Fotowoltaika a turystyka: pensjonaty na Podhalu coraz częściej inwestują w energię słoneczną

  • fotowoltaika

Z każdym rokiem rosną koszty utrzymania obiektów turystycznych, dlatego też właściciele pensjonatów i hoteli muszą szukać sposobów na to, by zmniejszyć to obciążenia. Jednym z lepszych sposobów jest sięganie po nowoczesne, ekologiczne rozwiązania, które pozwalają zmniejszyć wydatki. Doskonałą opcją, zwłaszcza w rejonie Podhala, jest instalacja fotowoltaiki w branży turystycznej. Poza korzyściami finansowymi inwestorzy zyskują też przewagę wizerunkową, gdyż goście coraz częściej wybierają miejsca przyjazne środowisku!

Dlaczego turystyka inwestuje w fotowoltaikę?

Na to pytanie jest prosta i jasna odpowiedź, choć kluczowe są tu różne czynniki. Decydują o tym rosnące ceny energii, ale i większa świadomość ekologiczna gości oraz malejące koszty instalacji. To wszystko sprawia, że fotowoltaika nie jest już luksusem dla nielicznych, lecz stała się opłacalnym standardem. Właściciele pensjonatów, apartamentów i małych hoteli w porę dostrzegli, że energia elektryczna generowana przez panele fotowoltaiczne może realnie obniżyć ich rachunki - nawet o 60-80%.

Nieprzypadkowo coraz częściej pojawiają się więc inwestycje takie jak fotowoltaika dla pensjonatu, gdzie systemy zostały dostosowane do specyfiki funkcjonowania obiektów turystycznych, czyli sezonowości. Panuje tu duże zużycie energii w okresach letnich i zimowych, jak również konieczność zasilania ogrzewania, oświetlenia, kuchni czy systemów SPA.

Podhale i Zakopane – słońce nie tylko dla narciarzy

Jak Polska długa i szeroka, fotowoltaika jest praktycznie w każdym rejonie kraju, także na Podhalu, a zwłaszcza w Zakopanem. Mimo specyficznych warunków klimatycznych, panuje tu wysokie nasłonecznienie i relatywnie duża liczba słonecznych dni, dzięki czemu inwestycja w energię słoneczną ma tu sens. W efekcie realizacji takich jak fotowoltaika Zakopane, właściciele obiektów wypoczynkowych są w stanie znacząco ograniczyć zużycie energii z sieci i uniezależnić się od rosnących cen prądu.

Jakby tego było mało, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii zwiększa atrakcyjność oferty dla turystów, szczególnie tych świadomych ekologicznie, którzy poszukują miejsc przyjaznych dla środowiska. Nieprzypadkowo znak “eko” staje się dziś równie istotny, co lokalizacja czy atrakcyjna cena.

Technologia dostępna dla każdego – nie tylko dla dużych hoteli

Jak więc widzimy, fotowoltaika to już nie tylko domena wielkich inwestycji hotelowych, gdyż dzięki konkurencyjnym cenom i elastycznym możliwościom finansowania, także i mniejsze obiekty, takie jak pensjonaty, wille, apartamenty czy domy gościnne, mogą się zdecydować na to rozwiązanie. Wybierając fotowoltaikę można optymalnie dostosować instalację do powierzchni dachu, zapotrzebowania energetycznego i budżetu.

Inwestorzy mogą też liczyć na profesjonalne doradztwo i kompleksową obsługę - od audytu energetycznego, przez projekt, po montaż i serwis. Przykładem takiego podejścia do klienta w branży OZE jest firma, https://solgro.pl, która zrealizowała dziesiątki inwestycji w sektorze turystycznym na południu kraju.

Zobacz również:Jak wybrać profesjonalne spawarki laserowe?