• Slider 3
  • Slider 4
  • Slider 5


  • rafting

Zamek w Niedzicy - Co warto o nim wiedzieć ?

W Polsce jest kilka zamków, które warto odwiedzić chociaż raz w życiu, do takich zamków można zdecydowanie zaliczyć zamek w Niedzicy. Zamek znajduje się w województwie małopolskim na prawym brzegu jeziora Czorsztyńskiego. Zamek ten ma również inną nazwę, znany jest również jako Zamek Dunajec Obecnie na terenie twierdzy znajduje się hotel oraz muzeum. W tym muzeum możemy spotkać się z wieloma eksponatami i pomieszczeniami do zwiedzania. Zamek w Niedzicy jest bardzo często odwiedzany przez turystów przez cały rok.

Oto 19 ciekawostek na temat Zamku w Niedzicy:

1. Zamek ten został zbudowany na początku XIV wieku na miejscu gdzie wcześniej znajdowały się fortyfikacje z inicjatywy zakonu krzyżackiego.

2. Warto wspomnieć, iż warownia stoi na wapiennym wzgórzu o wysokości 566 metrów. Jest oddalona o 300 metrów od rzeki Dunajec.

3. Zamek w Niedzicy przez niektórych uważany jest za jeden z najpiękniejszych w kraju.

4. Zamek w Niedzicy został wzniesiony na polecenie Kokosza Berzeviczego. Pełnił on wtedy rolę węgierskiej strażnicy przy granicy polsko–węgierskiej.

5. Według niektórych źródeł, Twierdza ta powstała pomiędzy 1325 a 1330 rokiem.

6. Zamek był własnością króla Ludwika I Wielkiego w latach 1342- 1347.

7. Legenda głosi, że w Zamku jest duch inkaskiej księżniczki, która jest ubrana na biało. Podobno Księżniczka Umina bardzo chciała znaleźć schronienie w Zamku przed hiszpańskimi skrytobójcami. Miała zamiar ukryć swój skarb, Niestety oprawcy doprowadzili do jej śmierci przez swoją chciwość. Od tego momentu jej dusza nie zaznała spokoju i błąka się na zamkowym dziedzińcu.

8. Lochy znajdujące się w zamku kryją sporo tajemnic, ponieważ niegdyś służyły zarówno jako piwnice, jak i więzienie.

9. Zamek znajdował się na terytorium Polski dopiero po pierwszej wojnie światowej.

11. Około roku 1930 na terenie zamku powstał park zamiast folwarku.

12. Zamek w Niedzicy można zwiedzać dopiero od 1963 roku.

13. Warto wspomnieć, iż na terenie twierdzy znaleziono ważną kartę, mowa tutaj o inkaskie „kipu”. To nic innego jak pismo węzełkowe stosowane przez Indian.

14. Zamek leży u podnóży Pienin.

15. W zamku, w muzeum można spotkać zarówno wyposażenie jak i różnego rodzaju artefakty, które zostały odnalezione podczas prowadzonych prac archeologicznych.

16. Dodatkową atrakcją są tarasy, z których rozciąga się wspaniała panorama Pienin i całego Jeziora Czorsztyńskiego

17. Warto zobaczyć także drewniany spichlerz, który powstał pod koniec XVIII wieku.

18. Innymi duchami, które nawiedzają zamek w Niedzicy są Brunhilda i książę Bolesław.

19. Warto skorzystać z rejsu po Jeziorze Czorsztyńskim dzięki czemu będzie można podziwiać zamek z zupełnie innej perspektywy.

20. Na drugim brzegu jeziora znajduje się kolejny zabytek - Zamek w Czorsztynie, który powstał na przełomie XIII i XIV wieku.

21. W wolnej chwili wybrać się można do portu, przy którym znajduje się niewielka plaża oraz liczne restauracje i bary.

Niedzica i jej okolice mają do zaoferowania sporo więcej niż tylko wspomniany zamek. Po więcej atrakcji wartych odwiedzenia warto zajrzeć na podroztrwa.pl/niedzica