• Slider 3
  • Slider 4
  • Slider 5


  • rafting

Wysoka w Pieninach - szlak na najwyższy szczyt tego pasma

Górskie klimaty są uwielbiane przez osoby w różnym wieku. Jednym z najpopularniejszych wzniesień, które zaliczane jest do Korony Gór Polski są Wysokie Skałki w Pieninach. Wysoka to szczyt o wysokości 1050 m n.p.m. każdego roku zdobywany przez liczą rzeszę turystów przyjeżdżających w Pieniny. Jakie szlaki prowadzą na Wysokie Skałki? Jakie tajemnice kryje przed nami Wysoka i co warto wiedzieć? Poznaj szczegóły!

Wysoka w Pieninach

Okazuje się, że Wysoka w Pieninach jest jednym z najpiękniejszych szczytów w tej okolicy. Co ciekawe, trafimy tutaj ze Szczawnicy, z Jaworek lub przez wąwóz Homole. Wycieczkę możemy rozpocząć ze wsi Jaworki, która znajduje się kilka kilometrów za Szczawnicą. Dojedziemy tutaj busem lub autem. W Jaworkach zaczyna się szlak zielony, prowadzący na Wysoką. Istotne jest to, że Pieniny zawsze wyjątkowo się prezentują, bez względu na porę roku. 

Poruszając się wąwozem, podziwiać będziemy ściany wapienne i kaskady na potoku Kamionka. Ta droga ma ok. 800 metrów, a spacer da wiele radości osobom w każdym wieku. Na końcu znajdziemy Dubantowską Polanę z Kamiennymi Kręgami. Następnie trafimy do kolejnej polany Jameriska, z której zaczyna się droga na szczyt, gdzie znajduje się punkt widokowy. Można stąd podziawiać panoramę Tatr, Pienin Właściwych, Babią Górę, czy też pasmo Radziejowej. 

Piękne otoczenie

Nie każdy wie, że początkowo szczyt nosił nazwę Kiczera i Pamiarky. W pobliżu Wysokiej mamy wiele miejsc dla turystów, które wzbudzają zachwyt. Odwiedzić warto Rezerwat Przyrody Wysokie Skałki, Schronisko pod Durbaszką, czy też grzbiet Małych Pienin, prowadzący do Szafranówki. Turyści chętnie wybierają także niebieski szlak, który prowadzi w stronę Przełęczy Rozdziele do Jaworek. 

Nie zapominajmy o tym, że wyprawa daje możliwość przejścia w kierunku Wierchliczki i Doliny Białej Wody. Niebieskim szlakiem podziwiać będziemy wyjątkowe otoczenie, które na długo pozostanie w pamięci. Na terenie Rezerwatu z kolei możemy jeździć na rowerze, konno lub spacerować. 

Wyprawa na Wysoką w Pieninach

Niezwykle malownicza i ciekawa trasa prowadzi szlakiem ze Szczawnicy. Po drodze mijamy piękne widoki na Gorce, tatry, Beskid Sądecki i Wyspowy. Czerwony szlak prowadzi wzdłuż Dunajca, aż do kierunku Schroniska PTTK Orlica. Potem przejść można na niebieski szlak, po drodze nie zapominając o Szafranówce. Taka wędrówka może być dosyć wymagająca, dlatego ważne są przerwy. Po przekąskę sięgnijmy pod Huściawą, gdyż potem czeka nas podejście na Wysoki Wierch. Ze szczytu z kolei dalej idziemy Durbaszką, aż na Wysoką. 

Bez względu na to, jaką trasą wybierzemy, musimy mieć na uwadze odpowiednie przygotowanie. Śliskie kamienie, strome urwiska skalne i kładki utrudniają trekking, dlatego nalezy zachować szczególną ostrożność. Duże znaczenie ma odpowiednie obuwie, które zabezpieczy nas przez poślizgnięciem się w trakcie wędrówki. Poza tym, przydatny będzie także wlaściwy ubiór. Z pewnością warto zabrać ze sobą polar turystyczny, kurtkę przeciwdeszczową, spodnie trekkingowe i wygodny plecak, do którego zapakujemy prowiant i niezbędne akcesoria.