• Slider 3
  • Slider 4
  • Slider 5


Plan zwiedzania Katowic w jeden dzień

Chcesz zwiedzić Katowice, jednak masz na to tylko jeden dzień? Nic straconego. Wystarczy dobrze się przygotować zawczasu i zaplanować dokładnie harmonogram oraz trasę. Poniżej przedstawiamy sztandarowe zabytki, które można zobaczyć w ramach kilkugodzinnego spaceru.

Osiedle Nikiszowca

To zabytkowe osiedle, które kiedyś było zamieszkane przez górników. Miejsce to w założeniu miało zapewniać niezależność mieszkańcom, ponieważ na 8 hektarowym terenie miały znajdować się piekarnie, kościół, sklepy usługowe i udogodnienia z zakresu rozrywki.

Obok wspomnianego, zabytkowego osiedla znajduje się „Nowy Nikiszowiec”. Nowe osiedle powstawało w latach 2018-2021 w ramach Funduszu Mieszkań dla Rozwoju. Katowice jako miasto udowodniło tym samym, że stale dąży do polepszania jakości życia mieszkańców.

Katowicki Spodek

W jednodniowym planie zwiedzania Katowice nie może zabraknąć czasu na zobaczenie Spodka. To najbardziej wyróżniający się budynek pod kątem bryły, który przypomina „ufo”.

Hala widowiskowa została oddana do użytku w 1971 roku i była to jedna z najbardziej prestiżowych inwestycji w czasach PRL-u. Warto również dodać, że architekci, projektując Spodek, zastosowali styl tensegrity polegający na łączeniu elementów sztywnych z wiotkimi. Efekt, jak widać, jest niesamowity. Od lat 70. w Katowicach Spodku odbyło się wiele imprez kulturalno-rozrywkowych.

Na estradzie hali występowały muzyczne gwiazdy światowego formatu i zespoły, a także imprezy sportowe. Infrastruktura Spodka jest bardzo nowoczesna i umożliwia na szybką adaptację wnętrza w zależności od charakteru organizowanej imprezy. We wnętrzu znajduje się również pływalnia i sala gimnastyczna, z których można korzystać odpłatnie.

Muzeum Śląskie

Będąc w pobliżu Spodka, trzeba koniecznie odwiedzić Muzeum Śląskie. Elementem charakterystycznym tego budynku jest wieża, taka sama jak te spotykane w kopalniach. Ta konstrukcja jest nieprzypadkowa – muzeum zostało usytuowane na terenie, gdzie niegdyś funkcjonowała kopalnia węgla kamiennego „Katowice”, włączając pozostałości budynków w swój gmach.

W nowych murach muzeum mieści się również galeria sztuki. W tej części budynku turyści mają okazję zapoznać się z dużą kolekcją malarstwa i rzeźby oraz z wystawami czasowymi. Oprócz możliwości podziwiania eksponatów związanych ze sztuką, część wystaw prezentuje historię życia na Śląsku.

Do wspomnianej atrakcji można dojechać w dogodny sposób komunikacją miejską lub spacerem. Osoby podróżujące po Katowicach samochodem mogą pozostawić go na pobliskim parkingu. Muzeum zadbało także, by ograniczyć ilość barier przestrzennych i zapewnia swobodne poruszanie się również osobom z trudnościami z mobilnością.

Rynek w Katowicach

Kawałek dalej od „Spodka” prędko można wejść na płytę rynku w Katowicach. Władze miasta od wielu lat realizują koncepcję tworzenia na rynku miejsc idealnych do spotkań i wypoczynku. Takie założenia udało się jak najbardziej zrealizować. To miejsce przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów restauracjami, kawiarniami oraz miejscami do niezobowiązującego odpoczynku.