• Slider 3
  • Slider 4
  • Slider 5


  • rafting

Jak sprawdzić historię samochodu po VIN?

  • praca przyt laptopie

Niemal każdy kierowca, który stoi w obliczu zakupu używanego samochodu, chciałby znać jego szczegółową historię. Informacje na temat tego, czy pojazd był odpowiednio serwisowany, a także czy nie uczestniczył w poważnym wypadku samochodowym są bowiem kluczowe przy podejmowaniu decyzji zakupowej. Na szczęście rozwój nowoczesnych technologii sprawia, że sprzedawcy mają coraz mniej tajemnic przed kupującymi. Jednym z przydatnych narzędzi jest sprawdzenie historii pojazdu po numerze VIN. Jak to zrobić?

Jak sprawdzić historię samochodu?

Numer VIN (Vehicle Identification Number) to numer identyfikacyjny pojazdu nadany i umieszczony przez producenta. Współczesny numer VIN składa się z 17 znaków – cyfr i liter z wyłączeniem liter I, O oraz Q. Numer VIN można znaleźć w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, w rubryce oznaczonej literą E oraz na karoserii poniżej szyby po stronie kierowcy. Wspomniany kod ma zastosowanie w polisach ubezpieczeniowych oraz podczas przeglądów technicznych. Umożliwia również śledzenie historii serwisowej oraz napraw powypadkowych danego auta.

Jeszcze kilkanaście lat temu historia pojazdu po VIN była dostępna tylko dla fachowych firm i służb mundurowych. Teraz dzięki rozwojowi nowoczesnej technologii jest ona na wyciągnięcie ręki dla każdego obywatela Unii Europejskiej. Jeżeli zatem stoimy przed zakupem samochodu, a w ogłoszeniu nie ma podanego numeru VIN – warto zapytać o niego podczas pierwszej rozmowy telefonicznej. Jeżeli sprzedawca nie będzie chciał nam go podać lub będzie migał się od odpowiedzi, wówczas możemy mieć niemal pewność, że ma on coś do ukrycia. Jak wygląda sprawdzanie historii pojazdu?

Gdzie sprawdzić historię pojazdu?

Historia Szkód Pojazdów dostępna jest na stronach internetowych firm, zajmujących się sprawdzaniem pojazdów przed zakupem. Jednym z serwisów polecanych przez kierowców jest HistoriaSzkod.pl. Marka ta od lat posiada dostęp do największej bazy szkód samochodowych w Polsce, Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Pozwala to na sprawdzenie historii pojazdów zarówno krajowych, jak i importowanych. Jak wygląda procedura sprawdzenia historii auta?

Wystarczy wejść na wspomnianą wcześniej stronę internetową i wpisać numer VIN. W ciągu kilku sekund naszym oczom ujawni się informacja, czy pojazd, którym jesteśmy zainteresowani odnotował jakąkolwiek szkodę. Dane mogą być pełne lub częściowe, zależnie od konkretnej szkody i tego jakie informacje są dostępne w bazie. Co ciekawe, za ten etap sprawdzenia nic nie zapłacimy – jest to usługa w pełni bezpłatna i nie wymaga rejestracji. Co jednak w przypadku, gdy system poinformuje nas, że w bazie danych wykryta została szkoda?

Wówczas firma zaproponuje nam możliwość wygenerowania szczegółów raportów. Cena standardowego Raportu Historii Szkód wynosi zaledwie 59,99 złotych brutto. To niewielka kwota, biorąc pod uwagę fakt, że zdobyte informacje mogą uchronić nas przed nietrafionym zakupem samochodu o wartości kilku, kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ponadto historia pojazdu może stanowić ważny argument w chwili negocjacji ostatecznej ceny. Co zawiera wspomniany raport?

Dokument zawiera przede wszystkim informacje na temat wartości szkód. Wskazane są także miejsca uszkodzeń oraz daty ich zaraportowania. Całość wzbogacona jest o chronologiczny zapis historii pojazdu, zapisane przebiegi oraz porady i pytania do sprzedającego. To doskonałe narzędzie dla świadomych konsumentów, którzy cenią sobie swój czas oraz pieniądze.