• Slider 3
  • Slider 4
  • Slider 5


  • rafting

Gdzie lezy Madera i dlaczego warto polecieć na Wyspię?

  • Madera

Morze czy góry? Często mimo ekscytacji towarzyszącej planowaniu wakacji, zdarza się że wybór kierunku podróży staje się powodem rodzinnych sporów. Tymczasem przecież organizowanie wspólnego urlopu powinno być przyjemnością. W większości przypadków jedna ze stron musi zrezygnować ze swoich wypoczynkowych oczekiwań i odłożyć je w czasie. Trudno bowiem znaleźć miejsce, łączące pasję do chodzenia po górach z relaksem na piaszczystej plaży. Okazuje się jednak, że nie jest to niemożliwe. Spełnieniem wakacyjnej idylli jest położona na Oceanie Atlantyckim na zachód od wybrzeży Afryki Wyspa Madera: wyjątkowy teren, gdzie średnia temperatura pozwala na zwiedzanie go niemalże o każdej porze roku. Madera ma bowiem klimat subtropikalny, dlatego też często mówi się o niej jako o Wyspie wiecznej wiosny. Gdzie leży Madera? Z czego słynie i kiedy najlepiej wybrać się na Wyspę?

Gdzie leży Madera?

Region Autonomiczny Madery znajduje się u północnych wybrzeży Afryki. Często pytanie: gdzie leży Madera, może powodować niepewność, co wynika z nietypowego ułożenia na styku trzech płyt tektonicznych: afrykańskiej, eurazjatyckiej i amerykańskiej. Powierzchniowo obejmuje trzy wyspy Madera: terenu Vermela Fora i Porto Santo, mniejszych wysepek takich jak Baixo czy Ferro oraz obszarów pustynnych jak np. Ilhas Desertas. Ma pochodzenie wulkaniczne, czego efektem są górzyste wzniesienia bujnie pokryte zielenią. Archipelag Madery to bowiem prawdziwe bogactwo natury. Na Wyspie podziwiać można naturalne baseny, klify, wodospady, a nawet jaskinie. Chcąc dokładnie dookreślić gdzie leży Madera, należy wskazać że znajduje się około 600 km na zachód od wybrzeży Afryki i około 1000 km na południowy zachód od Lizbony. Wyspa jest częścią archipelagu Madera tworzonego przez Wyspę Madera, Porto Santo oraz kilku wysepek.

Jakie atrakcje czekają na turystów na północnym i południowym wybrzeżu Wyspy?

Wyspa jest największą Wyspą archipelagu. Bez wątpienia stanowi jedną z ciekawszych i intrygujących Wysp, które warto zwiedzić. Nie bez przyczyny z roku na rok jej popularność wzrasta. Szereg gatunków tropikalnych, łagodny klimat i górzyste tereny, przyciągają coraz większą liczbę turystów. Tereny na północy Wyspy, przyjazna temperatura morza od ok. 18 do 24 stopni, stolica Madery czy szlaki trekkingowe, sprawiają że miejsce zaspokaja potrzeby odwiedzających ją gości. Wyspa może się pochwalić przede wszystkim naturalnymi basenami, które są jedną z jej największych atrakcji. Gwarantują bowiem niespotykane widoki na Ocean i wybrzeże. Do największych należą m.in. kompleksy basenowe zlokalizowane w północnej części Madery w Porto Moniz.

Wyspa wiecznej wiosny na Oceanie Atlantyckim

Chcąc objechać ją dookoła i zobaczyć najważniejsze ośrodki, warto na czas pobytu wypożyczyć samochód. Wówczas zdecydowanie łatwiej będzie się przemieszczać i zwiedzić podstawowe atrakcje Wyspy. Na uwagę z pewnością zasługuje rozwinięta pod kątem kulturalnym i gospodarczym stolica miasta Funchal, gdzie w ogrodzie botanicznym można odkrywać rodzimą roślinność regionu, a także poznać lokalne smaki i tradycję na targu miejskim. To gdzie leży Madera i jej wulkaniczne pochodzenie, sprawiają że Wyspa stanowi raj dla osób aktywnych fizycznie. Odnajdą się tutaj miłośnicy trekkingu i górskich wspinaczek po najwyższych szczytach. Większość tras rozciąga się wzdłuż lewad bogatych w intensywnie zieloną roślinność. Dodatkowo wyjątkowego klimatu lewadom dodają wodospady. Tak nietypowy krajobraz i obcowanie z dziką naturą, powodują że trekking na Wyspie Madera staje się niepowtarzalną przygodą.

Dlaczego warto lecieć na Maderę?

Wyjątkowy klimat Wyspy sprzyja wypoczynkowi. Subtropikalne warunki sprawiają, że stanowi pewny kierunek na urlop o każdej porze roku. Co więcej, decydując się na sezon wakacyjny, w odróżnieniu od innych popularnych kierunków w tym okresie, turyści nie narzekają na wysokie temperatury powietrza. Latem najwyższa odnotowana temperatura na Maderze wynosi ok. 27 stopni, dzięki czemu zwiedzanie jest bardziej komfortowe. Poza tym Wyspa fascynuje gości swoją niespotykaną kulturą i historią. Lokalna społeczność organizuje wiele festiwali, pozwalających poczuć lokalną tradycję niemalże na własnej skórze.

Na Maderze nie można się nudzić. To Wyspa, na której nie brakuje różnorodnych atrakcji. Odnajdą się tutaj miłośnicy przyrody, aktywnego wypoczynku, a także spokoju i relaksu. Dzięki temu każdy dzień spędzony na Maderze staje się prawdziwą przygodą.