• Slider 3
  • Slider 4
  • Slider 5


  • rafting

Podróżowanie z głową, czyli jak zorganizować udany wyjazd w Pieniny

Pieniny to raj dla turystów. To pełne uroku pasmo górskie zachwycające bogatą florą i przyjaznym klimatem. W Polsce Pieniny, podobnie jak Karpaty, cieszą się największą popularnością. Znajduje się tu także kilka rezerwatów przyrody. Ilość dostępnych atrakcji w tej okolicy może przytłaczać. Jak więc zorganizować wyjazd, aby skorzystać z niego jak najpełniej?

Przed wyjazdem w Pieniny

Jeżeli marzysz o wyjeździe w Pieniny, zauroczy cię Szczawnica. To piękna, uwielbiana przez turystów miejscowość położona w Beskidach Zachodnich, w pobliżu Pienin. Wakacje to idealny czas na zwiedzanie polskich gór, pamiętaj jednak, że to także okres cieszący się większym zainteresowaniem. W związku z tym noclegi w Szczawnicy należy rezerwować z odpowiednim wyprzedzeniem. W tym malowniczym miasteczku znajduje się wiele hoteli, pensjonatów i kwater prywatnych. Istnieje także możliwość spania na campingu. Osoby spragnione spokojnego wypoczynku znajdą dla siebie luksusowy hotel ze SPA. Doskonałym wyborem są też wyjazdy weekendowe.

Wyznacz cele

Jeśli wybrałeś Pieniny, najpewniej jesteś spragniony pięknych widoków i świeżego, górskiego powietrza. O ile spontaniczne wyjazdy często są świetną przygodą, o tyle warto zaplanować sobie chociaż kilka obowiązkowych aktywności do zrealizowania. Dzięki temu nie zapomnimy się, spacerując kolejny raz po miasteczku i podziwiając jego architekturę. Oczywiście należy wziąć pod uwagę potrzeby całej grupy lub rodziny. Szczawnica to świetne miejsce zarówno na aktywny wypoczynek i pokonywanie tras górskich, jak i relaks w kompleksie SPA lub spacery po promenadzie. Jakie są inne atrakcje w Szczawnicy?

Skarby przyrody

Oczywistym urokiem Pienin są zapierające dech w piersiach krajobrazy. Nawet nie będąc fanem aktywnego wypoczynku, warto wziąć udział chociaż w jednej wycieczce po górach. Obowiązkowym miejscem do zobaczenia jest wodospad Zaskalnik znajdujący się w dolnym brzegu Sopotnickiego Potoku. Można się do niego dostać pieszo lub na rowerze. Ten drugi sposób umożliwi zobaczenie większej ilości widoków w krótszym czasie i jeszcze dobrze wpłynie na twoją kondycję! Wskazówka: jeśli planujesz dużo aktywności na świeżym powietrzu, przed wyjazdem sprawdź jaką pogodę zapowiadają w Szczawnicy.

Dla dzieci i młodzieży

Dzieci i młodzież również skorzystają z atrakcji, które oferuje Szczawnica. Świetną rozrywką dla całej rodziny będzie wizyta w parku linowym albo spływ Dunajcem. Trasa starodawną tratwą to ok. dwie godziny świetnej zabawy. Miłośnikom sportu na pewno spodoba się ekscytujący rafting! Warto także zabrać swoje pociechy do Muzeum Pienińskiego, w którym można dowiedzieć się o życiu górali pienińskich i poznać historię regionu.

Wypoczynek

Będąc w Szczawnicy, warto pamiętać, że jest to miejscowość słynąca ze swojego uzdrowiska, w którym znajduje się m.in. Pijalnia Wód Mineralnych. W sanatorium wykonuje się obecnie kilkadziesiąt rodzajów zabiegów! Idealnym miejscem odpoczynku jest także przepiękna promenada o długości prawie dwóch kilometrów. Miłośników kulinariów zachwycą restauracje w Szczawnicy. Część z nich to klimatyczne bacówki w ludowym stylu, w których można posłuchać tradycyjnej muzyki góralskiej. Podczas wizyty w Szczawnicy dobrze jest także zobaczyć klasycystyczny dwór Szalay’ów, w którym można poczuć atmosferę XIX-wiecznego miasteczka i spędzić przyjemne popołudnie.