• Slider 3
  • Slider 4
  • Slider 5


  • rafting

Jakie powinny być ubrania na górskie wyprawy?

  • góry

Czeka Cię wypad w góry? Uwielbiasz poruszać się po górskich szlakach? To doskonale! Zanim zaczniesz zdobywać szczyty nie zapomnij wyposażyć się w odpowiednią odzież górską będącą gwarancją komfortowego wyjazdu w góry. Jeśli jesteśmy zgrzani lub przemoknięci, wówczas górska wycieczka może się nie udać, dlatego tak ważny jest wybór przewiewnej i wykonanej z wodoodpornego materiału odzieży trekkingowej, w której naszej ciało utrzyma komfortową temperaturę podczas zmieniających się warunków pogodowych.

Ze względu na szeroki asortyment odzieży górskiej znajdujący się na polskim rynku, jej producenci dwoją się i troją, aby zapewnić potencjalnym klientom najlepsze modele swoich produktów, w pełni odpowiadające ich potrzebom i sprawdzające się na świeżym powietrzu w każdych warunkach. Jeśli zastanawiasz się jak dobrać odzież i jak wybrać buty w góry koniecznie zapoznaj się z treścią poniższego artykułu.

Funkcjonalna odzież turystyczna na górskie szlaki - bielizna 

Warstwowość odzieży turystycznej pozwala zapewnić odpowiedni komfort termiczny turysty. Na warstwę bazową składa się bielizna turystyczna oraz skarpety turystyczne, a jej rolą jest pochłanianie i izolowanie wilgoci z dala od ciała dla zapobiegania uczuciu chłodu. Bielizna na górskie szlaki produkowana jest z włókien syntetycznych lub naturalnych, które znane są ze swojej wysokiej chłonności. Włókna wełny merino nie magazynują wody, zapewniając ciepło nawet wtedy kiedy są mokre. Bielizna z wełną merino dobrze transportuje wilgoć, odpowiednio izoluje, zapewniając świeżość nawet podczas długotrwałego użytkowania.

Damska i męska odzież trekkingowa zapewniająca cyrkulację powietrza

Drugą warstwą odzieży trekkingowej jest warstwa izolacyjna zakładana na bieliznę, która aby zatrzymywała ciepło blisko skóry powinna być dobrze dopasowana do ciała. Doskonałą izolacją charakteryzują się dzianiny syntetyczne, których włókna nie magazynują wody, transportując wilgoć na zewnątrz materiału. Są to koszulki, t-shirty i półgolfy.

Odpowiednia odzież turystyczna i buty trekkingowe

Trzecią warstwę odzieży górskiej tworzą kurtki turystyczne i spodnie trekkingowe, które doskonale zabezpieczają organizm przed wilgocią, wiatrem i chłodem. Pomimo swojej całkowicie wodoszczelnej i wiatroszczelnej strukturze odzież turystyczna zapewnia skórze oddychalność. A jeśli zastanawiasz się jak wybrać buty w góry, musisz sięgnąć po modele gwarantujące stabilizację stawu skokowego, amortyzację wstrząsów, będące wsparciem dla stopy i poprawiające przyczepność. Ich podeszwa powinna być dopasowana do rodzaju pokonywanych tras, zaś warstwa wierzchnia pokryta wodoszczelną membraną.

Więcej informacji na temat odpowiedniego przygotowania na górskie wycieczki znajdziesz pod linkiem: https://outdoorsunrise.pl/jak-dobrac-idealne-buty-trekkingowe-dostosowane-do-twoich-potrzeb/