• Slider 3
  • Slider 4
  • Slider 5


Szwecja - najlepsze muzea i galerie sztuki

Turyści dzielą się na trzy kategorie: jedni uwielbiają zwiedzać zabytki, drudzy wędrują mniej popularnymi szlakami, a jeszcze inni skupiają się na wizytach w muzeach i galeriach sztuki. Ten artykuł adresujemy do trzeciej grupy, która przed wyjazdem do jakiegokolwiek kraju najpierw przegląda ofertę kulturalną i rezerwuje bilety. Sprawdź, jakie miejsca warto odwiedzić podczas wizyty w Szwecji.

Muzeum Hallwyl w Sztokholmie

Odwiedzając stolicę, warto się udać do Hallwylska Museet, czyli muzeum, które znajduje się w prywatnym domu z przełomu XIX/XX wieku. Muzeum otwarto w 1938 roku, a wcześniej obiekt pełnił funkcję zimowej rezydencji rodziny von Hallwyl. To właśnie tutaj Wilhelmina von Hallwyl gromadziła kolekcję antyków (m.in. przedmiotów użytku codziennego, broni i sztuki), którą można obecnie podziwiać w zbiorach. Wchodząc do środka, ma się wrażenie, że przenosimy się w czasie o jakieś 100 lat wstecz. Budynek mieści się przy Hamngatan 4, a samo wejście do muzeum jest bezpłatne. Opłaty obowiązują za dostęp do wystaw oraz zwiedzanie z przewodnikiem. 

Muzeum Charlotte Berlins w Ystad

Jeśli nie chce Ci się jechać aż do Sztokholmu, by zobaczyć Muzeum Hallwyl, wybierz się do Ystad, gdzie znajdziesz Muzeum Charlotte Berlin. Wystarczy wsiąść na prom pasażerski płynący ze Świnoujścia do Ystad, by tego samego dnia znaleźć się w szwedzkim mieście portowym. Turyści mogą wejść do domu Charlotte (z końca XIX wieku) i podziwiać zgromadzone przez nią przedmioty. Kim była Charlotte Berlin? Urodzona w 1841 roku Szwedka pracowała jako nauczycielka gry na fortepianie, choć tym, co ją najbardziej pasjonowało było inwestowanie pieniędzy w akcje. Mieszkanka Ystad w ten sposób bardzo się wzbogaciła, a za uzyskane środki kupowała meble, srebra, zegarki i inne przedmioty. Berlin mieszkała w domu przy Dammgatan 23 od 1881 roku wraz ze swoją partnerką Ingrid Tullberg. Otwarte w 1918 roku muzeum jest czynne sezonowo.

Youseum w Solnie

Youseum to muzeum instagramowe, dlatego z pewnością spodoba się osobom, które nie przepadają za klasycznymi wystawami muzealnymi. Obiekt znajduje się w Mall of Scandinavia przy Råsta Strandväg 13c i jest czynny codziennie – w tygodniu od 12:00 do 20:00, a w weekendy od 10:00 do 21:00. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 199 SEK, czyli ok. 85 zł. Wizyta w muzeum trwa średnio 60-75 minut, a w tym czasie można odwiedzić 15 unikalnych pokojów, które zostały wprost stworzone do tego, by robić w nich zdjęcia na Instagrama. Youseum to raj dla nastolatków i użytkowników mediów społecznościowych. Warto się tam wybrać z przyjaciółmi, na przykład w ramach imprezy urodzinowej czy wieczoru panieńskiego.

Muzeum Narodowe w Sztokholmie

A teraz coś dla fanów klasyki, bo oto przed nami Nationalmuseum, czyli Muzeum Narodowe w Sztokholmie. Obiekt znajduje się przy Södra Blasieholmshamnen 2 i jest otwarty od poniedziałku do niedzieli. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 100-175 SEK (ok. 43-76 zł), a osoby poniżej 20 lat wchodzą za darmo. Sztokholmskie Muzeum Narodowe jest miejscem, w którym znajdziesz sztukę klasyczną, nowoczesną, współczesną i użytkową z okresu od XVI wieku do czasów obecnych. Oprócz wystaw w obiekcie znajdują się też kawiarnia, bar i restauracja. Ciekawostką jest, że Nationalmuseum otrzymało tytuł szwedzkiego muzeum 2022 roku – przede wszystkim za postępy w dziedzinie komunikacji cyfrowej i nowe spojrzenie na historię sztuki. 

Fotografiska w Sztokholmie

Zostańmy jeszcze na chwilę w Sztokholmie, gdzie przy Stadsgårdshamnen 22 zlokalizowana jest Fotografiska. Jest to jedyne w swoim rodzaju miejsce dla miłośników fotografii i sztuk wizualnych, a zarazem jedna z trzech takich lokalizacji w Europie (pozostałe obiekty mieszczą się w Berlinie i Tallinie). Sztokholmska Fotografiska jest pierwszą na świecie – powstała w 2010 roku jako miejsce przeznaczone do prezentowania nowych perspektyw i światowej klasy fotografii. Pod tym adresem znajduje się również restauracja, która może poszczycić się zieloną koniczynką Michelin. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 175-225 SEK (ok. 76-97 zł), a dzieci w wieku 0-12 lat wchodzą za darmo. Obiekt jest otwarty codziennie od 10:00 do 23:00.

Malmöhus w Malmö

Południowo-zachodnia Szwecja to miejsce, w którym zlokalizowany jest zamek Malmöhus. Jest to atrakcja zarówno dla miłośników zabytkowych budowli, jak i ciekawych muzeów. Ten najstarszy skandynawski zamek z okresu renesansu w 1434 roku ufundował król Eryk Pomorski. Na początku XVI wieku obiekt został częściowo rozebrany, a na jego miejscu stanął zamek wybudowany na rozkaz duńskiego króla Christiana III. Dawniej zamek Malmöhus był jedną z najważniejszych twierdz Danii, a także miejscem, w którym przez pięć lat więziono Jamesa Hepburna, trzeciego męża Marii, królowej Szkotów.

W Malmöhus znajdziemy kilka muzeów, w tym Muzeum Techniki i Żeglugi Morskiej, którego największą atrakcją jest okręt podwodny U3 w całości opracowany i wyprodukowany w Szwecji. Oprócz tego w Malmöhus można podziwiać akwarium, muzeum sztuki i Dom Gubernatora, gdzie mieści się muzeum wojskowe. Obiekt jest otwarty od wtorku do niedzieli.