• Slider 3
  • Slider 4
  • Slider 5


  • rafting

Velo Czorsztyn - ile trwa trasa wokół Jeziora Czorsztyńskiego i gdzie warto ją rozpocząć?

Jezioro Czorsztyńskie jest jednym z ulubionych kierunków krótszych wyjazdów krajowych, szczególnie docenianym przez rowerzystów, miłośników pływania oraz podziwiania natury z perspektywy tafli jeziora. Dla rowerzystów w ostatnich latach wprowadzono wiele udogodnień oraz zachęca się ich doskonałym stanem trasy rowerowej, biegnącej wzdłuż tego malowniczo położonego zbiornika. Dowiedz się, co jest ważne przy planowaniu przejechania trasy Celo Czorsztyn, gdzie najlepiej ją rozpocząć i jak się przygotować.

Velo Czorsztyn - długość trasy i poziom trudności

Velo Czorsztyn to trasa rowerowa, przebiegająca dookoła Jeziora Czorsztyńskiego, składająca się z asfaltowych dróg rowerowych oraz odcinków, przebiegających drogą publiczną. Trasa Velo Czorsztyn w odcinku północnym jest etapem, składającym się ze ścieżek Velo Dunajec, natomiast jej część południowa to Ścieżka Wokół Jeziora Czorsztyńskiego. Trasa w postaci pętli liczy 38,5 km (długość szlaku Velo Czorsztyn 27,3 km). Znajdują się na niej zarówno odcinki płaskie jak i przewyższenia. Odpowiednia jest dla rowerzystów w każdym wieku oraz o zróżnicowanych możliwościach. Dość strome podjazdy nie są wymagające, wzdłuż trasy jest wiele miejsc, w których można się zatrzymać, odpocząć i posilić się regionalnymi potrawami. 

Gdzie najlepiej zacząć przejazd Velo Czorsztyn?

Z praktycznego punktu widzenia trasę Velo Czorsztyn warto zacząć od przeprawy w Czorsztynie, gdzie znajdziesz miejsce parkingowe dla swojego samochodu, wypożyczalnie rowerów, restauracje, obiekty noclegowe. Warto dodać, że dla tych, którzy poszukują innego spojrzenia na tę trasę przygotowano bazę noclegowo-gastronomiczną na całej jej długości. Wielu turystów rozpoczyna trasę Velo Czorsztyn w Niedzicy (samochód zostawiamy w Czorsztynie), są również osoby, wyjeżdżające rowerem z Dębna, przemieszczające się w kierunku Falsztyna, następnie Frydmana, aż po Sromowce. Tras Velo Czorsztyn umożliwia pokonanie nietrudnych odcinków jezdniowych oraz podziwianie niezwykle malowniczych krajobrazów Gorców, Pienin, samego Jeziora Czorsztyńskiego oraz okolicznych zamków. Najlepiej wybrać się tam wiosną, latem, ale w jesienne, słoneczne dni okoliczne krajobrazy zachwycą Cię bogactwem barw natury. Niezwykła intensywność jesiennych kolorów, połączona z promieniami słonecznymi i idealną taflą wody to doskonały materiał do zdjęć. 

Zamek niedzica

Na jakim rowerze można pojechać przez trasę Velo Czorsztyn?

Pamiętaj, by wybierając się na wycieczkę rowerową, zaopatrzyć się w dopasowane do potrzeb ubezpieczenie podróżne w Polsce. Trasę Velo Czorsztyn przemierzysz na każdym rodzaju roweru. Z punktu widzenia nawierzchni doskonale sprawdzą się rowery gravelowe i trekkingowe, jednak nawet wąskie opony rowerów szosowych będą odpowiednie na tę trasę. Ważne, by rower, na którym przemierzysz trasę Velo Czorsztyn, był wygodny, dopasowany do Twojego wzrostu oraz aby przyjęta pozycja była dla Ciebie komfortowa. Najlepiej zabrać ze sobą rower, na którym przemieszczasz się na co dzień lub podczas weekendowych wycieczek. Jeśli zamierzasz wypożyczyć rower, wybierz uniwersalny model lub wypróbuj poruszanie się rowerem elektrycznym. Jest to doskonała opcja dla tych, którzy z uwagi na kondycję, wiek, przebyte choroby lub urazy mogą nie czuć się na siłach, by samodzielnie przejechać rowerem trasę niespełna 40 km. Mimo, iż nie jest to obowiązkowe, pamiętaj o kasku. 

Ile trwa przejechanie Velo Czorsztyn i czy warto przyjechać tam na jeden dzień?

Średnio przejechanie trasy Velo Czorsztyn jednośladem zajmuje około trzech godzin, jednak warto wziąć pod uwagę, że czas przebycia trasy należy potraktować bardzo indywidualnie. Zależny jest przede wszystkim od Twojej kondycji, ale i liczby czy długości postojów oraz ogólnego ruchu rowerowego na trasie. Nie warto się spieszyć, by nacieszyć się malowniczymi widokami i korzystaniem z uroków górskiego krajobrazu. Przejechanie trasy rowerowej Velo Czorsztyn dla osoby o przeciętnej kondycji zajmie około trzech godzin, jednak warto doliczyć czas parkowania, przeprawy, postojów, posiłków. Jeśli do Czorsztyna masz niedaleko, możesz potraktować to miejsce jako pomysł na jednodniową wycieczkę, jednak turyści z odleglejszych zakątków chętnie przyjeżdżają na dwa dni. Velo Czorsztyn to świetny pomysł na aktywne spędzenie weekendu jeśli nie planujesz zagranicznych wypadów (przed wyjazdem warto wykupić ubezpieczenie za granicą). Ze względu na duży ruch turystów rowerowych w sezonie potraktuj tę trasę rekreacyjnie, nie treningowo. To miejsce, które zachwyci Cię stanem technicznym trasy oraz urokliwą okolicą.

Artykuł sponsorowany