpoznaje nastrój i sytuację danej osoby, ale powoduje, iż w stosunku do niej uruchamiają się odruchy niesienia wsparcia i pomocy. 

Większość z nas dysponuje przynajmniej jedną z nich, zaś niektórzy mają wysoko rozwinięte wszystkie jej formy. Takie osoby można łatwo rozpoznać, zwłaszcza po tym jak się z nimi rozmawia. Okazują się być ciepłe i opiekuńcze, czym szybko zjednują sobie ludzi, uchodząc za dobrych słuchaczy. Potrafią dać drugiej stronie to, czego aktualnie potrzebuje. 

Empatia - dlaczego jest ważna? 

Empatia przydaje się nam w zrozumieniu zachowania przyjaciela, członka rodziny ale także nieznanej osoby. Pozwala nam ona interpretować uczucia innych, ale także i te własne. Rozpoznając je, możemy w rezultacie zareagować odpowiednio do danej sytuacji i dostarczyć oczekiwanego wsparcia. Im bardziej jesteśmy świadomi i otwarci na drugiego człowieka, tym lepiej uda nam się rozwijać konstruktywne relacje.

Zdarzają się także jednostki, które nie wykazują takich cech w ogóle, przez co są postrzegane jako zimne czy samolubne. Nikt przecież nie czuje się komfortowo w towarzystwie osoby, która nie reaguje, bądź nie okazuje współczucia, kiedy dzieje się nam krzywda. Dlatego empatia jest tak znacząca w kontekście budowania więzów i interakcji w społeczeństwie, a także po prostu do funkcjonowania w otaczającym nas świecie. 

Warto zaznaczyć, iż empatia jest ważna nie tylko w kontekście innych, ale także na samych. Jeśli nie potrafimy rozpoznać własnych emocji, prawdopodobnie nie będziemy mogli ich zobaczyć w innych. Jeśli nie do końca uważamy się za kogoś empatycznego, warto pochylić się nad tym chwilę dłużej, gdyż istnieje możliwość doskonalenia i pogłębiania tej cechy - pomocna może okazać się psychoterapia online. Przede wszystkim jednak, zatrzymajmy się na moment i zastanówmy nad własnymi potrzebami emocjonalnymi. Postarajmy się przez chwilę wsłuchać się w siebie i spróbować być wsparciem dla swoich problemów i zmartwień. Taka postawa będzie pierwszym krokiem w stronę rozwijania empatycznych zachowań.