• Slider 3
  • Slider 4
  • Slider 5


  • rafting

Podróżowanie z ograniczonym budżetem: 5 rzeczy, na które nie warto wydawać pieniędzy

Im więcej wydajesz, tym więcej dostajesz. Tak powinien działać świat, zwłaszcza w podróży. W domyśle więc wyższe koszty powinny oznaczać lepsze doświadczenia. Niestety, nie zawsze tak jest. Niektóre wakacyjne luksusy mogą być warte każdych pieniędzy, ale wiele innych nie. Rezygnując z nich można wciąż podróżować bardzo wygodnie, do wyjątkowych miejsc, a przy tym oszczędzić na inne przyjemności. Podpowiadamy, na które rzeczy podczas zagranicznych wyjazdów nie warto wydawać pieniędzy oraz dlaczego np. ubezpieczenie turystyczne to absolutny must have.

1. Specjalistyczna odzież podróżna

Jeśli nie zdobywasz 8-tysięczników lub nie planujesz podczas wakacji triathlonu, nie potrzebujesz profesjonalnej odzieży podróżnej. W wielu aktywnościach, takich jak piesze wędrówki lub rowerowe wycieczki, możesz uczestniczyć w ubraniach, które nosisz na co dzień. Będziesz się w nich świetnie czuć oraz zaoszczędzisz mnóstwo pieniędzy. Jeśli jednak musisz mieć np. bieliznę termoaktywną i potrzebujesz jej tylko na jeden wyjazd, kup tańszy model z popularnych marketów zamiast drogich markowych ubrań.

2. Woda butelkowana​

Przefiltrowana, czysta woda sprzedawana w zamkniętych butelkach to konieczność w niektórych krajach. Ale w wielu innych tak nie jest – sprawdź w internecie opinie podróżujących. Wodę z kranu możesz pić tak samo, jak w domu – nie ma potrzeby wydawania kilku złotych na małe butelki. Zaoszczędzisz pieniądze i zrobisz coś dobrego dla planety.

3. Wybór miejsca w samolocie

Jeśli podróżujesz z rodziną i dziećmi, dodatkowa opłata za wybór miejsca podczas rezerwacji biletu lotniczego może być konieczna. Jednak w sytuacji, w której za granicę wybierasz się z przyjacielem, partnerem lub po prostu lecisz w pojedynkę, dopłata do wyboru miejsca po prostu nie jest opłacalna, szczególnie w przypadku lotów krótkodystansowych.

4. Dodatkowy bagaż

Każdy, kto dobrze przyjrzał się kosztom wniesienia ze sobą kilku dodatkowych kilogramów bagażu rejestrowanego, wie, jak wygórowane są te opłaty. Często taniej jest wysłać swoje walizki paczką lotniczą i odebrać je w miejscu docelowym, niż zapłacić za zabranie ich na pokład.

5. Internet w telefonie

Kup lokalną kartę SIM, jeśli jest łatwo dostępna lub korzystaj z bezpłatnego Wi-Fi w hotelach, barach i restauracjach. Wydawanie dużych pieniędzy na roaming internetowy tylko po to, aby np. móc sprawdzać Instagram w odległych miejscach, nie jest tego warte.

Ubezpieczenie turystyczne i inne niezbędne rzeczy

Wymieniliśmy kilka zbędnych elementów większości wyjazdów za granicę, ale istnieją również rzeczy, na których nie warto oszczędzać. Jedną z najważniejszych jest ubezpieczenie turystyczne. Chroni ono Twoje finanse na wypadek wszelkich nieszczęśliwych zdarzeń podczas wyjazdu i podnosi komfort podróżowania. Inne niezbędne wyposażenie każdego podróżnika to m.in.: filtry przeciwsłoneczne, kosmetyczna z podstawowymi lekami, telefon, powerbank, a także dobry humor!