Jak nie dać się urazom i kontuzjom podczas aktywności na świeżym powietrzu?

  • aktywność fizyczna

Wyższe temperatury i słoneczna pogoda sprzyjają spędzaniu czasu na zewnątrz. Niestety wiąże się to również z częstszymi kontuzjami, szczególnie wśród dzieci. Co zastosować na stłuczenia i obrzęki oraz drobne rany i otarcia? Podpowiadamy, w co warto wyposażyć podręczną apteczkę.

Jak postępować w przypadku drobnych ran?

Zranienie powstaje na skutek przerwania ciągłości skóry. Może mieć to związek z jej przecięciem lub przetarciem, co często ma miejsce podczas upadku. Pierwsza pomoc w przypadku zranienia powinna opierać się na zdezynfekowaniu uszkodzonej skóry. Jeśli chodzi o środki odkażające, raczej odchodzi się od stosowania wody utlenionej na rzecz bardziej nowoczesnych preparatów o szerokim spektrum działania. Mowa tutaj o środkach zawierających octenidynę, związki chloru oraz preparatach złożonych. Jeśli nie mamy pod ręką środka do dezynfekcji, ranę można przelać wodą i ją zabezpieczyć. Na świeże zranienie lepiej nie aplikować kremów czy maści przyspieszających gojenie, ich zastosowanie wymaga zasklepienia się rany. Brak odkażenia rany, jak również jej nieodpowiednia pielęgnacja mogą doprowadzić do jej nadkażenia, co nie tylko utrudnia gojenie, ale może skutkować  powstaniem blizny. Preparaty do dezynfekcji ran znajdziesz w Aptece dla Rodziny.

Po zdezynfekowaniu rany warto zabezpieczyć ją za pomocą plastra lub opatrunku. Ważne, aby przepuszczał on powietrze i pozwalał ranie oddychać, a także był regularnie zmieniany. W innym wypadku warunki do gojenia się będą mocno utrudnione. Jeśli jest to niewielkie otarcie, bez krwawienia można uszkodzone miejsce zostawić bez zabezpieczenia.

W ostatnim czasie na rynku pojawiło się sporo preparatów do smarowania na rany, które przyspieszają procesy gojenia, zabezpieczają zmianę przed zainfekowaniem i stanowią jej tarczę ochronną przed czynnikami z zewnątrz. Hydrokoloidowy żel z dodatkiem jonów srebra czy karnozyny należy aplikować gdy z rany i otarcia już nic się nie sączy.

Co zastosować na stłuczenia?

Podczas upadku może dojść nie tylko do otarcia, ale również do stłuczenia. Uderzenie o twardą powierzchnię może skutkować pojawieniem się bólu, obrzęku, a w późniejszym czasie również siniaka. W takim wypadku po zdezynfekowaniu ewentualnego zranienia bezpośrednio po wypadku warto przyłożyć zimny kompres. Schłodzenie urażonego miejsca pozwoli ograniczyć rozległość krwiaka oraz zniweluje ból i obrzęk. W tym celu sprawdzi się również żel na stłuczenia zawierający octanowinian glinu oraz arnikę. W przypadku uciążliwego bólu można zastosować preparat przeciwbólowy, przeciwzapalny w formie żelu, sprayu bądź tabletek (https://aptekadlarodziny.pl/leki-tabletki-na-stluczenia-i-obrzeki.html), wówczas można uzyskać efekt ogólnoustrojowy.

Jeśli mimo prowadzonej terapii na własną rękę obrzęk nie zmniejsza się, a dolegliwości nie ustępują, ze stłuczeniem należy udać się do lekarza. Większa rozległość urazu może wymagać głębszej diagnostyki i zastosowania specjalistycznego leczenia.

Jak sobie radzić ze skręceniem i zwichnięciem?

Skręcenie i zwichnięcie to poważne urazy, w przypadku których konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Pierwsza pomoc opiera się natomiast na unieruchomieniu urazowanego stawu i jego odciążeniu. Po potwierdzeniu diagnozy zwykle unieruchomienie kończyny jest wymagane na dłużej, ale oczywiście ostateczną decyzję zawsze podejmuje lekarz. Niekiedy zaleca się sięgnąć po środki łagodzące obrzęk czy leki przeciwbólowe, w przypadku silnych dolegliwości. Sprawdź ofertę: https://aptekadlarodziny.pl/masci-zele-na-skrecona-kostke.html. W związku z tym, że podczas skręcenia czy zwichnięcia uszkodzeniu uległy struktury stawu, warto zadbać o ich regenerację, stosując suplementy diety na stawy z kolagenem, kwasem hialuronowym, glukozaminą, chondroityną lub alternatywnie z wyciągiem z dzikiej róży, czy olejem z awokado.

Zranienia czy stłuczenia to popularne kontuzje, w przypadku których warto zadbać o szybkie wdrożenie pierwszej pomocy. Pozwoli to uchronić poszkodowanego przed komplikacjami i ograniczy rozległość urazu. Skręcenie czy zwichnięcie wymaga unieruchomienia kończyny i pilnego zgłoszenia się do lekarza.

Zobacz również: Lubkowo – idealne miejsce na wakacje z dziećmi w domkach Słoneczne