• Slider 3
  • Slider 4
  • Slider 5

Tatry mapy, przewodniki, szlaki turystyczne, publikacje dotyczące Tatr

Praktyczny Atlas Tatr - Polskich i Słowackich - SygnaturaPraktyczny Atlas Tatr - Polskich i Słowackich - Sygnatura

Wydawnictwo Sygnatura, Rozmiar 11,5 cm X 18,5 cm , Stron 144 
Skala 1 : 25 000, Wydanie II, 2006/2007.

Czasy Przejść, Stopień Trudności Szlaków, Plan Zakopanego, Popradu i wiele innych Bogaty Informator.

Atlas zawiera treść 3 naszych najważniejszych map w skali 1 25 000, obejmujących w sumie cały obszar Tatr wraz z przyległościami. To jedyne tego typu opracowanie w Polsce i na Słowacji. Atlas ma format kieszonkowy, może więc cały czas być pod ręką w czasie wędrówki. Legenda zawiera około 100 znaków, opisanych w 5 językach. Żadne mapy nie posiadają tylu nazw fizjograficznych jak nasze. Plastyczne, kolorowe cieniowanie i rysunek rzeźby przystępnie pokazują ukształtowanie terenu. Siatka do GPS, czasy przejść, te i wiele innych informacji sprawiają, że atlas może być używany przez wszystkich. 

Część wstępna atlasu to mapy samochodowe Polski i Słowacji, umożliwiające zaplanownie dojazdu. Jest tu mapa przeglądowa całych Tatr w skali 1:280 000. Mapy szczegółowe są przeplecione planami miast w skali 1:15 000, jest pokazane Zakopane, Szczyrbskie Jezioro, Stary Smokowiec, Tatrzańska Łomnica, Tatrzańska Kotlina, Nowa Leśna oraz Poprad. Oprócz map, w atlasie można znaleźć szereg informacji krajoznawczych, o schroniskach, adresów i telefonów. Atlas jest zakończony skorowidzem nazw geograficznych. 

Jak zawsze, nasze opracowanie jest bardzo aktualne. Są zaznaczone lasy zniszczone na południowych stokach Tatr Wysokich w czasie wichury 19.11.2004, jest nowa ścieżka dydaktyczna, nowe przejście graniczne, aquapark w Orawicach i wiele innych. Zweryfikowano i wprowadzono ostatnie zmiany w przebiegu szlaków, wprowadzono nowe szlaki rowerowe. 

 


 Dookoła Tatr, atrakcje turystyczne, mapa samochodowa, rowerowa i narciarska

Skala: 1 : 100 000 
Wydanie VII, rok 2009/2010 

Bardzo Bogaty Informator, Mapa Zimowa Chopoka, Wyciągi Narciarskie, Plan: Nowy Targ Poprad i Liptowski Mikulasz, Trasy Rowerowe, Szlaki Turystyczne, Odległości w Kilometrach, Siatka GPS.

Dookoła Tatr w skali 1:100 000 posiada największy zasięg z wydanych przez nas map. Pokazuje prawie całe Podhale, pasmo Lubania w Gorcach, Pieniny i znaczną część Beskidu Sądeckiego. Większa część mapy jest poświęcona Słowacji, Dookoła Tatr sięga aż po Słowacki Raj i Niżne Tatry. Idealna dla osób interesujących się Podtatrzem, polskim i słowackim. Legenda zawiera około 75 znaków, opisanych w 5 językach. Mapa jest bardzo bogata w nazwy, na obszarze Słowacji wszystkie ważniejsze mają polskie odpowiedniki. Bardzo plastyczne, kolorowe cieniowanie pokazuje ukształtowanie terenu. Odległości w kilometrach, czasy przejść na wybranych szlakach, trasy rowerowe i kajakowe, wyciągi narciarskie, te i wiele innych informacji sprawiają, że mapa może być używana przez wszystkich. Barwne miniaturki zabytków uatrakcyjniają mapę. Nowością są obwodnice, drogi ekspresowe i autostrady w budowie, zaznaczono szereg nowych wyciągów  narciarskich i tras rowerowych. Informator na odwrocie naszej mapy jest niezwykle urozmaicony i kolorowy. Część krajoznawcza zwięźle ale wyczerpująco informuje o pasmach górskich, miejscowościach, parkach narodowych i in. Są tutaj plany Nowego Targu, Popradu i Liptowskiego Mikułasza. Narciarzom przyda się mapa Chopoka w skali 1:25 000. Mapa jest aktualizowana corocznie. Szczególnie można ją polecić turystom zmotoryzowanym, miłośnikom pięknych krajobrazów i zabytków.  


 

Dolina Chochołowska - mapa
Skala: 1 : 20 000 

Wydanie I, rok 2007 

Czasy przejść na szlakach turystycznych, trasy rowerowe, cieniowanie pokazujące rzeżbę terenu,opis i fotografie przyrodnicze. 


 Dolina Kościeliska - mapa

Skala: 1 : 20 000 
Wydanie I, rok 2007 

Rzuty jaskiń: Mylnej, Mroźnej, Raptowickiej, czasy przejść na szlakach turystycznych, cieniowanie pokazujące rzeźbę terenu,opis i fotografie przyrodnicze. 

 


Giewont - Kasprowy Wierch - mapa turystyczna

Skala: 1 : 20 000 
Wydanie I, rok 2007 

Czasy przejść na szlakach turystycznych, cieniowanie pokazujące rzeźbę terenu, opis i fotografie przyrodnicze. 

 


 Morskie Oko, Dolina Pięciu Stawów Polskich, mapa turystyczna

Skala: 1 : 20 000 
Wydanie II, rok 2008 

Czasy przejść na szlakach turystycznych, cieniowanie pokazujące rzeźbę terenu,opis i fotografie przyrodnicze. 

 


 

Nad Morskim Okiem - Józef Nyka

Nad Morskim Okiem - Józef Nyka 

Wydawnictwo Trawers 1998, Stron 72 
Rozmiar: 15 cm x 23,5cm 

Książka adresowana do turystów odwiedzających najsłynniejsze polskie jezioro. Autor w przystępny sposób pisze o przyrodzie, historii poznania, udostępnienia i ochrony Doliny Rybiego Potoku, ciepło i dowcipnie wspomina ludzi związanych z Morskim Okiem, gospodarzy, bywalców i rezydentów schroniska. Na bogaty materiał ilustracyjny składają się panoramy górskie, barwne zdjęcia oraz czarno-białe fotografie archiwalne. W drugiej części książeczki Czytelnik znajdzie opisy szlaków doprowadzających nad Morskie Oko. 


Orla Perć - mapa turystyczna - Sygnatura

Skala: 1 : 5 000
Wydanie V, rok 2009 
Rozmiar: 56 cm x 82 cm  
Orla Perć w skali 1:5 000 to mapa nietypowa, z uwagi na wielką skalę, niespotykaną w świecie i specyficzny region, który przedstawia. Szlak Orlej Perci to trasa „kultowa” a więc jej mapa musi sprostać nie byle jakiemu wyzwaniu. Na mapie jest pokazany obszar nieco większy, znajdziemy tu masyw Świnicy i Kościelca oraz wszystkie trasy dojściowe. Wśród wielu znaków w legendzie, ośmiojęzycznej, te najważniejsze są związane ze sztucznymi ułatwieniami oraz zagrożeniami. Barwne cieniowanie i rysunek skał, oraz poziomice co 5 m, gwarantują właściwe czytanie rzeźby. Wszystkie szlaki są bardzo precyzyjnie poprowadzone, wiele punktów posiada opisane współrzędne geograficzne – do GPS. Mapa jest wzbogacona o diagramy odcinków tras, z sumą podejść i zejść, długością i stopniem trudności. Informator na odwrocie to przede wszystkim szczegółowy opis trasy wraz z historią budowy, profil szlaku, panoramy z Krzyżnego i Koziego Wierchu, panorama trasy i wiele innych. Całość jest dwujęzyczna, również na mapie szereg komentarzy jest w j. angielskim. Cennym dodatkiem jest mapa dojścia w skali 1:25 000. Orla Perć to mapa wyjątkowa, tak wyjątkowa jak sam szlak. 

 


 

 

 

Orla Perć - Tatry - Przewodnik Wysokogórski
Dariusz Dyląg

112 stron formatu B6, 32 strony ze zdjęciami barwnymi, 93 ilustracje w tekście, 3 mapki, 5 panoram. Oprawa miękka ze skrzydełkami. Wydanie II . Pruszków 2010.

1906 – 2006 - sto lat Orlej Perci. Prześliczne marzenie poety - tak nazwał Orlą Perć ksiądz Gadowski, chcąc podkreślając rolę jaką w jej powstaniu odegrał poeta Franciszek Henryk Nowicki. Najoryginalniejszy z tatrzańskich szlaków zaistniał bowiem najpierw w wyobraźni młodopolskiego twórcy, a dopiero kilka lat później, za sprawą ks. Walentego Gadowskiego, przybrał kształt realny. Perć w zamierzeniach Nowickiego miała prowadzić od Wodogrzmotów przez Wołoszyn, Krzyżne, Świnicę i Czerwone Wierchy do Doliny Kościeliskiej. Szlak miał mieć odgałęzienie na Świnicy, które graniami prowadzić miało na Szpiglasowy Wierch, a z niego przez Miedziane do Morskiego Oka. Wytyczanie i budowa perci rozpoczęła się 16 lipca 1903 r. Przed Wodogrzmotami Mickiewicza, w miejscu gdzie od drogi do Morskiego Oka odchodzi szlak do Jaszczurówki, ks. Gadowski kazał przybić do świerka tablicę z napisem “Na Orlą Perć”. Zdarzeniu temu towarzyszył toast wzniesiony przez Nowickiego tokajem (rocznik 1863), po wypiciu którego, ksiądz i budujący szlak górale, ruszyli na Polanę pod Wołoszynem. Trzy dni zajęło wykonanie pierwszego odcinka przez Wołoszyn na Krzyżne, po czym prace przerwano. Bez większej przesady można powiedzieć, iż księdza Gadowskiego opuszczali wszyscy i wszystko... oprócz problemów materialnych. Budowlanych próbowano zastąpić przewodnikami, ale i z nimi były kłopoty, np. słynny Klimek Bachleda pomimo przyjęcia zaliczki, wolał świadczyć usługi przewodnickie, niż budować szlak. Minęło 100 lat. Orla Perć stała się popularnym szlakiem tatrzańskim, bodaj czy nie za bardzo popularnym. Turyści ruszają bez względu na pogodę na eksponowany i trudny szlak, jak na wycieczkę do Doliny Kościeliskej. Mają ze sobą śniadanie, napoje i parasol a zapominają, że wartałoby mieć ze sobą akcesoria ułatwiające wysokogórską wspinaczkę: kask, uprząż, lonżę z płytką hamującą oraz odpowiednie rękawiczki i obuwie.

 


 

Słowackie Tatry Wysokie - Tadeusz Szczerba

 

Słowackie Tatry Wysokie - Tadeusz Szczerba

Wydawnictwo RMR, Stron 240 
Rozmiar 12cm X 17cm

Przewodnik dla Turystów Wysokogórskich 

 


 

Tatry Słowackie przewodnik - Józef NykaWydawnictwo Trawers 2008, Stron 424 

Rozmiar: 11,5 cm X 19 cm 

Bliźniaczy w stosunku do "Tatr Polskich" przewodnik turystyczny po słowackiej stronie pasma, wznowiony po gruntownej aktualizacji w maju 2008. Zawiera opisy wszystkich znakowanych szlaków w Tatrach Słowackich i ważniejszych dróg nieznakowanych (np. wycieczki na Gierlach, Wysoką, Baranie Rogi). Szczegółowe plany 18 podtatrzańskich miejscowości wypoczynkowych (w tym 3 zupełnie nowe, przygotowane specjalnie do wydania VI). W ostatniej części słowniczek szczytów, przełęczy i jaskiń. Szczegółowy indeks. Bogaty materiał ilustracyjny, liczne panoramy górskie w opracowaniu autora, archiwalne zdjęcia. W części wstępnej Czytelnik znajdzie informacje o zasadach przekraczania granicy w Tatrach po wejściu Polski i Słowacji do strefy Schengen. Wspólna numeracja szlaków z przewodnikiem "Tatry Polskie" ułatwia planowanie wycieczek transgranicznych.