• Slider 3
  • Slider 4
  • Slider 5


Ortopeda w Krakowie - leczenie u specjalisty prywatnie lub na NFZ

Ortopedia to bardzo ciekawa gałąź medycyny. Zajmuje się wszelkiego rodzaju schorzeniami układu kostno-ruchowego. Lekarz ortopeda może pomóc zarówno ze złamaną kończyną, jak i przy bólach kręgosłupa. Ale nie tylko. Ortopedia pourazowa to tylko jedna ze specjalizacji. Oprócz tego ortopedzi zajmują się wszelkiego rodzaju schorzeniami i zwyrodnieniami układu kostno-ruchowego, czyli szkieletu, mięśni, stawów i więzadeł. Ta szeroka specjalizacja pomaga także ludziom w każdym wieku. W Krakowie nietrudno znaleźć dobrego ortopedę.

Czym zajmuje się ortopeda?

Ortopedia jako specjalizacja wymaga bardzo szerokiej wiedzy o anatomii człowieka. Ponieważ lekarz ortopeda zajmuje się nie tylko kośćmi, ale całym układem ruchowym, musi znać doskonale układ mięśni, stawów, kości, więzadeł, a nawet nerwów i naczyń krwionośnych.

Pierwsza wizyta u ortopedy powinna nastąpić już w niemowlęctwie. Około 8 tygodnia życia dziecka zaleca się wizytę celem sprawdzenia budowy szkieletu i całego układu ruchowego u noworodka. W ten sposób, w przypadku wrodzonych schorzeń czy zwyrodnień zostaną one wykryte bardzo wcześnie, dzięki czemu możliwa będzie szybka konkretna diagnoza i leczenie. Około 8 miesięcy później zaleca się wizytę kontrolną.

W dorosłym życiu ortopeda leczy cały szereg chorób i problemów. Ortopedzi specjalizujący się w traumatologii, czyli leczeniu pourazowym, pomagają w przypadku złamań, skręceń i zwichnięć. Ponadto lekarz ortopeda leczy choroby zapalne stawów i kości, wrodzone lub nabyte wady postawy, problemy wynikające z przeciążenia stawów, a nawet nowotwory kości.

Jak wygląda leczenie ortopedyczne?

Do ortopedy należy udać się w przypadku urazów, ale także ostrego bólu w kończynach albo kręgosłupie. Jeśli zauważysz obrzęki czy zniekształcenia, to również jest podstawa, by udać się do ortopedy.

Na początku pierwszej wizyty lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad. Pytania dotyczyć będą doświadczanych objawów, a także przebytych urazów i chorób. Ortopeda może też spytać o historię wrodzonych schorzeń układu ruchowego w rodzinie. Przeprowadzi też serię testów, które pozwolą mu na określenie poziomu bólu i pacjenta i jego możliwości poruszania daną częścią ciała. Następnie może on zlecić dalsze badania. Najczęściej będą to badania obrazowe. Może to być rentgen, USG, rezonans magnetyczny, czy tomografia komputerowa. W innych przypadkach konieczna może być na przykład artroskopia.

Dopiero komplet badań pozwoli na postawienie pełnej diagnozy i dobranie odpowiedniego leczenia. Zależnie od rodzaju i skali problemu ortopeda może podjąć decyzję o różnych sposobach działania. Może to być farmakologiczne leczenie bólu lub unieruchomienie kończyny. W przypadku poważniejszych urazów ortopeda może skierować na fizjoterapię lub rehabilitację, a nawet na operację chirurgiczną.

Umów się do ortopedy w Krakowie prywatnie lub na NFZ

Kraków, jako duże miasto, oferuje szeroki wybór szpitali i klinik. Do lekarza ortopedy można udać się prywatnie lub na NFZ. Aby dostać się na wizytę u ortopedy finansowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia konieczne jest skierowanie od lekarza rodzinnego. Wówczas można wpisać się na listę oczekujących. Niestety, jest ona stosunkowo długa. Obecnie w Krakowie średni czas oczekiwania to 4 miesiące, ale w niektórych szpitalach może to być nawet rok.

Alternatywą są szpitale prywatne i kliniki, gdzie do ortopedy można dostać się o wiele szybciej. Warto sprawdzić tę możliwość. Choć jest to opcja kosztowniejsza, czas jest niejednokrotnie kluczowy w odzyskaniu sprawności, szczególnie w przypadku poważniejszych urazów.

Decydując się na wizytę u ortopedy prywatnie, koniecznie sprawdź wszelkie dostępne informacje na temat szpitala czy kliniki. Ważne są zarówno opinie pacjentów, jak i informacje o lekarzach pracujących w placówce. Często ortopedzi specjalizują się w konkretnych problemach, stąd można spotkać się z określeniami takimi, jak ortopeda od kręgosłupa, czy ortopeda od kolan. Udając się do lekarza najlepiej wybrać specjalistę od bolącej nas części ciała – szanse na sukces diagnozy i leczenia są wówczas o wiele wyższe. Odpowiedniej specjalizacji ortopeda w Krakowie zdiagnozuje problem i dobierze odpowiednie metody leczenia bolącej części ciała, przywracając tym samym sprawność ruchową pacjenta.