• Slider 3
  • Slider 4
  • Slider 5


  • rafting

Krótki przewodnik po ubezpieczeniach turystycznych

Ubezpieczenia kojarzą się nam najczęściej z samochodami, ewentualnie mieszkaniami. Tymczasem osobną i bardzo ważną kategorią są ubezpieczenia turystyczne. Każdy, kto wyjeżdża na urlop powinien rozważyć jego wykupienie tak na wszelki wypadek. O chorobę, wypadek czy utratę bagażu nietrudno, a wówczas koszty leczenia czy straty materialne mogą nas niemiło zaskoczyć. Dlatego, jeśli planujesz podróż zagraniczną zastanów, się na poważnie nad wykupieniem ubezpieczenia turystycznego. Czy jest to konieczne? Na co zwracać uwagę przy wyborze polisy? Jakie są rodzaje ubezpieczeń turystycznych i co one obejmują? W poniższym tekście postaramy się odpowiedzieć na te pytania, aby pomóc w podjęciu świadomej decyzji o jego zakupie. Zaczynajmy.

Czym jest ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne to rodzaj ubezpieczenia, które chroni nas przed różnymi ryzykami związanymi z podróżowaniem. Może ono obejmować zarówno koszty leczenia w razie choroby lub wypadku, jak i odszkodowanie za utratę lub uszkodzenie bagażu, sprzętu sportowego. Ubezpieczenie turystyczne może też pokrywać koszty rezygnacji z wyjazdu, opóźnienia lotu, czy transportu medycznego w nagłych sytuacjach. Poza kwestiami stricte finansowymi polisa turystyczna zapewnia nam pomoc prawną w trudnych sytuacjach, z którymi możemy się zetknąć będąc z dala od kraju, czasem w bardzo egzotycznych miejscach. Dzięki niej czujemy się zwyczajnie bezpieczniej. A skoro jesteśmy przy dalekich podróżach, polecamy poradnik na temat ubezpieczeń na czas urlopu do Azji https://www.ubezpieczeniaonline.pl/turystyczne/a/ubezpieczenie-turystyczne-do-azji/611.html

Od jakich zdarzeń możemy się ubezpieczyć na czas wyjazdu?

Ubezpieczenie turystyczne może różnić się zakresem ochrony w zależności od tego, co jest nam potrzebne i gdzie jedziemy. Najczęściej spotykane rodzaje ubezpieczeń turystycznych to:

- ubezpieczenie pokrywające koszty leczenia – to podstawowy element każdego ubezpieczenia turystycznego, który gwarantuje nam zwrot wydatków na lekarza, leki, badania, zabiegi czy hospitalizację w razie zachorowania lub doznania urazu podczas podróży. Warto sprawdzić, czy ubezpieczenie obejmuje również koszty transportu sanitarnego.
- ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej – chroni nas przed roszczeniami osób trzecich, które odniosły obrażenia lub których mienie doznało szkody z naszej winy. Może to być np. wypadek samochodowy, kolizja na stoku narciarskim, uszkodzenia w wynajmowanym mieszkaniu. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pokrywa koszty odszkodowania oraz obrony prawnej.
- ubezpieczenie NNW, Następstw Nieszczęśliwych Wypadków – to kolejna opcja, która zapewnia nam ochronę w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci spowodowanej przez nieszczęśliwy wypadek. Ubezpieczenie NNW polega na jednorazowej wypłacie świadczenia pieniężnego na rzecz rodziny lub wypłacie renty w zależności od stopnia uszkodzenia ciała poszkodowanego.
- ubezpieczenie bagażu, sprzętu sportowego – to rodzaj ubezpieczenia, który chroni naszą własność przed kradzieżą lub uszkodzeniem podczas podróży. Ubezpieczenie bagażu może obejmować również koszt zakupu niezbędnych rzeczy w razie opóźnienia dostawy bagażu przez przewoźnika. Ubezpieczenie sprzętu sportowego dotyczy głównie osób uprawiających sporty zimowe (narty, deska snowboardowa), które są niezbędne podczas zimowych wyjazdów, a ich utrata niweczy cały wyjazd plus oznacza wymierne straty finansowe.

Ubezpieczenia turystyczne mogą różnić się zakresem w zależności od regionu świata, do którego planujemy podróż

Nie wszystkie ubezpieczenia turystyczne oferują taką samą ochronę w każdym kraju. Niektóre regiony świata są uznawane za bardziej ryzykowne lub kosztowne pod względem leczenia czy odszkodowań. Dlatego przed każdą podróżą warto sprawdzić, czy nasze ubezpieczenie obejmuje kraj, do którego jedziemy, i czy ma wystarczający limit sumy ubezpieczenia. Może się bowiem okazać, że będziemy musieli dopłacić za dodatkową ochronę lub wykupić osobną polisę z wyższym niż minimalny limit ubezpieczenia. Dodatkowo w Azji lub Afryce jesteśmy narażeni na różnego rodzaju choroby niewystępujące w Europie. Stąd też koszty ich leczenia muszą być uwzględnione w cenniku.

Karta EKUZ a ubezpieczenie turystyczne – główne różnice

Jeśli jedziemy do kraju należącego do Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, możemy skorzystać z bezpłatnej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Karta EKUZ uprawnia nas do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej na takich samych zasadach jak obywatele danego kraju. Oznacza to, że możemy liczyć na bezpłatną lub częściowo refundowaną pomoc medyczną w razie nagłego zachorowania, lub wypadku. Jednak karta EKUZ nie zastępuje ubezpieczenia turystycznego z co najmniej trzech powodów.
Po pierwsze w ramach ochrony z tytułu EKUZ mamy prawo do podstawowych, niezbędnych świadczeń zdrowotnych. Warto też wiedzieć, że nie każdy lekarz za granicą honoruje kartę EKUZ.
Po drugie karta EKUZ nie obejmuje kosztów transportu medycznego, który może być niezbędny w sytuacjach zagrożenia życia i wymagających specjalnych warunków przewozu do Polski.
Po trzecie, karta nie chroni nas przed innymi ryzykami podróżowania, takimi jak utrata bagażu, odpowiedzialność cywilna czy NNW.
Dlatego warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, które zapewni nam pełną ochronę i spokój podczas wyjazdu.

Zima i święta tuż tuż. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby zacząć planować pierwsze wyjazdy w roku 2024. Gdzie warto wybrać się w styczniu? Kuba, Maroko? Sprawdź nasz przewodnik
https://www.ubezpieczeniaonline.pl/turystyczne/a/gdzie-w-styczniu-na-wakacje/614.html

Ile kosztuje wykupienie ubezpieczenia turystycznego?

Na koniec kwestia, która zawsze budzi duże zainteresowanie, czyli ceny. Dobra wiadomość dla wszystkich czytelników jest taka, że ceny polis turystycznych są bardzo niskie na tle korzyści, które otrzymujemy w zamian. Oczywiście cena ubezpieczenia turystycznego zależy od wielu czynników, takich jak: czas trwania wyjazdu, kierunek podróży, zakres ochrony, oraz wysokość sumy ubezpieczenia. W dużym uproszczeniu można przyjąć, że cena za dzień ważności podstawowego ubezpieczenia zaczyna się od 5 - 7 zł za dzień. Przy tygodniowym wyjeździe będzie to zatem wydatek rzędu 50 zł od osoby, co na tle kosztu wyjazdu jest kwotę wręcz symboliczną. Ubezpieczenie turystyczne chroni nas od niemalże wszelkich zdarzeń, dlatego nie powinno być traktowane jako zbędny wydatek, a raczej jako jedna ze składowych kosztu wyjazdu. Co ważne, w dobie internetu możemy zakupić polisę dla całej rodziny bez ruszania się z domu, dzień przed wyjazdem. Dowód zakupu otrzymamy natychmiast na adres e-mail.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyższy tekst ukazał istotę posiadania ubezpieczenia turystycznego podczas podróży, zarówno tych bliższych, jak i bardziej egzotycznych. Nie pozostaje nam życzyć czytelnikom samych udanych wyjazdów bez nieprzyjemnych przygód.