• Slider 3
  • Slider 4
  • Slider 5


  • rafting

Kurtki motocyklowe - jaki model wybrać?

Nieodłącznym elementem każdego stroju motocyklowego jest kurtka. To ona chroni przed zimnem, wiatrem, a także przed urazami, które mogą zdarzyć się w wyniku upadku. Czy wiesz, jak wybrać kurtkę motocyklową, by jak najlepiej spełniała swoją rolę? Czy lepiej jest wybrać kurtkę skórzaną czy może tekstylną? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Kurtka motocyklowa- jakie funkcje spełnia?

Żaden motocyklista nie wyobraża sobie jazdy na motocyklu bez odpowiedniej odzieży wierzchniej. Podstawą jest kurtka motocyklowa. Jej główną funkcją jest ochrona ciała przed ewentualnymi urazami, do których z całą pewnością doszłoby, gdyby w chwili wypadku motocyklista miał na sobie zwykłą kurtkę czy bluzę. Każda kurtka motocyklowa bez względu na swój rodzaj jest wykonana z trwałego, odpornego na uszkodzenia materiału, dzięki czemu nawet przy upadku na asfalt ryzyko głębokich otarć skóry jest o wiele niższe. Oprócz ochrony przed urazami, kurtka motocyklowa chroni także przed chłodem i wiatrem, które potęguje prędkość. Może nam się wydawać, że jest całkiem ciepło, jednak przy większej prędkości pęd powietrza sprawia, że odczucie temperatury jest zupełnie inne. Odpowiednia ochrona w postaci kurtki jest znacząca zwłaszcza dla stawów, które wielokrotnie przeziębione w młodości mogą odezwać się na starość. Mówiąc o funkcjach kurtki motocyklowej, nie sposób nie wspomnieć także o funkcji wizualnej. Motocyklista w odpowiednio dobranej kurtce wygląda po prostu bardziej stylowo, co również ma znaczenie.

Jakie cechy powinny mieć kurtki motocyklowe?

Kurtki motocyklowe powinny być przede wszystkim trwałe i wytrzymałe. To ważne, gdyż zdecydowana większość klientów kupuje kurtkę motocyklową z nadzieją, że posłuży im ona przez co najmniej kilka sezonów. Poza tym, dobra kurtka powinna chronić przed zimnem, jednocześnie zapewniając niezbędną cyrkulację powietrza. W zależności od warunków, w jakich odzież ma być używana, dostępne są kurtki motocyklowe z ociepleniem, które jeszcze lepiej chronią przed niskimi temperaturami. Wybierając kurtkę na motocykl, pamiętaj,że istotą jej funkcjonalności jest odpowiedni dobór do motocykla i osoby, która będzie ją nosić. Zdecydowanie najrozsądniej jest wybrać kurtkę o rozmiarze nieco mniejszym niż ten noszony na co dzień. Dlaczego to ważne? Przede wszystkim dlatego, że w przypadku jazdy na motocyklu, lepiej sprawdza się odzież bardzo dobrze przylegająca do ciała, nie powodująca dodatkowych oporów powietrza i zapewniająca swobodę ruchu. Można powiedzieć, że tak dopasowana kurtka to jakby "druga skóra". Nie ma właściwie żadnej różnicy przy wyborze kurtki męskiej i damskiej. Damskie kurtki motocyklowe zazwyczaj są lżejsze i lepiej dopasowane w talii, a do tego dostępne w różnej kolorystyce.

Kurtki motocyklowe skórzane

Jednym z najczęściej stosowanych rodzajów kurtek motocyklowych są kurtki skórzane. Cechują się one dużą wytrzymałością, są dość ciężkie, a przez to nieco ograniczają swobodę ruchu. Skórzane kurtki są dość kosztowne, ale zakup takiej odzieży będzie procentował przez wiele sezonów. Kurtki ze skóry najbardziej kojarzą nam się z cruiserami i motocyklami sportowymi, choć oczywiście, nie jest to żadną zasadą. Skórzana kurtka motocyklowa jest doskonałym wyborem.

Kurtki motocyklowe tekstylne

Alternatywą dla kurtek skórzanych są tekstylne kurtki motocyklowe. Są lżejsze, łatwiej jest dopasować je do sylwetki, a do tego są o wiele tańsze od kurtek skórzanych. Dobrze chronią przed wiatrem i zimnem, ale o wiele gorzej od skutków ewentualnych otarć. Na tekstylne kurtki motocyklowe najczęściej decydują się właściciele motocykli turystycznych. 

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Zarówno kurtki tekstylne, jak i skórzane kurtki motocyklowe mogą posiadać wbudowane protektory bądź też jedynie miejsca na nie. W pierwszym przypadku możemy mieć pewność, że protektory są przymocowane na stałe, nie przesuną się i dzięki temu będą niezawodną ochroną przy upadku. Wadą tego rozwiązania jest jednak fakt, że taka kurtka z wbudowanymi protektorami zupełnie nie będzie nadawała się do używania na co dzień. W przypadku kurtek z miejscami na dokupione ochraniacze, zaletą jest większa swoboda ruchu i możliwość użytkowania kurtki nie tylko do jazdy na motocyklu. Jednak wadą jest o wiele niższa ochrona w przypadku upadku czy urazu. Kurtki bez wbudowanych protektorów są co prawda tańsze, jednak sumując kwotę zakupu samych protektorów, może się okazać, że korzystniej jest kupić kurtkę z już wbudowanymi protektorami. 

Kurtki motocyklowe dla każdego

Szeroki wybór kurtek motocyklowych dla każdego pasjonata szybkiej jazdy znajdziesz w sklepie I'M Inter Motors. W ofercie znajdują się zarówno kurtki motocyklowe damskie, jak i męskie, skórzane  tekstylne w najpopularniejszych rozmiarach. Na klientów czekają atrakcyjne ceny, a do tego oferowane produkty są zachowane w najwyższej jakości, zapewniając pełnię bezpieczeństwa podczas motocyklowego szaleństwa. Kurtki motocyklowe najwyższej jakości znajdziesz tutaj: https://www.intermotors.pl/oferta/kurtki-5010750. Oferta jest tak szeroka, że z pewnością znajdziesz model odpowiedni dla siebie.