• Slider 3
 • Slider 4
 • Slider 5

Tylmanowa

 • by Jerzy Opioła

  by Jerzy Opioła

Tylmanowa została założona w 1336 r. przy szlaku handlowym wiodącym na Spisz. Jej nazwa pochodzi od imienia zasadźcy wsi Tylmana. Wieś lokowana na prawie magdeburskim. Wieś początkowo należała do Klarysek a później weszła w skład starostwa czorsztyńskiego. Jest to wieś w okolicy Dunajca , której centrum leży na wysokości około 395 m n.p.m. Podczas kampanii wrześniowej w 1939 r. w zwężeniu doliny Dunajca koło Kłodnego znajdował się silny polski punkt oporu prowadzony przez Korpus Ochrony Pogranicza „ Żytyń” i Batalion Obrony Narodowej „Limanowa”.  

Najstarszym zabytkiem Tylmanowej jest drewniany Kościół pw. św. Mikołaja, który znajduje się w środkowej części miejscowości. Pierwsza świątynia powstała we wsi już w XVI wieku. Drewniany kościółek z gontowym dachem i dzwonnicą spłonął w 1756 r. i w tym samym roku powstał obiekt istniejący do dziś. Jest to budowla jednonawowa, orientowana, z jednokalenicowym dachem krytym blachą. Wewnątrz barokowy ołtarz z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej oraz dwa ołtarze boczne, również w wystroju barokowym. Współczesny witraż autorstwa Jana Joachimiaka. W 2001 r. w sąsiedztwie ukończono nową świątynię, do której przeniesione są obecnie nabożeństwa. Bliżej drogi stoi dzwonnica z połowy XIX w. W latach 1972-1980 na skalnym wzgórzu Baszta u ujścia potoku Ochotnica wybudowano kalwarię z rzeźbami Tomasza Zabrzeskiego, ludowego rzeźbiarza z Kłodnego.

Dwór w Tylmanowej z gankiem wspartym na czterech kolumnach wybudował w 1840 roku. ówczesny właściciel Tylmanowej Wiktor Berski. Nad tylnymi drzwiami zachował się kamień pamiątkowy. W Tylmanowej znajduje się ośrodek wypoczynkowy oraz liczne kwatery prywatne. Bezpośrednie połączenie autobusowe z Nowym Sączem, Nowym Targiem i Krakowem. Przez wieś przebiega szlak zielony, który w jedną stronę wiedzie na Lubań w drugą na Jaworzynkę w Beskidzie Sądeckim. Od Tylmanowej dolina Dunajca zwężą się coraz bardziej. Rzeka płynie wąskimi przesmykami pomiędzy zboczami szczytów Gorców i Beskidu Sądeckiego, tworząc tzw. Zielony Przełom. Szczególnie pięknie jest tutaj jesienią, kiedy to porastające wzgórza buki i inne drzewa liściaste przybierają pastelowe kolory. 

 • Ostatnie wpisy na blogu

  Co spakować, gdy planujesz nocleg na campingu, na polu namiotowym?

  Wyjazd pod namiot może być świetną przygodą oraz sposobem na odpoczynek na świeżym powietrzu. Wystarczy znaleźć pole namiotowe w ciekawym miejscu oraz zaopatrzyć się w odpowiednie rzeczy, aby zrealizować ten pomysł. W tym artykule dowiesz się, co spakować, gdy planujesz nocleg na campingu.

  Podróżowanie z ograniczonym budżetem: 5 rzeczy, na które nie warto wydawać pieniędzy

  Im więcej wydajesz, tym więcej dostajesz. Tak powinien działać świat, zwłaszcza w podróży. W domyśle więc wyższe koszty powinny oznaczać lepsze doświadczenia. Niestety, nie zawsze tak jest. Niektóre wakacyjne luksusy mogą być warte każdych pieniędzy, ale wiele innych nie. 

 • Wyszukiwarka obiektów
  Wyszukiwarka
 • Nasi Partnerzy

   

  fdp.net.pl Podhale24.pl pienart.pieniny.com

   

  gckkroscienko.pl

   

  przewodnicy-tatry.pl

   

   

  uzdrowiskoszczawnica.plastraia.pl

  Podhalanka.pl

   

  Pieninyinfo.pl

 • Mapa Pienin

 • Pogoda w Pieninach