• Slider 3
  • Slider 4
  • Slider 5

Laserowa korekta wzroku – zobacz świat w pełnej ostrości

Ponad połowa Polaków ma stwierdzoną wadę wzroku. Choć nie bez znaczenia są skłonności genetyczne dziedziczone po rodzicach – wiele czynników środowiskowych współczesnego świata determinuje rozwój tego typu schorzeń. Pacjenci nie pozostają jednak sami z tym problemem. Najpopularniejszą metodą korekcji wad wzroku są okulary oraz soczewki kontaktowe, czyli metody doraźne, które skupiają się na niwelowaniu objawów. Dzięki rozwojowi medycyny okulistycznej – coraz większą popularnością cieszą się także zabiegi laserowej korekty wzroku, które dają szansę na trwałą poprawę widzenia.

Wady wzroku – czym mogą być spowodowane?

Długotrwałe narażenie na szkodliwe warunki, takie jak nadmierny stres, palenie tytoniu, niedobór witamin czy niewłaściwe odżywianie mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie oczu. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku nadmiernej ekspozycji na światło niebieskie emitowane przez ekrany laptopów, telewizorów i telefonów. Nie powinno nas dziwić więc, że każdego dnia możemy spotkać tak wiele osób noszących okulary. Ponadto w wyniku fizjologicznych procesów zachodzących w ludzkim organizmie – większość seniorów mierzy się ze starczowzrocznością. Czy istnieją skuteczne metody, które pozwalają przywrócić zdrowe spojrzenie? Na szczęście – tak! Wśród nich możemy wymienić m.in. zabiegi laserowej korekty wzroku.

Laserowa korekta wzroku – dla kogo jest to zabieg?

     Laserowa korekta wzroku to procedura, która stosowana jest w leczeniu krótkowzroczności, dalekowzroczności, astygmatyzmu i presbiopii. Na zabieg laserowej korekcji wzroku mogą zdecydować się pacjenci w wieku od 18. do 55. roku życia o ustabilizowanej wadzie wzroku (niezmiennej przez ostatnie 6 miesięcy).

Ważny jest ogólny stan zdrowia osoby zainteresowanej operacją. Narząd wzroku musi być wolny od poważnych schorzeń oczu, takich jak zaćma czy jaskra. Często wykluczani są także pacjenci zmagający się z zespołem suchego oka oraz osoby mające cienką rogówkę. Z tego powodu każdorazowo przed zabiegiem lekarz przeprowadza wnikliwe badania kwalifikacje, które pozwalają ocenić, czy stan zdrowia pacjenta daje szansę na przeprowadzenie procedury. W renomowanych klinikach dla osób, które nie mogą skorzystać z laserowej korekty wzroku, często proponowane są alternatywne metody leczenia.

Jak przebiega operacja i okres rekonwalescencji?

    Techniki laserowej korekcji wzroku mogą nieco się różnić w zależności od wybranej metody, ale ogólnie rzecz biorąc, jest to bezpieczna i efektywna procedura. Lekarz za pomocą lasera zmienia kształt rogówki, dzięki czemu wpadające do oka promienie świetlne lepiej skupiają się na siatkówce i tworzą wyraźny obraz. Pacjent jest w pełni przytomny i utrzymuje kontakt z lekarzem podczas zabiegu, jednak dzięki znieczuleniu miejscowemu – procedura jest dla niego całkowicie bezbolesna.

     Po laserowej korekcie wzroku możemy wrócić do domu jeszcze tego samego dnia, jednak należy pamiętać o kilku ogólnych zaleceniach, które pozwolą nam szybko przejść okres rekonwalescencji. Przede wszystkim należy unikać zadymionych i zakurzonych pomieszczeń, a wychodząc z domu każdorazowo zakładajmy okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Ponadto przez pierwsze tygodnie po zabiegu powinniśmy zrezygnować z nadmiernego wysiłku fizycznego, kosmetyków oraz długotrwałego wpatrywania się w ekrany. Pamiętajmy, aby skrupulatnie przyjmować leki przepisane przez lekarza oraz unikać osób z wszelkimi objawami infekcji. Jeżeli będziemy się stosować do zaleceń medycznych, już po kilku tygodniach będziemy mogli wrócić do dawnego trybu życia, a świat wokół nas zobaczymy w pełnej ostrości – bez konieczności zakładania okularów.