• Slider 3
  • Slider 4
  • Slider 5


Góry dla początkujących – jak się przygotować?

Górskie wycieczki mogą być naprawdę ekscytujące. Jeżeli jednak wcześniej nigdy nie miało się z nimi do czynienia, przed wyruszeniem na szlak warto pamiętać o kilku bardzo istotnych kwestiach. Oczywiście zawczasu należy zadbać o swoją kondycję. Trzeba też skompletować odpowiednią odzież, obuwie i ekwipunek, a także skrupulatnie zaplanować całą wyprawę.

Odpowiednie ubranie i obuwie

Najlepiej, aby osoby początkujące wybrały się w góry latem – warunki atmosferyczne są wówczas o wiele bardziej sprzyjające, dlatego cała wyprawa staje się znacznie łatwiejsza niż zimą. Również wtedy warto pamiętać o odpowiednim ubraniu. Trzeba zaopatrzyć się w T-shirt (najlepiej termoaktywny), cienkie, przewiewne spodnie, np. z softshellu (krótkie lub długie – w zależności od tego, jak wysoko w góry się wybieramy), a także w wierzchnią warstwę, najlepiej cienki polar lub bluzę (należy je zabrać nawet wtedy, gdy jest ciepło – na wysokościach temperatura będzie spadać). Warto też zabrać softshell lub kurtkę z membraną (ta druga opcja sprawdzi się zwłaszcza w wyższych górach). W zimę podstawą są termoaktywna bielizna i skarpety, np. z wełny merino.

Kluczowe jest wygodne i profesjonalne obuwie. Początkujący powinni zaczynać górskie wycieczki od łatwiejszych tras w mniej wymagającym terenie, dlatego w ich przypadku sprawdzą się buty hikingowe damskie lub męskie. Mogą one mieć zarówno niską, jak i wysoką cholewkę. Ważne, aby zapewniały stopie stabilne podparcie oraz były wykonane z naturalnego materiału. Istotna jest też specjalna siateczka, która zapewnia dobrą cyrkulację powietrza.

Stosowny ekwipunek

Poza odpowiednimi butami i ubraniami, na górską wycieczkę trzeba zabrać inne rzeczy. Do plecaka należy spakować portfel z gotówką i dokumentami, naładowany telefon (najlepiej z powerbankiem), zapisane numery alarmowe, pokrowiec przeciwdeszczowy, napoje (latem sprawdzi się woda) i prowiant (np. kanapki, energetyczne batoniki, owoce, orzechy). Nie można też zapomnieć o nakryciu głowy (podczas ciepłych miesięcy odpowiednia będzie czapka z daszkiem), okularach przeciwsłonecznych oraz kremie z filtrem UV. Oprócz tego konieczne jest zabranie odpowiednio spakowanej apteczki (z bandażami, plastrami, opatrunkami, lekami przeciwbólowymi i folią NRC). Warto także zaopatrzyć się w papierową mapę. W zimę warto zaopatrzyć się także w lawinowe ABC.

Zaplanowanie trasy i dostosowanie szlaku do własnych możliwości

Początkujący wędrowcy muszą pamiętać, aby planować górskie wycieczki z rozsądkiem i dostosowywać je do własnych możliwości. Jeżeli dopiero zaczynamy przygodę z takimi wycieczkami, najpierw wybierać łatwiejsze szlaki. Będzie to nie tylko bardziej komfortowe, lecz przede wszystkim bezpieczniejsze rozwiązanie. Każdą wyprawę w góry warto więc odpowiednio zaplanować, biorąc pod uwagę m.in. długość trasy i znajdujące się na niej przewyższenia. Po wytyczeniu sobie konkretnego szlaku dobrze podzielić się informacją na ten temat z kimś bliskim. Warto wówczas podać trasę wyprawy i planowany czas powrotu. Jest to kwestia bezpieczeństwa.

Sprawdzenie pogody przed wyruszeniem w góry

Przed samą wyprawą w góry trzeba koniecznie sprawdzić prognozę pogody. Będzie to nie tylko przydatna wskazówka dotycząca stroju. Przede wszystkim pomoże nam zadbać o bezpieczeństwo. Jeśli zapowiadane są niekorzystne warunki atmosferyczne, np. burze, silny wiatr, czy zagrożenie lawinowe, lepiej zrezygnować z wycieczki i przełożyć ją na inny dzień.