• Slider 3
  • Slider 4
  • Slider 5




Wystawy sztuki Juliusza Joniaka w Krakowie i za granicą

Od wieków malarstwo uznawane jest za jedną z najbardziej wyrazistych, bogatych i głębokich dziedzin sztuki wizualnej. To wyjątkowe medium pozwala spojrzeć na świat oczami artysty i odkryć piękno ukryte w codzienności. Fantastycznym sposobem na zanurzenie się w tym świecie jest uczestnictwo w wystawach malarstwa. Dziś przybliżamy sylwetkę i twórczość profesora Juliusza Joniaka – charyzmatycznego artysty, którego prace zachwycają swoją unikalnością i pobudzają do emocjonalnych doświadczeń.

Juliusz Joniak – o artyście i jego dokonaniach

Juliusz Joniak, polski malarz, grafik i pedagog urodzony 19 listopada 1925 roku we Lwowie, to wybitna postać w świecie sztuki współczesnej. Podczas okupacji uczęszczał w latach 1941-1945 do Szkoły Przemysłu Artystycznego. Po wojnie student-repatriant studiował na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie ukończył dwa wydziały: Malarstwo i Grafikę Artystyczną. We własnej Alma Mater przeszedł całą ścieżkę akademickiej kariery, rozpoczynając jako asystent i osiągając ostatecznie stanowisko profesora zwyczajnego. Ponadto pełnił kluczowe funkcje, obejmując stanowiska dziekana oraz protektora tejże uczelni. Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. W roku 1995 zdobył najwyższe wyróżnienie na VII Festiwalu Sztuk w Magnè we Francji. W konkursie wzięło udział ponad 160 różnych malarzy z różnych kontynentów. Za swoje wybitne osiągnięcia został uhonorowany przyjęciem do elitarnego grona Honorowych Członków Academie Europenee des Arts w Paryżu. Zmarł w Krakowie 6 kwietnia 2021 roku, w wieku 96 lat.

Twórczość prof. Juliusza Joniaka – świetliste malarstwo w nurcie koloryzmu

Twórczość prof. Juliusza Joniaka jest istotnym elementem w kształtowaniu współczesnego krajobrazu artystycznego w Polsce. Bogaty i zróżnicowany tematycznie dorobek polskiego malarza wpisuje się w nurt ważnych dokonań w sztuce powojennej, łącząc w sobie elementy z różnych nurtów. W początkowym okresie twórczości Juliusz Joniak malował kompozycje geometryzujące, w których nawiązywał zarówno do konwencji charakterystycznych dla kapistów, jednocześnie poszukując własnych rozwiązań malarskich w zakresie konstrukcji i formy obrazu. Zetknięcie ze sztuką współczesną na wystawach malarstwa w Paryżu stało się dla młodego twórcy źródłem inspiracji i ukierunkowało jego własne poszukiwania artystyczne. Pod wpływem nowatorskich idei Pabla Picassa, George’a Braque’a i dekoracyjnych kompozycji Henri Matisse’a, Joniak namalował cykl pejzaży, w których elementy krajobrazu skonstruował za pomogą prostych figur geometrycznych. W późniejszym okresie twórczości malarstwo Joniaka stało się bardzo ekspresyjne i dynamiczne. Jego płótna wypełniły tysiące kolorów. To właśnie kolor, światło i szczegóły nadają obrazom prof. Joniaka głębię i emocjonalne oddziaływanie. Sprawiło to, że krakowski malarz jest obecnie uznawany za najwybitniejszego być może powojennego reprezentanta koloryzmu.

Obrazy Juliusza Joniaka na wystawach sztuki w Krakowie i innych miastach w Polsce

Obrazy prof. Joniaka zdobyły uznanie na licznych wystawach malarstwa, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jego dzieła gościły na prestiżowych ekspozycjach m.in. w Krakowie, Warszawie, Szczecinie, Zielonej Górze czy Gorlicach, co świadczy o znaczącej roli twórcy w środowisku artystycznym naszego kraju. Niepowtarzalną okazją do zgłębienia fascynującego świata tego wybitnego artysty jest wystawa malarstwa Juliusza Joniaka w Krakowie, w Autorskiej Galerii Rodzinnej. Ekspozycja nie tylko prezentuje prace artysty, ale także dostarcza informacji o jego życiu i inspiracjach. Galeria oferuje też sprzedaż obrazów prof. Joniaka z różnych lat twórczości. Przeważająca część kolekcji składa się z prac namalowanych techniką olejną, ale również znajdują się wśród nich ciekawe akwarele.

Zagraniczne wystawy malarstwa Juliusza Joniaka

Profesor Juliusz Joniak zdobył liczne nagrody, uznanie krytyki oraz grono miłośników swojego malarstwa nie tylko w Polsce, ale także poza jej granicami. Jego prace brały udział w wielu wystawach sztuki, wśród których wymienić wypada m.in. Biennale w Wenecji w 1952, ekspozycje w Lipsku, Sofii, Pradze, Bratysławie, Nancy, Bolonii, Barcelonie, Madrycie, Helsinkach, Montrealu, Bergen, Atenach, Salonikach oraz Bayreuth. Należy jednak dodać, że obrazy Juliusza Joniaka przede wszystkim zdobią kolekcje prywatne.  Jego prace cieszą się dużą popularnością zarówno wśród krytyków jak i zwykłych miłośników sztuki.