• Slider 3
  • Slider 4
  • Slider 5


  • rafting

TOP 3 najlepsze kurtki na niekorzystne warunki pogodowe

Pogoda w naszym kraju jest bardzo nieprzewidywalna. Dlatego uprawiając różne aktywności, musimy być przygotowani na każdą sytuację. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym warto postawić na niezawodną odzież wierzchnią, dzięki której osłonimy się przed kaprysami natury. Wśród produktów dostępnych na rynku można wyróżnić przynajmniej trzy rodzaje kurtek idealnie nadające się do aktywności na świeżym powietrzu.

Softshell, czyli dwie warstwy ochrony przed wiatrem

Wybierając odpowiednią kurtkę dla siebie, musimy pamiętać, że nie istnieje jeden uniwersalny rodzaj pasujący do każdej pogody. Z tego powodu decyzja powinna być uzależniona od naszych potrzeb i przeznaczenia danego produktu. Warto jednak zwrócić uwagę na pewne ogólne cechy, które musi mieć każda kurtka służąca do ochrony przed trudnymi warunkami. Jedną z takich właściwości jest osłona przed wiatrem. W tym przypadku idealnym wyborem będzie więc kurtka softshell. Jest to stosunkowo lekka odzież, wykonana z dwóch warstw materiału. Wewnętrzna część stanowi przyjemną w dotyku wyściółkę gwarantującą pełen komfort noszenia. Z kolei zewnętrzna warstwa to już elastyczny materiał chroniący nas przed wiatrem, a także zapewniający cyrkulację powietrza. W ten sposób możemy oddać się swojej ulubionej aktywności bez obaw o pogodę. Należy również wspomnieć, że obecnie, zarówno softshelle damskie, jak i męskie zostały także wyposażone w powłokę DWR, dzięki której ubranie jest odporne na wilgoć.

Kurtka membranowa jako skuteczna ochrona przed deszczem

Chociaż kurtka softshellowa to doskonały wybór dla osób aktywnych, to jednak w niektórych sytuacjach możemy potrzebować skuteczniejszej osłony. Zwłaszcza gdy musimy przygotować się na solidną ulewę. Wówczas lepszym produktem wydaje się kurtka membranowa wyposażona w tzw. membranę Gore-Tex. Tego typu produkt oprócz ochrony przed takimi czynnikami jak wiatr czy chłód, zapewnia również pełną wodoodporność. W przeciwieństwie do tradycyjnego softshellu tutaj przed wilgocią chroni nas cała warstwa materiału wyposażona w mikropory zapobiegające przenikaniu wody do wewnątrz. Tym samym nawet obfite opady deszczu nie przeszkodzą nam w kontynuowaniu swojej aktywności. Kurtka membranowa podobnie jak softshell idealnie sprawdza się podczas górskich wycieczek, niemniej jest od niej nieco cięższa. Dlatego, gdy wybieramy się w góry latem podczas stosunkowo wysokich temperatur i potrzebujemy jedynie osłony przed wiatrem, powinniśmy zdecydować się na kurtkę softshellową.

Kurtka ocieplana - wyposażenie na zimowe wyprawy

Zima to okres, podczas którego ochrona przed niekorzystnymi warunkami jest szczególnie ważna. Oprócz wiatru czy wilgoci w tym czasie musimy sobie radzić także z niskimi temperaturami. Uprawiając różne aktywności na świeżym powietrzu, nie wystarczy nam więc zwykła kurtka softshellowa czy membranowa. Na najchłodniejsze miesiące najlepszy wybór to bowiem kurtka ocieplana. Stanowi ona alternatywę dla produktów puchowych, a wypełnieniem jest tutaj nie naturalny puch, ale włókna syntetyczne. Dzięki temu ubranie gwarantuje nam nie tylko komfort termiczny, ale co równie ważne zabezpiecza przed działaniem wilgoci. Kurtka ze sztucznym ociepleniem wydaje się zatem idealnym produktem do długich zimowych aktywności na świeżym powietrzu. Jak widać na rynku mamy dostępne modele odzieży wierzchniej, które zapewnią nam wygodę w różnych warunkach. Oczywiście, żeby być przygotowanym na każdą okoliczność oprócz kurtki, warto także wyposażyć się w pozostałe elementy garderoby takie jak np. spodnie softshell damskie lub męskie czy bieliznę termoaktywną. W ten sposób zapewnimy sobie pełną przyjemność z uprawiania ulubionej aktywności.