• Slider 3
  • Slider 4
  • Slider 5




Rozpoczynasz nową pracę? Odwiedź lekarza medycyny pracy

  • Lekrze ze stetoskopem

Medycyna pracy to szczególna gałąź medycyny. Nie zajmuje się leczeniem i prowadzeniem terapii, lecz badaniem stanu zdrowia pracowników i kandydatów do przyjęcia na określone stanowisko. Zgodnie z obowiązującym w Polsce Kodeksem Pracy przejście przez badania wstępne u lekarza medycyny pracy, a także przeprowadzanie badań okresowych jest obowiązkowe. Koszt badań ponosi pracodawca. Dowiedz się więcej na ich temat.

1. Kogo przyjmuje lekarz medycyny pracy?

2. Kiedy należy zgłosić się do lekarza medycyny pracy?

Celem przeprowadzania badań z zakresu medycyny pracy jest sprawdzenie stanu zdrowia kandydatów do pracy oraz kontrolowanie wpływu środowiska pracy na funkcjonowanie jego organizmu. W zależności od zajmowanego stanowiska pracy ten wpływ jest inny, dlatego lista zagrożeń zawodowych i rodzaj zlecanych badań zależy od branży i wykonywanych zadań. Dowiedz się więcej o badaniach przed rozpoczęciem pracy i badaniach okresowych.

Kogo przyjmuje lekarz medycyny pracy?

Badania medycyny pracy są przeznaczone dla osób chcących rozpocząć pracę lub wykonujących dany zawód i zobowiązanych do przeprowadzenia badań kontrolnych. Lekarz medycyny pracy przyjmuje zatem zarówno kandydatów na dane stanowisko, jak i osoby już na nim pracujące. Mogą zgłosić się do niego także studenci np. uczelni medycznych. Ten sam lekarz może przyjąć pacjentów, którzy podejmują pracę fizyczną i umysłową, gdyż jego zadaniem jest przeprowadzenie wywiadu i sprawdzenie wyników badań przeprowadzonych przez pozostałych specjalistów. Lista specjalistów, do których ma zgłosić się pracownik, jest ustalana na podstawie rodzaju zagrożeń, z którymi spotyka się pracownik w zakładzie pracy. Może zatem przeprowadzić badania u laryngologa, okulisty, psychologa itd.

Lekarz medycyny pracy Warszawa ma za zadanie określić, czy występują przeciwwskazania do wykonywania pracy na danym stanowisku. Powinien określić, czy kandydat do pracy może bezpiecznie wykonywać określoną pracę. Jeśli środowisko pracy może pogorszyć jego stan zdrowia lub stworzyć dla niego zagrożenie, obowiązkiem lekarza jest wydanie decyzji odmownej i niedopuszczenie kandydata do podjęcia pracy.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza medycyny pracy?

Do lekarza medycyny pracy należy zgłosić się przede wszystkim na badania wstępne. Są to badania przeznaczone dla wszystkich osób, które mają być zatrudnione w firmie na podstawie umowy o pracę. Co ważne, w przypadku umów cywilnoprawnych, czyli umów o dzieło i umów zlecenie oraz kontraktów B2B, przeprowadzanie badań wstępnych jest niewymagane. Pracownicy zatrudnieni na umowie o pracę w kolejnych latach mają obowiązek wykonywania badań okresowych, których częstotliwość zależy od decyzji lekarza. Może on zlecić ich wykonywanie np. co roku lub co dwa lata w zależności od wyników pacjenta i charakteru jego środowiska pracy. Jeśli na danym stanowisku występuje niewiele zagrożeń, badania można przeprowadzać nawet raz na 5 lat.

Lekarz medycyny pracy przyjmuje także pacjentów skierowanych na badania kontrolne. Jest to szczególny typ badań, gdyż przeprowadza się je po każdym zwolnieniu lekarskim, którego czas przekroczył 30 dni. Długa niezdolność do pracy wiąże się z obowiązkiem przeprowadzenia diagnostyki, która potwierdzi, że okres rekonwalescencji pracownika przebiegł prawidłowo i że może on wrócić na dotychczasowe stanowisko. Lekarze medycyny pracy mogą jednocześnie zalecić przedłużenie okresu zwolnienia lekarskiego lub skierowanie pracownika na rentę i do sanatorium w celu podreperowania jego zdrowia.