• Slider 3
  • Slider 4
  • Slider 5


  • rafting

Lekki kask, silna ochrona: prawda o nowoczesnych materiałach i ich bezpieczeństwie

Kask motocyklowy zapewniać musi bezpieczeństwo użytkownikowi - to przecież on chroni głowę w razie wypadku. Powinien także być wygodny, co oznacza między innymi w miarę niską masę. Obecnie stosowane materiały pozwalają stworzyć lekkie kaski zapewniające wysoki poziom ochrony głowy.

Kask motocyklowy jest obowiązkowym oraz najważniejszym elementem wyposażenia każdego motocyklisty, zarówno kierowcy, jak i pasażera. Służy do skutecznego zabezpieczenia głowy przed urazami podczas niebezpiecznych zdarzeń na drodze, a także chroni przed wiatrem, deszczem i innymi niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Do tego powinien świetnie się prezentować oraz zapewniać komfort użytkowania. Czy można nabyć sprzęt spełniający te wszystkie wymagania? Oczywiście! Aby znaleźć wysokiej jakości kaski motocyklowe renomowanych producentów, wejdź na 4ride.pl lub odwiedź nasz salon motocyklowy w Warszawie, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku bądź Łodzi.

Właściwy dobór to podstawa

Aby kask motocyklowy skutecznie pełnił swe zadania, powinien zostać odpowiednio dobrany, nie tylko pod kątem rozmiaru i wygody, ale też rodzaju. Na rynku dostępne są liczne typy kasków: integralne, szczękowe, otwarte, offroad, dla dzieci, męskie i damskie, itd. Wybór konkretnego modelu uzależniony musi być głównie od potrzeb, czyli stylu jazdy oraz tras, po jakich zamierza poruszać się motocyklista. Inny kask nadaje się do jazdy w mieście, a inny na terenową wyprawę.

Pamiętajmy, że zapewnienie ochrony głosy stanowi podstawowe zadanie kasku. Powinien on też być wygodny, czyli nie za ciężki. Dlatego kolejnym bardzo ważnym czynnikiem przy jego poszukiwaniach muszą być materiały, z jakich został wykonany.

Materiały - rodzaje

Do produkcji kasków motocyklowych wykorzystywane są różne materiały.

Najtańsze modele powstają z tworzywa ABS i żywicy termoplastycznej. Materiały te cechuje wysoka twardość oraz odporność na zarysowania. Taki kask zapewni podstawowy poziom ochrony, niekoniecznie jednak będzie lekki i praktyczny.

Pod tym względem lepiej sprawdzą się nieco wprawdzie droższe, ale wytrzymalsze modele z termoplastiku, technopolimeru oraz poliwęglanu. Ten ostatni materiał można porównać do aluminium - jest bardzo odporny, a zarazem stosunkowo lekki. Właśnie skorupy poliwęglanowe najczęściej otrzymują najwyższe noty w testach bezpieczeństwa.

Kaski z włókna szklanego (wykorzystywanego także w produkcji łodzi czy samochodów), karbonu (włókna węglowego), kevlaru i poliwęglanu osiągają najwyższe ceny, ale też odznaczają się najwyższą jakością, przekładającą się na bezpieczeństwo i komfort.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nie ma ceny, dlatego na kasku motocyklowym nie warto oszczędzać, lecz zainwestować w nieco droższy, wytrzymały i lekki model.