• Slider 3
  • Slider 4
  • Slider 5


Dlaczego warto uprawiać trekking?

Regularna aktywność fizyczna to podstawa dla każdego, jeżeli chcemy zachować dobre zdrowie przez długi czas. Jednym z bardziej przystępnych sposobów jest trekking. Możemy się na niego zdecydować na każdym poziomie zaawansowania, niezależnie od tego czy lubimy poruszać się w trudnych warunkach terenowych, czy też chcemy wybrać się na zwykłą przechadzkę w ciekawym terenie. Jakie formy trekkingu wyróżniamy i które warto eksplorować? Na co zwrócić uwagę przed wybraniem się na wycieczkę w góry?

   1. Czym jest trekking?
   2. Dla kogo są wyprawy trekkingowe?
   3. Buty i kijki trekkingowe - jak przygotować się na wyprawę?
   4. O czym pamiętać przed wyjściem w górzysty teren?

Czym jest trekking?

Trekking to sport bardzo przystępny dla wielu osób, niezależnie od kondycji, wieku czy stopnia zaawansowania. Polega on na wędrowaniu w trudniejszym niż płaski terenie. Najpopularniejszym wariantem jest trekking górski, który możemy uprawiać w niewysokich górach czy też na terenach w ich pobliżu. Nie jest to jednak jedyne środowisko - z powodzeniem damy sobie radę z trekkingiem po terenach pustynnych, leśnych czy też nad rzeką. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: sklep Sport-shop.

Dla kogo są wyprawy trekkingowe?

Najpiękniejszą rzeczą w tym sporcie jest niewątpliwie fakt, że uprawiać trekking może praktycznie każdy. Nie wymaga on od nas nadzwyczajnej kondycji ani umiejętności - jedynym wymaganiem jest to, abyśmy zaopatrzyli się w wygodne buty i odzież, a trasę dopasowali do naszych możliwości. Nie musi być ona ani długa, ani bardzo wymagająca; najważniejsze, aby sprawiała nam przyjemność, a cel podróży był dla nas osiągalny. Ze względu na dużą dostępność tej dyscypliny przejście głównego szlaku beskidzkiego, krótkiego ale przyjemnego odcinka w górach czy też dotarcie samodzielnie do schroniska może być atrakcją i wyzwaniem dla całej rodziny, niezależnie od wieku uczestników.

Buty i kijki trekkingowe - jak przygotować się na wyprawę?

Aby zacząć przygodę z trekkingiem górskim nie potrzebujemy wiele ponad nasze własne chęci. Podstawowym wyposażeniem będą dobrze dobrane buty, najlepiej sięgające za kostkę, aby zabezpieczyć staw w przypadku poślizgnięcia się na śliskiej powierzchni. Jeżeli planujemy średnie i długie wędrówki, dobrze jest również zaopatrzyć się w wygodne, dostosowane do pogody ubranie. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą wyposażyć się w dodatkowy sprzęt trekkingowy, jak na przykład kijki, rękawiczki czy też multitool. Jeżeli planujemy wyjście w "dziki" teren, warto również zabrać ze sobą kompas, aby w razie potrzeby mieć jak sprawdzić nasze położenie.

O czym pamiętać przed wyjściem w górzysty teren?

Jeżeli zdecydujemy się na wyjście na trekking w góry, powinniśmy wcześniej zadbać o nasze bezpieczeństwo. Co do zasady należy poinformować kogoś bliskiego o tym, gdzie dokładnie się wybieramy i o jakiej porze planujemy wrócić. Nie możemy również zapomnieć o zabraniu naładowanego telefonu, na wypadek gdybyśmy potrzebowali wezwać pomoc. Pamiętajmy, że jeżeli nie czujemy się na siłach, nie warto decydować się na długie i wymagające trasy - do wszystkiego dojdziemy w swoim tempie, w miarę jak będziemy częściej praktykować ten sport. Zdecydowanie lepiej jest przejść mały szlak beskidzki lub zrobić połowę pierwotnie zaplanowanego dystansu, niż utknąć po drodze lub zrobić sobie krzywdę. Chociaż trekking nie jest najbardziej wymagającą dyscypliną, nadal musimy pamiętać że brak zastanowienia może doprowadzić nas do kontuzji lub innego nieprzyjemnego zdarzenia.