• Slider 3
  • Slider 4
  • Slider 5


  • rafting

Praca w Pieninach - gdzie znaleźć pracę?

Powiat nowosądecki nie ma wielkiego problemu z bezrobociem. To raczej praca czeka na ludzi, a nie ludzie na pracę. Jakie zawody są poszukiwane? Brakuje kadry pedagogicznej w przedszkolach i szkołach. Poszukiwani są między innymi: nauczyciele przedmiotów zawodowych, filolodzy, pedagodzy szkolni, logopedzi. Po wejściu na stronę Powiatowego Urzędu Pracy w Nowym Sączu i prześledzeniu ofert można znaleźć również propozycje pracy dla osób związanych z gastronomią, pracowników biurowych, osób chcących się zatrudnić w branży budowlanej i transporcie.

Jak znaleźć pierwszą pracę?

Pierwsze kroki warto skierować do Powiatowego Urzędu Pracy w Nowym Sączu i skonsultować się z doradcą zawodowym. Na stronie PUP można znaleźć aktualne oferty pracy w kraju i za granicą. Oferty są weryfikowane, więc nie ma ryzyka, że natkniemy się na oszustów.

Nauczyciele poszukujący zatrudnienia znajdą bazę danych na stronie Kuratorium Oświaty w Krakowie. Po wpisaniu w wyszukiwarkę lokalizacji, otrzymujemy pakiet aktualnych ofert. By znaleźć pracę, która spełni nasze oczekiwania, powinniśmy się starannie przygotować do rozmowy z pracodawcą i zadbać o odpowiednią autoprezentację.

W wielu branżach profesjonalnie napisane CV i list motywacyjny to połowa sukcesu. Na stronie urzędu znajdziemy również poradnik dotyczący dokumentów rekrutacyjnych i rozmowy kwalifikacyjnej.

Jak szybko znaleźć pracę? Przede wszystkim warto zaplanować konkretne działania na każdy dzień, określając liczbę ofert pracy do sprawdzenia, rozmów telefonicznych do przeprowadzenia i wizyt u pracodawców. Ważna jest konsekwencja. Trzeba jasno określić cel zawodowy i zebrać informacje o aktualnych ofertach pracy.

Jakie rodzaje umów możemy podpisać z pracodawcą?

Są cztery rodzaje umów, z których najkorzystniejsza z punktu widzenia pracownika jest umowa o pracę. Daje największe szanse na trwałość zatrudnienia, gwarantuje płatny urlop oraz pełne świadczenia z tytułu ubezpieczenia społecznego.

Popularną formą zatrudnienia jest również umowa zlecenie. Nie daje gwarancji trwałości zatrudnienia, ale ma swoje zalety. Pozwala podjąć krótkie prace sezonowe lub pracę dodatkową, która wzmocni domowy budżet. Odprowadza się od niej podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenia społeczne z wyjątkiem ubezpieczenia chorobowego.

Nieco inną formą zatrudnienia jest umowa o dzieło. Osoby zatrudnione na taka umowę opłacają tylko podatek dochodowy. Jeśli chcemy być ubezpieczeni, musimy sami zająć się formalnościami.

Ostatnia forma umowy o pracę B2B dotyczy osób prowadzących własną działalność gospodarczą, które chcą nawiązać współpracę z klientem.

Wartościowym narzędziem, które w sposób intuicyjny pozwala obliczyć wysokość pensji netto i brutto w ujęciu miesięcznym jest kalkulator wynagrodzeń.

Praca dla obcokrajowców

W Sądeckim Urzędzie Pracy w sierpniu bieżącego roku uchodźcy z Ukrainy mogli wziąć udział w  szkoleniu: "Jak skutecznie poszukiwać pracy w Nowym Sączu", gdzie przekazano im cenne informacje dotyczące specyfiki lokalnego rynku pracy, możliwości zatrudnienia odpowiadającego posiadanemu wykształceniu i umiejętnościom oraz dowiedzieli się, o jakie formalności należy zadbać, by podjąć legalną pracę w Polsce. Połowa przeprowadzonych warsztatów dotyczyła praktycznej strony znalezienia pracy.