• Slider 3
  • Slider 4
  • Slider 5


Podziwiaj Pieniny z perspektywy deski SUP

Pieniny to świetna destynacja dla miłośników pływania na desce SUP. Jest tutaj wiele pięknych i malowniczych miejsc które możesz na nowo odkrywać z zupełnie innej perspektywy. Jeśli lubisz jednocześnie góry, wodę i piękne widoki to koniecznie powinieneś spróbować pływania na desce SUP w Pieninach.

Czym jest SUP ?


Dla niewtajemniczonych SUP to z języka angielskiego Stand Up Paddle czyli wiosłowanie w pozycji stojącej na specjalnej desce. Jest to rodzaj sportu wodnego, który w ostatnich latach stał się bardzo popularny na całym świecie. Również w Polsce od kilku lat widzimy duży wzrost zainteresowania tą formą aktywnego spędzania czasu nad wodą. Sport ten wywodzi się z Hawajów, gdzie była to tradycyjna forma surfowania dla przewożenia zapasów na pobliskie wyspy.


Deska SUP jest większa i szersza niż deska surfingowa i umożliwia łatwiejsze utrzymywanie równowagi. Osoba stojąca na desce używa wiosła, do odpychania się w wodzie i manewrowania wokół przeszkód. SUP może być uprawiany na jeziorach, rzekach, oceanach i innych wodach. SUP jest popularnym sportem rekreacyjnym i fitnessowym, ponieważ ćwiczy wiele grup mięśniowych, a także pomaga poprawić równowagę i koordynację.


Gdzie na deskę SUP w Pieninach ?


Jeżeli jesteś osobą początkującą która chciałaby spróbować tej formy aktywności to zapraszamy nad jezioro Czorsztyńskie. Jest tutaj wiele miejsc odpowiednich do tego by móc stawiać pierwsze kroki na desce SUP. Znajdziecie tu też wypożyczalnie które oferują tego typu sprzęt. Osoby które czują się już w miarę pewnie na desce SUP mają tutaj ogromne możliwości i wiele pięknych i ciekawych miejsc. Samo jezioro Czorsztyńskie jest naprawdę spore z punktu widzenia podróżowania na desce SUP. Jest tutaj wiele ciekawych zatoczek z dwoma pięknymi zamkami w roli głównej. Pływając tutaj na desce SUP koniecznie trzeba podpłynąć pod zamek w Niedzicy oraz zamek w Czorsztynie. Jeśli planujesz kilkudniowy wypoczynek w tym rejonie to sugerujemy opłynąć całe jezioro wzdłuż linii brzegowej wpływając sobie w różne zatoczki. Widoki i okoliczności przyrody są tutaj naprawdę piękne.


A co powiesz na spływ Dunajcem na desce SUP ?


Wygląda to już nieco bardziej ekstremalnie ale to też jest możliwe i dostarcza niezapomnianych wrażeń którym towarzyszą piękne widoki. Oczywiście jest to propozycja dla doświadczonych osób które czują się na desce już bardzo pewnie. Potrafią się przemieszczać po desce, potrafią wykonać szybki zwrot, wyhamować, skręcić i mają dobrze opanowaną równowagę. Oczywiście na taki spływ nigdy nie wybieraj się samemu i w ciemno. Jeżeli jeszcze nie pływałeś na desce SUP po górskich rzekach to na kilka pierwszych spływów wybieraj się z osobami doświadczonymi w tym temacie a najlepiej w większej grupie. W tym miejscu możemy polecić klub sportowy SUP Silesia który co roku cyklicznie organizuje takie spływy.


Trasa takiego spływu ma kilkanaście kilometrów. Najczęściej start jest z przystani pontonowej w Sromowcach Średnich a meta przy restauracji Bar Pieniny w Szczawnicy choć można skończyć w Krościenku tam gdzie kurs kończą Flisacy. Cała wycieczka zazwyczaj trwa ok 4-5 godzin choć dałoby się to przepłynąć w zdecydowanie krótszym czasie ... tylko po co. Widoki przy słonecznej pogodzie są tu obłędne i aż chce się nimi delektować jak najdłużej.


Wybierając się na taki spływ trzeba się odpowiednio przygotować jeśli chodzi o sprzęt. Standardowo deski SUP są wyposażone w stateczniki o długości ok 9" które kompletnie nie nadają się do pływania po górskich rzekach. Tutaj trzeba posiadać tzw. stateczniki rzeczne, które są zdecydowanie krótsze i wykonane z elastycznych materiałów. Oczywiście kamizelka asekuracyjna, dobre buty do wody, kask i leash to podstawa.


Warto też zadbać o odpowiedni strój jak np. pianka neoprenowa lub suchy kombinezon gdyż woda w Dunajcu zazwyczaj jest bardzo zimna. Na pierwszy spływ górską rzeką mogą Ci się też przydać nakolanniki. To co powinno się znaleźć w Twoim ekwipunku to także suche ubranie na zmianę, apteczka, napój, okulary przeciwsłoneczne.


Przełom Dunajca to Park Narodowy więc wypierając się na taki spływ należy zaopatrzyć się w bilety na trasę rzeczną oraz koniecznie zapoznać z regulaminem .Jest to bardzo ważne ponieważ w słoneczny letni weekend na trasie są setki łodzi flisackich, które absolutnie mają pierwszeństwo. Pod tym względem w miarę możliwości polecamy pływanie w tygodniu gdyż jest tu luźniej i bezpieczniej.


Podsumowując ... spływ na desce SUP przełomem Dunajca to wspaniała przygoda ale przeznaczona jest dla doświadczonych wioślarzy. Jeżeli to Twój pierwszy, drugi, ...., piąty spływ to zawsze wybieraj się w towarzystwie osoby doświadczonej, a najlepiej w większej grupie. Jeśli nie jesteś jeszcze na tyle zaawansowany to polecamy Ci wodne wycieczki dookoła jeziora Czorsztyńskiego.