• Slider 3
  • Slider 4
  • Slider 5


  • rafting

Ile miejsca zajmuje przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków cieszą się w naszym kraju coraz większym zainteresowaniem ze strony właścicieli domów jednorodzinnych, ale nie tylko. Rozwiązanie to sprawdza się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości przyłączenia się od sieci kanalizacyjnej. Wiele osób zastanawia się jednak nad tym, czy instalacji tego typu znajdzie zastosowanie w ich przypadku i przede wszystkim, ile miejsca zajmie cała oczyszczalnia? Decyzja o budowie przydomowej oczyszczalni ścieków musi być zawsze świadoma i poprzedzona dokładną analizą indywidualnych potrzeb oraz możliwości, w tym zarówno finansowych, jak i terenowych. Instalacja tego typu systemu jest możliwa w większości przypadków, ale oczywiście zdarzają się sytuacje, w których będzie to nieco bardziej utrudnione. To dlatego tak ważne jest to, aby zdobyć podstawową wiedzę na ten temat i stworzyć szczegółowy plan działania, jak i układ techniczny samej oczyszczalni.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - co to takiego?

W pierwszej kolejności warto wyjaśnić, czym są przydomowe oczyszczalnie ścieków i w jaki sposób działają. To przede wszystkim instalacja przepływowa, której celem jest redukcja zanieczyszczeń przy użyciu procesów naturalnych, w tym specjalnych bakterii i mikroorganizmów. Nieczystości są rozkładane na nieszkodliwe związki i już w postaci wody można odprowadzić je m.in. bezpośrednio do środowiska naturalnego lub np. wykorzystać do uzupełniania oczka wodnego itp. Głównymi zaletami przydomowych oczyszczalni są ich walory ekologiczne, duża wydajność, bezawaryjność i to, że nie wymagają codziennej obsługi. Na uwagę zasługuje też fakt, iż posiadają wysoką skuteczność, można zamontować je w niemal każdych okolicznościach i to bez większych formalności. Co więcej, wyróżniamy wiele rodzajów przydomowych oczyszczalni ścieków, dzięki czemu każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Kto i jak może zainstalować przydomową oczyszczalnię?

Budowa niewielkiej przydomowej oczyszczalni ścieków to świetne rozwiązanie dla budynków jednorodzinnych, które nie mogą zostać podłączone do ogólnej kanalizacji, a właściciel nie chce stawiać szamba. W przypadku takich instalacji nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę, lecz jedynie zgłoszenie inwestycji we właściwym starostwie. Warto od początku zlecić realizację wszelkich prac profesjonalnej ekipie, która wskaże najlepsze opcje, a następnie zadba o każdy detal. Mamy wtedy gwarancję, że wszystko odbyło się tak, jak powinno, a oczyszczalnia będzie nam służyć dobrze przez bardzo długi okres.

Ile miejsca zajmuje własna oczyszczalnia ścieków?

Wszystko zależy tutaj od rodzaju przydomowej oczyszczalni i tego, jakie konkretnie rozwiązania wykorzystano. Najwięcej miejsca potrzebne jest na budowę oczyszczalni z drenażem rozsączającym, ponieważ mówimy tutaj o minimalnej powierzchni działki rzędu od 50 do nawet 90 mkw. Oczyszczalnia z filtrem gruntowo-roślinnym lub żwirowo-piaskowym potrzebuje minimum około 20 mkw. Najmniejsze wymagania dotyczące wielkości działki stawia się w przypadku nowoczesnych oczyszczalni biologicznych, które można zainstalować już na powierzchni niespełna 10 mkw.