• Slider 3
  • Slider 4
  • Slider 5


  • rafting

Pieniny na majówkę – tych atrakcji nie możesz pominąć!

Majówka tuż-tuż! Gdzie wybierasz się w tym roku? Wcale nie musisz jechać na przysłowiowy drugi koniec świata, aby wyśmienicie spędzić czas. A co, gdyby w tym roku spędzić weekend majowy w Pieninach? Oto atrakcje, dzięki którym na pewno nie będziesz się nudzić w tych okolicach. Czytaj dalej!

Pieniny – atrakcje na majówkę dla całej rodziny

Pieniny są pasmem w łańcuchu Karpat, w którym łatwo się zakochać. Dość łagodne, ale nadal wymagające szlaki, przepiękna panorama na Tatry, intrygujące zabytki, a do tego ciekawa kultura – oto, co przyciąga w to miejsce. Jeśli zatem szukasz dobrego miejsca na majówkę, nie musisz się zastanawiać. Tu znajdziesz to, czego szukasz.

Co robić w Pieninach w majówkę?

Lista ciekawych atrakcji na majówkę w Pieninach jest bardzo długa. Pozwól więc, że wymienimy te najważniejsze. Tworząc tę listę, dbaliśmy o różnorodność – tak, aby pomysły na majowy weekend znalazły osoby o różnych zainteresowaniach.

Wycieczka rowerowa w Pieninach

Czy wiesz, że przez Pieniny przebiegają aż trzy ciekawe szlaki rowerowe? Są odpowiednie i dla początkujących, i dla bardziej zaawansowanych.

Na początek warto się wybrać na Velo Czorsztyn – to trasa otaczająca Jezioro Czorsztyńskie, którą można przebyć w formie pętli (czyli z powrotem do punktu startu). Jest bardzo dobrze przygotowana, w dużej mierze asfaltowa, co docenią również mniej doświadczeni kolarze. Po drodze czeka kilka podjazdów, ale nawet przy średniej kondycji można sobie z nimi poradzić. A warto, bo na trasie czekają m.in. ruiny zamku w Czorsztynie, zamek w Niedzicy i słynna zapora ziemna. Jeśli zechcesz po drodze możesz zatrzymać się na jednej z plaż.

Inne ciekawe trasy rowerowe to ta wiodąca dookoła Trzech Koron, malowniczym przełomem Dunajca oraz Spiska Pętla, wiodąca m.in. przy naturalnych wodospadach i z fenomenalnym widokiem na Tatry.

Uwaga! Oba wymienione przed chwilą szlaki wiodą częściowo przez Słowację. A to oznacza, że przed wyruszeniem na nie warto wykupić ubezpieczenie podróżne. Jeśli spotka Cię konieczność skorzystania z pomocy medycznej za granicą, możesz za nią słono zapłacić, jeśli nie masz odpowiedniej polisy. Wybierz taką, która obejmuje ochroną także podczas uprawiania kolarstwa. Znajdziesz ją np. za pośrednictwem portalu Rankomat.pl – wystarczy wypełnić prosty formularz, a potem porównać oferty i wybrać tę najkorzystniejszą.

Spływ Dunajcem

Spływ Przełomem Dunajca to „klasyka gatunku”, ale i jedno z najbardziej unikalnych doświadczeń turystycznych, które mogą zaoferować Pieniny. Flisacy, którzy kierują tradycyjnymi, drewnianymi łodziami, umiejętnie manewrują po rzece, a wyprawę umilają ich opowieści o historii i legendach dawnych wieków. Jeśli chcesz wyruszyć w trasę, udaj się do przystani Sromowce-Kąty. Na wyprawę zarezerwuj ok. 2-3 godziny.

Sporty wodne nad Jeziorem Czorsztyńskim

Kajak a może rowerek wodny? W podróż po Jeziorze Czorsztyńskim możesz wyruszyć na kilka sposobów. Będzie bardzo relaksująca, bo woda jest spokojna. Na słoneczny, majowy weekend jak znalazł! Odpowiedni sprzęt możesz wypożyczyć np. na plaży w Czorsztynie. Uwaga! Lepiej pojawić się tam wcześnie, bo to aktywność, która cieszy się dużą popularnością!

Wycieczki górskie

Skoro góry, to i wspinaczka. Gdzie się wybrać w majówkę? Jeśli lubisz wyzwania, pomyśl o trasie na Trzy Korony, czyli najsłynniejszy szczyt Pienin. Szlaki prowadzą z Czorsztyna, Sromowiec oraz Krościenka. Uwaga, obowiązują bilety wstępu!

Inną opcją jest zdobycie szczytu zaliczonego do Korony Gór Polski, czyli Wysokiej (1050 m) – jest to najwyższy szczyt tego pasma, położony na pograniczu Polski i Słowacji.

Jeżeli wybierasz się na trekking w gronie rodzinnym, dobrym pomysłem będzie np. Wąwóz Homole, często opisywany jako najpiękniejszy kanion w Polsce. Płynie w nim też urokliwy potok Kamionka, który tworzy malownicze kaskady. To trasa na pogodę i niepogodę. Alternatywa to np. Droga Pienińska – trasa, którą można przebyć pieszo oraz rowerem. W jednym z miejsc na tym szlaku, jak głosi legenda, Janosik przeskoczył Dunajec.

Zamek w Niedzicy

Lubisz historię i architekturę z dawnych wieków? Jeśli tak, zaplanuj zwiedzanie zamku w Niedzicy. Jego „brat”, zamek w Czorsztynie to tylko ruiny, ale w Niedzicy można wyruszyć w prawdziwą podróż w czasie. Do zwiedzania są komnaty mieszkalne, sala myśliwska, więzienie z izbą tortur, przepiękne tarasy widokowe, wozownia oraz spichlerz.

Będąc na Zamku Dunajec (bo taka jest nazwa zamku w Niedzicy), warto też zgłębić legendę o ukrytym skarbie Inków. Skąd powiązania z tak odległą kulturą? Przez rodzinę Berzewiczych, która była właścicielem tej twierdzy. Jeden z członków tego rodu miał wyjechać do Peru i wziąć ślub z córką inkaskiego wodza. Co było dalej? Skąd mowa o klątwie? Tego dowiesz się podczas wycieczki do Niedzicy!

Jeżeli szukasz innych ciekawych pomysłów na spędzenie majówki, możesz też zajrzeć na stronę https://rankomat.pl/turystyka/gdzie-jechac-na-majowke. Czeka tam wiele ciekawych i nietuzinkowych propozycji. Być może któraś z nich stanie się dla Ciebie inspiracją?

Bez względu na to, gdzie ostatecznie będziesz wypoczywać w weekend majowy, przeżyj tych kilka wolnych dni, relaksując się. To pozwoli Ci naładować baterie do działania.